Jump to content
Българският форум за музиканти

Основен ремонт на акустична китара - завръщане към корените


Recommended Posts

Здравейте, с интерес прочетох написаното дотук, имам въпрос, макар и да не е свързан с китара, за което се извинявам, но ще съм благодарен на отговорите ви. Бих искал да байцна тонколоните си до пълно черно. Покрити са с естествен байцван фурнир с жилки в среднотъмен кафяв цвят. Искам да не увреждам по никакъв начин акустичните им качества. Същите ли процедури важат, имам предвид самият фурнир дали трябва да се обработва по някакъв по-специален начин?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 164
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Колоните ти съм сигурен 99,999%, че са шперплатени и отгоре пвц или дървен фурнир - няма как да стане далаверата с байцването, освен ако фурнирът не е дървен, но той най-вероятно е лакиран или импрегниран с нещо, което няма как да махнеш => няма как да изшкуриш част от фурнира, за да махнеш импрегновката и после да байцваш, просто защото фурнирът е относително тънък (може би под мм). Ако бъркам и не са направени така колоните - кажи - може и да има надежда...

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Влад, благодаря за отговора. Фурнирът е дървен, но не е тънък - ще се опитам да проверя по някакъв начин горе долу дебелината му. Иначе са доста големи и искам да променя цвета им, за да са в хармония с интериора.

Ако с байцването не се получи, дали направо с някаква боя може да се направи нещо?

Като изключим цвета им, който сам по себе си не е лош, изключително държа на тях, специално са поръчвани от Германия и съм ги чакал няколко месеца - тоест са си един вид музикален инструмент за мен и изключително държа да не накърня по някакъв начин акустичните им качества: все пак те ми разкриват красотата от звука на всички други, макар и записани, музикални инструменти.

Ако наистина няма никакъв начин да се коригира цветът им, ще трябва да се откажа, но ще се радвам да прочета повече мнения и дотогава ще тая някаква надежда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

няма как да изшкуриш част от фурнира, за да махнеш импрегновката и после да байцваш, просто защото фурнирът е относително тънък (може би под мм).

Поздрави,

Влад

Може да се пробва, вместо шкурене ,"циклене " :rolleyes:

Това ми го показа един човек. С бръснарско ножче или резеца от макетно ножче. Изпробвал съм го и е добре според мен

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на отговорилите ми, въпреки че само косвено се вмествам в темата.

Значи колоните ми са високи 120 см, широчина и дълбочина по 40 см. Три стени плюс горна и долна част прави около 3 кв. метра на колона. Струва ми се, че ако шкуря или цикля на ръка повече от 6 кв. м., едва ли ще завърша започнатото. Фурнирът, колкото и да го оглеждах, главно по ъгли и ръбове, е така добре направен, че никъде не се забелязва дебелината му, дори на задната страна, където е изрязана част от корпуса, той се слива в едно цяло с него. Има някакъв лак, поне се усеща по лъскавината.

Вариантът с шлайфмашина дали е удачен, доколко може да отнеме от дебелината на фурнира? А другият вариант е с боядисване - но има ли боя, която визуално да изглежда като байц? Защото при колоните ми се струва, че корпусът не играе същата роля като този на акустичен инструмент. Бих могъл, преди да пристъпя към варианта с боядисването, да направя експеримент за проверка на загуба на качество на звук, а именно бих обвил колоните например с найлон и бих направил запис с хубав микрофон със и без този найлон, за да анализирам резултатите, ако слухът все пак не долови преди това разлика.

Третият вариант е да свикна с оригиналния цвят.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моят съвет е да удариш още 2-3 ръце лак с байц отгоре (продава се специално оцветен лак, не си играй да смесваш ти алхимии ;) ) и да заспи работата без шкурения, без дълбане, без осиране на колоните. Така ще запазиш естествената шарка на дървото до голяма степен и същевременно ще затъмниш цвета... Въпросът е вече дали ще хване добре и дали ще успееш да подготвиш основата достатъчно добре, че да няма проблеми. Същеврменно е важно предишния и новият лак да са съвместими и разтворителя в пресния да не оака стария лак - това е МНОГО важно!!! След като си решил проблема със съвместимостта на лаковете, хващаш един наръч листа шкурка 500 и 1000 и минаваш първо с 500, после с 1000 навсякъде, колкото основата да стане матова, а не гланцова и това да е предпоставка лакът да хване по-добре. Вече конкретни съвети за лакирането не мога да ти дам, защото предполагам, че ще лакираш с четка, а там е малко по-сложно и не съм много вещ в тая област. Винаги естествено имаш алтернативата да ги занесеш на някой познат автотенекиджия (как го казвам, все едно е напълно нормално да познаваш поне 15-16 автотенекиджии :surprise: ) и той да пръсне 3-4 ръце с пистолет :) Успех! Ако има още нещо - питай!

