Jump to content
Българският форум за музиканти

избор на дигитално пиано


petjadask

Recommended Posts

Здравейте, предстои ми закупуване на дигитално пиано за дъщеря ми (10 г.) След доста четене се спрях на следните модели: Kurzweil KA 130 SR, Casio PX 770 ВК и Roland FP 30.

В областта съм лаик, така че моля за мнение, кое е най-подходящо. Бюджетът ми е до 1300 лв. Направи ми впечатление, че в описанието на продуктите някъде пише, че в пакета са включени само адаптер и стойка (music stand), а някъде пише, че е с вградени 3 педала. Въпросът ми е, дали при всички модели педалите (3 на брой) са вградени все пак или при някои модели се закупуват отделно.

Предварително благодаря за споделеното мнение и помощта при избора.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 39
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Що се отнася до бройката педали - правилото е, че тези пиана, които приличат на акустични пиана (с дървена стойка и дървени плоскости), почти винаги са с вградени 3 педала, а тези, които са във вид на "стейдж" пиано, за тях винаги се налага да си купиш освен стойка, на която да го поставиш и споменатата тройка педали (ако моделът го поддържа) или поне един по-хубав с функция за полу-педал, понеже тези пиана най-често ги окомплектоват само с базови педали. За моделите, които цитираш, това означава, че първото и второто са си с 3 педала, а третото - само с този, който са сложили в кутията му. Нямам впечатление от Кърцуела, но съм свирил на Касиото и Роланда (точно тези 2 модела) - и двата модела са с хубави клавиатури и добър звук, с уговорката че е добре да чуеш как звучи всяко едно, понеже звукът на пианата на Касио е малко по-специфичен и не на всеки му допада, не е лош в никакъв случай (особено на по-новите от Privia-серията), но е въпрос на вкус. Според мен щом е за обучение на дете, което и от трите да вземете, няма да сгрешите. Само имайте предвид и килограмите - докато Роланда може да си го вземете под мишница и да го занесете в съседната стая, това трудно би се случило с Касиото и почти невъзможно с Кърцуела. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора. Доста почетох за двата модела (Roland и Casio). Продължавам да се колебая, тъй като за Roland отзивите като че ли са повече. Звукът също е по-насите, но пък Casio-то звучат (за мен) нежно. Вероятно ще се насочим към Casio-то, най-вече защото по-прилича на пиано, на което щерката държи особено. Бихте ли препоръчали нещо друго като марка и модел в ценовия диапазон до/ около 1300 лв, което да е добро съотношение качество-цена?

Още веднъж благодаря за отзивчивостта. Коментарите Ви са много полезни!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За лимит до 1300 лв. няма много избор на електронни пиана, които външно да приличат на акустически пиана. Има още 2-3 модела на Kurzweil (за които споменах, че нямам преки впечатления), вариант също е KORG B2 (има го и във  вариант със столче и слушалки), за който има добри отзиви. Всичко останало в този ценови диапазон е само клавиатура (без трите педала и дървените плоскости или евентуално с по-олекотени такива) - примерно един нелош, макар и малко стар базов модел на Yamaha P-45, един от новите модели Privia на Casio S1000 (имайте предвид, че в последната им серия черните клавиши се натискат малко по-леко от стандарта),  най-малкият модел на Roland FP-10 (който е със същата клавиатура като следващите го FP-30 и FP-60), а ако човек съвсем го е закъсал с финансите - едно от най-евтините от новите модели на Casio CDP-S100 ; евтина алтернатива също е Alesis Recital Pro, но от него също нямам преки впечатления, а и съм чел не много екзалтирани отзиви от хора, дето го имат.

P.S. Само да спомена, че моделът на Roland FP-30, който първоначално си го бяхте избрали, също го има във вариант "дървено" пиано с 3 педала, но надминава бюджета ви. Линкът, който дадох е към магазина на Динакорд и виждам, че го нямат на склад (поръчва се по заявка), но пък е с 10 годишна гаранция, което не е за пренебрегване.

