Jump to content
Българският форум за музиканти

До къде съм под кривата круша.


TONY

Recommended Posts

Днес вали и реших да се пробвам, да запиша едно домашно демо.

Че съм слаб миксер и записвач, сигурно всички го знаят.

Ще пусна днешният вариант и същото парче от преди 5 години.

Интересно ми е, да чуя критики, препоръки и сравнявайки двете, има ли смисъл да

продължавам ( за мен има - домашните ми дема, са полезни за останалите от групата да разучат идеите ми)

Не пускайте силно, почва с гръмотевици, не знам защо в Рипъра е ок, след рендване звучат доста силно, може би трябва да сложа лимитер). Иначе нивото е -6 дБ, което е ок за немастериран вариант. Това е днешният вариант 

https://www.dropbox.com/s/g1ull2gg7o8mv2c/Pomitasht uragan1.wav?dl=0

 

Текста вече е променен, ще се казва Помитащ ураган. Старото демо е мега зле, толкова съм могъл преди 5 години.

Досега бандата ми Уран има два прилични демо записа, като някой друг записва и смесва нещата са прилични.

Въпроса е аз, какво да подобрявам. То е ясно, че като сам правя всичко е едно, а като отидем да запишем с групата, вече е съвсем друго.

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тони, дай някакъв нормален линк. С тоя дропбокс ме губиш.

Второ какво значи да продължавам ли? Който иска да направи нещо го прави, който спира- умира. И за това дори няма нужда да съм чул парчето :) Звучиш малко като "има ли смисъл да се науча да свиря на...?". Това е въпрос на който всеки трябва да си отговори сам и по-нататък от него си зависи дали ще го постигне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Dropbox-а го ползвам, заради другата банда, с която свиря, там си обменяме идеите.

Ако (или когато) имам версия с вокал, ще я кача на саундклауд страницата на Уран.

Мисля, че съм успял да мина от стъпало А на Б, сега идеята ми е да разбера, как да продължа към В. 

Моментите на съмнения са нормални. Пък и от нещата, които правя, записите най-ми куцат.

(ако ги разделя на А. композиране и текстописане, Б. иструментализъм(китара,бас, редене на барабани) В. записване и миксиране)

Ясно ми е, че е друго, песните да се записша от цялата група и в подходяща обстановка.

Просто ме човърка да си правя демозаписи с редени барабани, DI китари. Гледам другите какви постивения имат с домашните записи.

Имам да оправям още неща.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С уточнението, че човек не може да прави всичко сам, избери си кои са ти силните страни и ги развивай тях. Останалото го делегирай. 

После за да минеш на ниво В е ясно - практика, учене, сравнение, практика, учене, сравнение...

И тогава вече ще питаш конкретно "как да направя тази китада да звучи ..." а не "какво да подобрявам". Щото всеки дава мнение през собсвтения си мироглед и под подобрение всеки ще има в предвид различни неща. А ти искаш да напаснеш нещо към твоя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Имам нов завършен домашен вариант, не съм много доволен, но за момента става.

Ако се записва пак, по-натам, вече ще бъде с цялата група. Развитието си го чувам, може да е малко за толкова време.

Истината е да се стигне да студийни записи, а тези домашни демота са една подготовка. 

Стефчо записа вокалите, добре се е развил и има още да напредва. Благодаря му. 

Вокалите ги записахме още тогава, преди 2 месеца, после ковида помете Уран... та затова се позабавих.

Сигурно, ако бях по-внимателен в детайлите, да беше малко по-добре станало, ама не си заслужава много усилие за малко по-добър резултат... положението в момента  е това. Смятам да презапиша и други стари парчета доманшно, пък кога ще стигнем до студийни записи ... да сме живи и здрави догодина.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предният файл го бях пуснал да се мастерира в ЛАНДР, получават се някакви гадни високи.

Сега пускам мой ala мастеринг, не че много разбирам, ама звучи по-натурално.

Има едни моменти, на които Стефчо при записа реши да пробва едно пискливо пеене, което при автоматичният мастринг, се вдигат високите и става неприятно.