 

Поздрави,

Влад

 

П.П. Така нареченото "циклене" пак би отнело част от фурнира, а ако е по-повърхностно ще свърши работата на шкурката - и в двата случая не е ефективен метод за обработка на основа за лакиране :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След отпуските ще дойде един мебелист, който се занимава най-вече с лакиране и подобни неща. Принципно каза да махна говорителите и да му ги занеса, за да ги шлайфа и байцва. Но идеята с оцветения лак ми се струва най-безболезнена. Но ще видим, след като ги види.

 

Поздрави и от мен!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам едно въпросче, извинявам се ако сте коментирали и не съм видял(опитах се да прочета всичко).Таа как си изработи магаренцето и аз искам да направя нещо такова(и аз имам кремона в плачевно състояние).Благодаря предварително :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Подновявам отдавна забравена тема с няколко въпроса към можещите и знаещите.

 

Имам желание да си възстановя китарата- класическа, марка Орфей.

 

1. Не мога да намеря нитроцелулозен лак?? Бихте ли ми препоръчали друг подходящ: лазурен(безцветен), корабен .....

2. По ръбовети на тялото има гадни поражения- направо на места е скосено. Мога ли да използвам кит зъ дърво за да изгладя дефектите, проблемът е като мина с байц как ще изглежда, т.е дали ще се пропие и кита и ще се оцвети или не?

3. По какъв начин да направя черните кантове по ръбовете на тялото. Да се боядисат с някаква черна боя(каква) или черен байц, видях че има и такъв и след това да се лакират или по някакъв друг начин?

 

4. Цвета от страни и на гърба е нещо между кафяво и бордо(тъмно червено) Как да го докарам приблизително такова, защото грифа е запазен и няма много поръжения и не ми се иска да го шкуря и боядисвам, по-скоро ще го пастирам накрая заедно с тялото.

 

5. Последно, препоръчайте ми подходящо лепило за грифа към тялото. Преди 15-на години се разлепи и тогава го лепнах с Ц200 но съм допуснал малко неточности и се налага да го разлепя и залепя отново.

 

Забравих - каква пластмаса може да се използва за Магарето на тялото?

 

Ще съм благодарян на всякакви идеи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оказа се че от година е спряно производството на нитроцелулозен лак от всички фирми.

Ако някой може да ме насочи от къде да си закупя такъв лак ще съм благодарен, дори някой да има и половин кутия(излишна) бих му я изкупил(мисля че би трябвало да ми стигне)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Най-накрая намерих необходимите материали: кутия нитроцелулозен лак(мат), кутия черен нитрацелуозен лак и 5-6 вида байц.

И най-вече необходимото време за ремонта на Пълдина.

 

 

1. Опитах се да сваля кривозалепеният гриф и успях с доста проблеми( наложи се да отлепя и задният капак)

2. Изшкурих грифа и тялото до дърво, като видях доста зор на въпросният заден капак - под цветният лак имаше нещо матово доста пропито в дървото предполагам безир или някакъв грунд.

При шкуренето ми направи впечатление че където беше пропукан лака явно с времето влага е стигнала до дървото...

3. Залепих грифа и задницата и доизшкурих на няколко места след напасването и нанесох малко кит за дърво там където сметнах че е необходимо.

 

Остана финното изшкуряване(до сега работих с 120 -180-220 шкурка) като само грифа минах с водна шкурка до 1200.

Минах и прагчетата с водна залепена на стъкло, за да се поизравнят че на места леко ги бях поиздълбал от свирене, като след това оформих на ръка съмите прагчета.

Утре ще бъркам байцовете за да докарам цвета който би ми харесал, като за целта съм изшкурил една чамова дъска и ще пробвам върху нея.

 

Съжалявам че не снимах китарата в първоначалният вид, а прилагам само в сегашното състояние:

13968714046577554931275147110gRQIdeFDQ0eedK9knb0Z_m.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам няколко въпроса:

Байцването с четка ли да го правя или с някакъв тампон? Както и с кой номер шкурка да мина между слоевете байц(ако са повече от един)

При лакирането също между слоевете с каква шкурка да мина за да обера неравностите?

 

Ако не се получи добре с байца имам резервен вариант - минавам грифа и тялото(без отпред) с черният нитрацелулозен лак(мисля да го използвам за кантовете но ако се наложи) и отгоре 1-2 ръце с безцветният и готово.

Разбира се накрая мисля да полирам цялата китара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Извинявам се, ако поста ми е неуместен, но имам въпрос.

 

След като видях темата вчера се сетих, че в мазето имам доста стара китара - дори не знам каква марка е, на кой е била.Беше в ужасно състояние (основно боята) . Ключовете бяха ръждясали, трябваха и нови струни.Реших, че би било добре да се опитам възстановя китарата.

 

Не съм прочела абсолютно цялата тема, но имам конкретен въпрос...

 

Бих желала да я боядисам в черен цвят, но нямам никаква идея какъв лак и какво друго да ползвам или как да го нанасям.Разбира се, предварително махнах боята от главата, грифа и тялото.Бих се радвала да ми помогнете.

 

Поздрави : )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези неща са обсъждани в тази и в други теми от раздела!Потърси с търсачката и чети!Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.