Jump to content
Българският форум за музиканти

Основен ремонт на акустична китара - завръщане към корените


Recommended Posts

Браво, пич! Имам същата китарка (наистина тона й е много хубав - аз ударих кьоравото с нея - 35 лева на старо, а по магазините съм я виждал за 130) и тъкмо се чудех това лято как да подходя с нея. Но ето го и вдъхновението :) !!! Иначе и аз като тебе се дразня за таз 1 точка на 12-тото ама ще я оставя така. Това дето си го изшкурил от грифа не е само кремонски лак и тиксо - яко мръсотия!!! :) Аз моята първия път като се заех да я чистя и ме досрамя от мене си, та сега не я оставям да се занемари, та със свирене и чистене почти съм махнал покритието на грифа. С ореховото решение се е получило добре, ама мене си ме кефи и така както е - по-черешово. Иначе въпросче - ключовете паснаха ли добре? Защото и моите са едни хубави (знаеш за какво иде реч ;) ) и им трябва смяна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 164
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Отговорено (Редактирано)
Браво, пич! Имам същата китарка (наистина тона й е много хубав - аз ударих кьоравото с нея - 35 лева на старо, а по магазините съм я виждал за 130) и тъкмо се чудех това лято как да подходя с нея. Но ето го и вдъхновението :) !!! Иначе и аз като тебе се дразня за таз 1 точка на 12-тото ама ще я оставя така. Това дето си го изшкурил от грифа не е само кремонски лак и тиксо - яко мръсотия!!! :) Аз моята първия път като се заех да я чистя и ме досрамя от мене си, та сега не я оставям да се занемари, та със свирене и чистене почти съм махнал покритието на грифа. С ореховото решение се е получило добре, ама мене си ме кефи и така както е - по-черешово. Иначе въпросче - ключовете паснаха ли добре? Защото и моите са едни хубави (знаеш за какво иде реч ;) ) и им трябва смяна.

Ми виж ся, не знам ти с какво разполагаш, но моята китара навремето (~1992) струваше доста повече от 130 лева. Не помня кви пари беше, но се изсипах бая от спестяваните си с бачкане по строежи леффчета.

Това, което падна от грифа е оригиналният оцветяващ лак. Нямаше друга мръсотия, освен оставената от завод Кремона.

За черешовото - не знам какво имаш предвид... Оригиналният лак на задната част а и на цялата китара е махагон.

Ключовете пасват перфектно. И мен това ме притесняваше преди да ги купя, но се оказа, че са стандартни.

Успех с ремонта!

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми виж ся, не знам ти с какво разполагаш, но моята китара навремето (~1992) струваше доста повече от 130 лева. Не помня кви пари беше, но се изсипах бая от спестяваните си с бачкане по строежи леффчета.

Това, което падна от грифа е оригиналният оцветяващ лак. Нямаше друга мръсотия, освен оставената от завод Кремона.

За черешовото - не знам какво имаш предвид... Оригиналният лак на задната част а и на цялата китара е махагон.

Ключовете пасват перфектно. И мен това ме притесняваше преди да ги купя, но се оказа, че са стандартни.

Успех с ремонта!

 

Аз моята я взех на старо от едно чалгарче за 35 лева - беше стояла 10+ години на един гардероб отгоре (130 е цената на старо в магазин - варира ест.). А за лака - малко съм скаран с дървесините, но да - тъмен махагон е :thumbdown: .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Междудругото, днес махнах оригиналният лак и от тялото. :)

В момента работя по цялостното префасониране на китарата и скоро ще има продължение на тази привидно изчерпана тема. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Как оцвети точките след изшкуркването.

:slap: :slap: :slap::):recourse::rocker:

Точките няма нужда да се оцветяват. Те са от бяла пластмаса, която се полага в специално издълбани с "Dremel" гнезда и след това се изравняват докато стигнат нивото на фингърборда.

Може да се направят от всякакъв материал, но принципът винаги е един и същ. В моя случай ползвах пластмаса, защото ми досвидя да си хабя седефа (който междудругото ми беше пратен от Разбойника и ще бъде оползотворен за нещо Велико в бъдеще).

 

 

А ето и малко нови снимки от продължението на ремонтите.

 

Понеже не бях пипал нищо по тялото на китарата, а оригиналният махагонов лак по него беше доста износен и на някои места олющен, реших да го изшкуря и да го байцна от голо дърво.

 

 

Ето как изглеждаше тялото преди да се захвана с него - бая насрано:

 

s5001798tx2.jpg

s5001799vw9.jpg

 

 

 

Проблемът е, че преди да почна да шкуря ме домързя да махам струните и, за да не ги запраша и повредя, се наложи да правя разни сложни облепяния на грифа и на предния панел, които се оказаха по-досадни, отколкото ако бях махнал струните, ама как да е...

Това също предпазва китарата да не се напълни през резонаторния отвор с прах и боклуци и да не трака после като маракас. :)

 

 

Ето как я облепих:

 

s5001796iz0.jpg

 

След това започнах самото шкурене. Ползвах маска, за да не дишам пепел. ;)

mekk9.jpg

 

Домързя ме да слизам в гаража и затова, както и предния път, действието се развива в една от стаите. Важно е да се сложи нещо на пода, защото пада пет тона пепел. Аз направих "чаршаф" от десетина афиша като ги слепих с тиксо. Досадна работа.

 

Ето и резултатите от шкуренето:

s5001801mq7.jpg

s5001802gk0.jpg

s5001803ip1.jpg

s5001804ji3.jpg

 

 

 

След това започнах първото байцване на китарата със същия палисандров байц, който ползвах за задната част на грифа.

 

Ето какво се получи от първата ръка байцване. Палисандровият цвят е по-тъмен от махагона и контрастът между предния панел и страничната част на китарата стана още по-силен и приятен.:

s5001807gu1.jpg

s5001809de2.jpg

 

 

Сега предстои да изшкуря отново предния панел, който се позамърси от всичките операции, приложени дотук, да нанеса втора ръка байц и да лакирам цялата китара.

 

Очаквайте продължение със снимки на готовата китара.

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И така, китарата е готова.

Този път окончателно.

Адски съм доволен от резултата, получи се разкошен палисандров цвят, с много отблясъци и оттенъци, нещо като кленов "флейм".

Сега по цял ден ще я разтривам като млада булка след сватбата.

Еееех, кеееееееф!

 

s5001842ga4.jpg

s5001849we8.jpg

s5001847cj2.jpg

s5001850ch1.jpg

s5001852ep1.jpg

 

 

Благодаря за вниманието.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Бравос, много яко е станало!

Само записче ако чуем вече ще е съвсем екстра :).

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми, оставих я светла и свежа отпред, за да ми осветява интериора, който е претрупан със всякакви тъмни метълски неща и прочее зловещи вещи (римата е търсена). :)

Трябваше ми и нещо красиво за разнооборазие.

Пък и в този си вид изглежда повече като Класическа китара, каквато всъщност е.

Класическият външен вид на класическата Класическа китара. :)

 

В бъдеще може да купя някоя Уестърн акустична китара и евентуално да и направим някакъв по-рокендрол външен вид. Например цялата черна, огледално лакирана и с пикгард.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не че му е тука мястото но, не ми се пуска нова тема....Та какво мислите че ще е добре да бъде нарисувано от пред на една класическа китара...мисля или пламъщи :dance: или слънчогледи!? :D Ако се сещате за нещо друго което ще пасне кажете... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.