А ако четете свободно на английски, тази статия е много полезна за тези, които за пръв път купуват електронно пиано. Вътре най-синтезирано се изброяват предимствата и недостатъците на различните фирми и модели, като се прави извод кои от всичките има смисъл да се вземат, кои не и кои с уговорка - ако не ви се чете всичко, изводът е, че Роланд, Ямаха, Касио, Корг и Каваи са доказалите се фирми в производството на пиана, Алесис и Кърцуел също могат да се вземат, но с известни уговорки, а всякакви нови (най-често китайски) неизвестни марки трябва да се избягват поради ред причини.

Редактирано от yamaha
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря Ви за изчерпателния отговор. Ще поразгледам още малко - най-вече като предлагане и цена на коментираните модели. Едно от условията е, ако не е налично пианото,  да може да бъде доставено в рамките на 1-2 седмици. Още веднъж благодаря. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 27.10.2020 г. at 12:53, yamaha написа:

За лимит до 1300 лв. няма много избор на електронни пиана, които външно да приличат на акустически пиана. Има още 2-3 модела на Kurzweil (за които споменах, че нямам преки впечатления), вариант също е KORG B2 (има го и във  вариант със столче и слушалки), за който има добри отзиви. Всичко останало в този ценови диапазон е само клавиатура (без трите педала и дървените плоскости или евентуално с по-олекотени такива) - примерно един нелош, макар и малко стар базов модел на Yamaha P-45, един от новите модели Privia на Casio S1000 (имайте предвид, че в последната им серия черните клавиши се натискат малко по-леко от стандарта),  най-малкият модел на Roland FP-10 (който е със същата клавиатура като следващите го FP-30 и FP-60), а ако човек съвсем го е закъсал с финансите - едно от най-евтините от новите модели на Casio CDP-S100 ; евтина алтернатива също е Alesis Recital Pro, но от него също нямам преки впечатления, а и съм чел не много екзалтирани отзиви от хора, дето го имат.

P.S. Само да спомена, че моделът на Roland FP-30, който първоначално си го бяхте избрали, също го има във вариант "дървено" пиано с 3 педала, но надминава бюджета ви. Линкът, който дадох е към магазина на Динакорд и виждам, че го нямат на склад (поръчва се по заявка), но пък е с 10 годишна гаранция, което не е за пренебрегване.

А ако четете свободно на английски, тази статия е много полезна за тези, които за пръв път купуват електронно пиано. Вътре най-синтезирано се изброяват предимствата и недостатъците на различните фирми и модели, като се прави извод кои от всичките има смисъл да се вземат, кои не и кои с уговорка - ако не ви се чете всичко, изводът е, че Роланд, Ямаха, Касио, Корг и Каваи са доказалите се фирми в производството на пиана, Алесис и Кърцуел също могат да се вземат, но с известни уговорки, а всякакви нови (най-често китайски) неизвестни марки трябва да се избягват поради ред причини.

Здравейте, все още съм пред дилемата, кое пиано да избера. Продължавам да се колебая между Roland fp 30 bk Set (макар че надхвърля 1300 лв) и casio px 770 bk (пак Set). Тъй като не мога да ги чуя " на живо", а слушам и гледам само клипчета в You tube ми е много трудно да преценя. Кое според Вас е с по-високо качество- и като инструмент, и като звук? Освен това се оказа, че доста малко неща има налични в България. Най-много неща предлагат muziker.bg, но специално за Roland чакат доставка в края на ноември. В интернет откривам radoslavmusic и musicprobg, но не знам, колко са сериозни. От muziker ми предложиха Korg 380. Какво мислите и за Kawai ES 110?  Ще съм благодарна за изразеното мнение!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всеки от инструментите между които се колебаете има силни и слаби страни и е трудно да се даде еднозначен отговор. Клипчетата в Youtube могат да ви дадат някаква обща представа за това как звучи даден инструмент, но каква точно е реакцията на клавиатурата му - това няма как да го усетите дистанционно. В този случай може да се доверите на преценката на някои доказали се инструменталисти-youtube-ри, с трезва преценка обаче, понеже има и такива, които не са съвсем адекватни или просто правят платена реклама на дадена фирма. Ако искате влезте в канала на един от тези с адекватна преценка и разгледайте между всичките му клипове тези, които включват моделите, които сте си избрали. Хубавото при него е, че той има богат опит с много акустични пиана и рояли (някои модели от тях са между най-скъпите в света) и не само прави подробни ревюта на всеки инструмент поотделно, но и често в един клип сравнява с едни и същи пасажи 2 или повече инструмента, а както се знае A/B тестовете са най-добрият начин да прецениш 2 продукта, понеже слушайки изолирано всяко пиано от този клас би ти допаднало, но когато чуеш две едно след друго, веднага може да предпочетеш това, което повече ти харесва. Проблемът с липсата на проба на клавиатурата си остава, но той достатъчно много коментира начина на реакция на всяка една, а и хваща нюанси, които човек без опит не би отчел, така че и на тази му преценка може да се доверите.