Сега успях да докарам реалният запис в wav. ( мidi файла на барабаните съм го прекарал през семпъл, записал съм китари и бас, миксирал съм към дигитален мултитракер, вокалите сме ги записали на него, там нещо съм миксирал и резултата на диск, после диска в компа, конвeртирам cda.file to wav).

Опитвам се да слушам критично, част от високите вокали минават, други са повече пискливи. Не знам как да се справя с тях. Има вариант част от тях да се махнат, други да се направят, като в началото - комбинация от висок и нормален глас. Фалцети някакви. Или да го изпее с нормален глас...

Какво правя - евенуално, още да премисля парчето, след ковида - да го запишем с групата и акустични барабани. 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Направих, предполагам окончателна версия версия на това демо.

Общо взето минимизирах вокалите и малко други корекции. Предната (инсейн вок версия) я оставям за сравнение.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята е готина, ако напишете барабаните на MIDI и ползвате някоя по-съвременна VST библиотека (EZDrummer, Perfect Drums) ще се подобри положението драстично. Същото важи и за баса - има редица хубави библиотеки, лични аз бих препоръчал MODO BASS. Тези пищящите вокали може или да им сложите още room reverb или да промените аранжимента - просто някой паралелно да пее октава по-ниско в унисон. Успех! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виждам, че малко по малко парчето се получава. Напредваш. 

За смесването наистина трябва опит и то с любимите ми компесори. С тях можеш да оправиш вокала. Атаката да е по-малка при вокала и повечко при баса. И трябва така наречената "автоматизация"- може би най-важната част от постмикса и мастерирането. За модерния звук който обичам, праскам компресори до -30 db, а реверба и дилея при умерено използване украсяват звука. Пробвал ли си вокали с малко хорус? Във всяка DAW има някакви, пък и търд парти плъгини- колкото щеш. Пълно е в Нета и с добри и безплатни. 

За самата хармония мисля, че тюна си плаче за фригийски доминант (характерен за този стил, само йонийски е скучно, може би)- малката секунда, поне в солата, според мен ще преобрази парчето.

И разбира се, най-важното е, че не трябва да спираме да творим. И ние имаме 9 парчета, щяхме да правим албум, ама КОВИД-а... Но няма отказване- верния път е напред и нагоре.

Успех!

Редактирано от wiseppman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За барабани така съм направил, от миди файл създаден в гитар про през MT 2 power drums, сега смятам един лаптоп да го направя само за записи, там ще сложа Ез дръмър. ( по принцип има дигитални тракери, домашният комп е препълен и се ползва и за нет. в предвид, че ще се записват неща по репетиционни, да един лаптоп ще ми трябва)

Баса не е миди, аз съм го свирил, не съм доволен, как звучи, това са ми пръви опити с бас. трябва да обърна внимание на барабаните, обаче на истински запис ще ги свири барабаниста на групата, тези са само примерни. А барабаниста си прави съвсем други партии, много не ми бръща внимание на щимовете.

Ще имам предвид съветите за следващите опити. 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен домaшният ти компютър е за предпочитане. Защо? За аудио не трябва много мощен процесор, ако не препълваш с плъгини, но е важно да си стрипнеш два диска, повечко памет, която помага за латентността и системен SSD. Лаптоп с външен диск... може, на USB3 със SuperSpeed ще има 5Gbit/s.

А за ПС-то- два големи монитора, добро охлаждане, добавяне на платки... можеш да ъпгрейдвашвъв времето... лаптопа си е само мобилно допълнение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

https://drive.google.com/file/d/1xHoNFMPHTsBE0AUPMcpFXqWp8zDtky98/view

Ето как записвам на входа с комресор.

Редактирано от wiseppman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес времето беше хубаво и си направих една разходка на чист въздух. И да си обмисля нещата.

Преди да ни удари ковида, с Уран бяхме доста вдигнали нивото, с включването на много добър басист и на професионален музикант клавирист/певец.

Правим един общо казано 70-тарски хард рок трибют, насочен към Юрая Хийп и Дийп Пърпъл (и производни).

