Jump to content
Българският форум за музиканти

Основен ремонт на акустична китара - завръщане към корените


Recommended Posts

Отдавна ми писна по цял ден да свиря метъл и бях закопнял за мек акустичен звук на китара с найлонови струни.

Не че нямам такава - просто беше в кошмарно състояние.

Особено бриджът, в който като тийнейджър бях прорязал с ножовка канализ а струните, за да смъкна екшъна на китарата и да свиря метъл с метални струни и адаптер... :)

След прорязването я осрах тоталнно, не можеше да се свири вече на нея и стоеше дълги години (10+) незнайно къде прибрана и прашасала.

Което е много жалко, защото китарата има НЕВЕРОЯТЕН тон.

 

Преди два дена реших да я възкреся - да оправя бриджа, да сменя гадните ключове (единият ред от които просто липсваше) и да освежа цялостния вид на китарата.

Дадох 17 лева за нови ключове на Stagg, 10 лева за лак, байцове и четка и 8 лева за найлонови струни.

Общо 35 кинта.

И ето, че Пронцесата се завръща.

 

 

 

Ето я китарата в първоначалният и оригинален кремонски вид - доста грозна по начало и допълнително надрана и осрана с лепенки от мен:

s5001595et8.jpg

 

 

 

Ето как бях осрал долното магаре когато бях на 16-17 години (от малък съм си малоумник ;)):

s5001585ne5.jpg

s5001587to3.jpg

 

 

 

Ето и как излеждаше грифа преди - грозно наклепан в завод Кремона с някакъв черен лак и в последствие олепен от мен с прозрачно тиксо, под което слагах хартиени точки за маркери. :D

Оригинално китарата няма две точки на 12-то прагче, което ме нервеше още от малък.

s5001588ku7.jpg

s5001590hg1.jpg

 

 

 

Ето отигиналният и лак - доста гнусен, прилича на блажна боя. Оригиналните ключове също са пълна отврат:

s5001593ox5.jpg

s5001594ux4.jpg

 

 

 

ЗАПОЧВАМ РЕМОНТИТЕ

 

 

Първо изшкурих грифа - махнах всякакви следи от оригиналния черен лак и мизериите от тиксо, които се бяха превърнали в адски упорити злокачествени образувания по повърхността на фингърборда:

s5001592dv4.jpg

 

 

 

След това, ползвайки верният си гумен чук и една отвертка изкъртих каквото беше останало от оригиналното магаре:

s5001601ml5.jpg

s5001599nc1.jpg

 

Продължавам в долните постове

|

|

V

V

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 164
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

С какво мислите запълних прорезите от ножовка?

Разбира се, че с клечки за зъби - букови са и са доста твърди.

 

s5001602uu1.jpg

s5001604we5.jpg

s5001606ah4.jpg

s5001607xb7.jpg

 

 

 

Махнах гадната тийнейджърска лепенка:

s5001611ww0.jpg

 

 

 

Изшкурих гнусния оригинарен кафяв лак от задната част на грифа и от главата:

s5001612ha3.jpg

s5001615mw5.jpg

s5001616wr4.jpg

s5001617zb2.jpg

s5001618ej7.jpg

 

Продължава в долните постове

|

|

V

V

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ето я китарката на този етап:

s5001625si3.jpg

 

 

 

След това започнах работа по инлеите - точките по грифа.

Както вече казах, Кремоната оригинално е само с една точка на 12-то прагче, наложи се да сложа две:

 

Това в средата е оригиналното гнездо за единствената точка. Него в последствие ще го заплним.

s5001622nl8.jpg

 

Ето как :):

s5001639gv8.jpg

 

Ето и каво се получи - наложи се да слагам клечка за зъби в средата, защото чуканчето, което ползвах за запълването се коаза кухо!!! Ебати късмета:

s5001650wk9.jpg

 

 

 

 

Направих голяма точка на трето прагче:

s5001631wb8.jpg

 

И ето как изглежда тя след приглаждането - много съм доволен от себе си, да се еба ф талантливото копеле:

s5001662fu7.jpg

 

Продължава в долните постове

|

|

V

V

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Китарата имаше подбито на ръба на тялото, горе до гифа.

Ето как го оправихме:

 

s5001649qi6.jpg

s5001647df3.jpg

s5001647df3.jpg

 

 

След това байцнах грифа в супер тузарско, барвоско орехово кафяво. Получи се убийствено:

s5001658xr0.jpg

s5001659nk0.jpg

s5001660uf9.jpg

s5001661jt6.jpg

 

Продължава в долните постове

|

|

V

V

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Пропуснах да отбележа НАЙ-ВАЖНАТА ЧАСТ от ремонта:

Преди някои от по-горните операции изшкурих предния панел на китарата, за да и придам свеж вид:

 

s5001635wy8.jpg

 

В момента е светла и изглежда свежо като разрязана на половина ябълка. :)

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

След това започнах работа по преебания бридж (долното магаре).

Изрязах предната му част с ножовка и направих нов мост от една платмаса, която взех от предния панел на компютра ми:

 

s5001665fm1.jpg

s5001666hn9.jpg

s5001667ob3.jpg

s5001668jq2.jpg

 

 

СЛЕДВА ПРОДЪЛЖЕНИЕ!

Все още има козметични ремонти по бриджа и разбира се предстои цялостното лакиране.

Накрая ще пусна снимки на лакираната и напълно завършена китара.

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това на снимките на завършената китара са новите ключове Stagg и новите струни - пак Stagg (имаше и някакви много готини на Ernie Ball, но аз, както винаги, минах Тънко и всех най-евтините :D).

В момента чакам струните да се отпуснат и да спрат да се разстройват.

Ще тръкна нещо на видео да видим дали съм забравил да свиря с пръсти. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евала ти праим Горере ! :D

 

требе си яко DIYстване ;)

 

 

Мисля, че една лепенка на мишелин, камел или малборо ще подхожда много добре на задната страна на китарата. Какво ще кажеш ? ;):)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а може ли да питам защо предната страна на китарата е без боя (лак)? ....въпросът идва от там...аз имам един дрЪт Орфендер и съм го изшкурил целия и се чудя кфо да го правя? предната страна трябва ли да се лакира или само задната? (сори за офф-а ама бях пуснал тема за Орфендера и накрая така и не разбрах кфо да му правя) :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а може ли да питам защо предната страна на китарата е без боя (лак)?

Предната страна е с лак.

Просто е много тънък слой, колкото да предпазва дървото от мръсотия, навлажняване и раздуване.

Нарочно не съм слагал тонове лъскав лак отпред - такъв дебел слой гланциран лак имат евтините инструменти и съответно мен това не ме кефи, а и прецаква тона на китарата (за педантите).

 

Задната част на грифа, там където се плъзга палеца, също е само съвсем леко намазана с разреден лак - целта е да не лепне и да стане грифа по-"бърз".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.