А що се отнася до т.нар. сигурни магазини - мога да дам съвет единствено от личния ми опит за тези, от които аз съм купувал пиана или други аудио продукти. Сайтът на Динакорд е абсолютно стабилен и досега от него не съм имал оплаквания, често купуват продукти директно от Thomann (също абсолютно сигурен сайт), понеже са идвали при мен направо с етикетите на thomann. Мюзикер също е добър сайт за пазаруване, от който съм поръчал досега няколко пиана от базовия и средния клас - когато ги имат в наличност, доставката е много бърза, а и работят с наложен платеж ; другото хубаво при тях е, че ако някъде другаде забележите по-ниска цена на продукта, но не искате да пазарувате от там, може да се договорите с мюзикер да ви смъкнат цената, а и колежката (от представителството за България) е готина и много отзивчива. :) Gear4Best също е абсолютно сигурен сайт, но след излизането на Великобритания от съюза, вече не излиза много изгодно пазаруването от там. Има още няколко сигурни, но неизгодни за доставка до BG сайтове, които се базират в щатите и няма да ги коментирам. Останалите като 'радослав', 'igs' , 'веско койчев' и др. (от които също съм пазарувал) са по-скоро дистрибутори на някои от горните сайтове (най-вече на musicworld) и обикновено когато нещо го няма на склад там, го няма и при тях, освен ако отдавна не им стои в склада. Това е в общи линии за магазините...

Редактирано от yamaha
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още един въпрос - това, че "отдавна им стои в склада" проблем ли е? Защото това също е нещо, което ме притеснява. Има ли отношение към гаранцията на инструмента. 10годишната гаранция на Роланд никой не я предлага (от дистрибуторите). В това отношение е може би по - добре да се насоча към "нов внос"?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, не е проблем. Примерно старият модел на Ямаха P-45 никак не е лош, но вече не се произвежда и е трудно да бъде открит в наличност в някой склад. Но пък ако се открие, може да се вземе на добра цена и определено ще свърши същата работа за обучение на дете, както и по-новия модел P-125, който обаче е по-скъп. Иначе стоенето в складовете не променя дължината на гаранцията, която започва да тече от момента на покупката. Стандартната гаранция на електронните пиана е средно между 2 и 5 години (в зависимост от модела и магазина, който го предлага), но съм срещал и гаранция от 1 година в някои магазини, както и от друга страна онази 10-годишна гаранция на FP-сетовете на Роланд, която се предлага в сайта на Динакорд. Просто когато стигнете до конкретен избор, погледнете колко му е гаранцията, а дали пианото е стояло в склад дълго или току що са го заредили от фабриката - това не касае дължината на гаранцията.

Редактирано от yamaha
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Въпрос на вкус...и търпение, в смисъл дали ви е останало. :)

LP-380 не е лошо пиано, но е малко стар модел, тежи доста, няма дори USB връзка, така че лично аз бих изчакал до края на месеца за Роланда. Не че и на Роланда не мога да му намеря кусури, но все пак е по-ново, има повече екстри, клавиатурата му е с 3 сензора и т.н. Това разбира се си е мое мнение, с което не бих искал да обвързвам покупката ви.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поръчахме Роланд (с дървена стойка и педали) от muziker и подарък слушалки. Там обаче ще пристигне към края на ноември, после- към България. След толкова самопричинено "ходене по мъките" се надявам накрая доволно да кажа: "Всичко е добре, когато завърши добре" :) Още веднъж благодаря за отзивчивостта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.