Освен клавириста и Евтим пее добре ниски партии. Търсим основен вокал. Не знам дали ще се появи.

Моите авторски, са мислени с идеята за български хеви метъл НВБХМ (каквото и да значи това),

с нов клавирист, значи промяна на аранжиментите ( така или иначе за живи участия, това ще се случи).

Или да запишем готовите, както са мислени (може би с малко клавири) и да тръгнем към създаване на нови парчета с хард енд хеви стилистика, може би

на англиийски (това е само мисъл засега).

След НГ и затихване на ковид, след като си порепетираме и върнем форма.

Новите музиканти не знаят авторските (свирили са две, три пробно), т.е. трябва да ги научат (те са акули, бързо учат).

Избиране на студио и кой ще записва. Има два варианта.

Тракваме акустични барабани, китари с микнати кабинети, вокали и после евентуално Евто смесва (ако му се занимава)

или си намираме студио, където ще ни чарджнат на твърда тарифа за запис на албум ( аз трябва да си осигуря финансирането)

и с този, който ще записва, да мога да се сработя, защото имам визията, т.е ще бъда в ролята на продуцент. Не знам някой, дали е работил така

и има ли желание(вероятно има), на запад това е не под въпрос, там така се работи...

С Евто сме уточнили, че албум ще записваме наведнъж, а не парче по парче.

Т.е. не по едно парче на месец - пр. от март до декември - 10 песни (по една на месец) ( което също е вариант),

а примерно един укенд - тракваме барабни и бас. Следващ китарите,

след това вокали - понеже групата няма водещ певец, това не ме ограничава, а ми развързва ръцете.

Тефата е ок да пее в албума, Коцето от другата ми група, също е ок и още един известен певец (от известна група) също е казал, че ще дойде да запише вокали.

Има още двама човека в групата, които пеят, аз рева (ще си запазя ревящите неща от демо записите или ще презапиша или ще ползвам записите 

( те са на мултиктракер). Дотук са приказки.

 

Действия - 

1. Да си отворя сметка и да калкулирам кеш за запис на албума

2. Да уточня, кое студио би свършило работа и е подходящо за нас

и едно пожелателно - да намеря, някой компютърен спец, ако може да ми възстанови файловете от старият диск.

3 парчета, измислени с текст. За това ще пусна тема в говорилнята. Някой може да е имал същият проблем и да си го е решил.

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 5 часа, wiseppman написа:

Според мен домaшният ти компютър е за предпочитане. Защо? За аудио не трябва много мощен процесор, ако не препълваш с плъгини, но е важно да си стрипнеш два диска, повечко памет, която помага за латентността и системен SSD. Лаптоп с външен диск... може, на USB3 със SuperSpeed ще има 5Gbit/s.

А за ПС-то- два големи монитора, добро охлаждане, добавяне на платки... можеш да ъпгрейдвашвъв времето... лаптопа си е само мобилно допълнение.

Значи, подариха ми един лаптоп. В къщи, не знам кога ще си направя звукова изолация (може да ми е основна грешка, която тъпашки да не я отранявам), а дали ще спечеля от тотото, да си купя помещение за студио - още по малко. Имам и мултитркери (дигитални), но имат някакви ограничения, не са баш като DAW на комп. В домашни условия смятам да си правя само домашни демо версии, а реални записи в студио и друг да смесва ( аз да давам акъл, кое как искам). Идеята за лаптопа е за да не прехвърлям, примерно ако работя нещо на компа, да прехвърля на мултитракер, да запишем вокали някъде и да се върна да смеся. Има вариант обаче, ако съм записал вокали на мултито, да ги пратя, като

wav.file към компютъра и да си продължа. Така май ще е по-добре. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правим записи на хиляди километри един от друг, но спазваме битрейта и дискретизацията на файловете. Важно е, да се прави сух запис, след това ре-ампинг. Спомена, е ползваш di-box, така че не бива да ти е проблем. Но мултитракерите не са за сериозна работа. Ние работим комерсионално и никога не сме си помисляли за такива джаджи.

... и метроном, със цяло число bpm по възможност кратно на 4...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.