Jump to content
Българският форум за музиканти

Има ли смисъл свиренето с метроном?


Recommended Posts

Тук не сме на едно мнение, не свикваш с него дава ти опора,която да използваш после при живото свирене.

А някой на лайф свири ли с метроном според вас. Слушалките дето са им в ушите на дръмърите, освен инструментите требе да се чува некво малко цък!

не е така ако раз4ита6 на метронома по хубаво недей да сяда6 зад барабаните я си представи 4е не6то стане с метронома какво прави6 най-хубаво е да си броиш и метронома да ти е в главата а самиат метроном за който става въпрос в темата е само за у4ебна цел

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 52
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

напълно съм съгласен с еванс,но то си е до човек.хубаво е да свириш с метроном за да се упражняваш,но за някой барабанивсти е гот да свирят с метроном на лайв.кво ще ми кажеш,че дейв уекъл да не сяда зад барабаните като на живи свирения праска с метронм :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Аз съм 100% за метронома, но трябва да имаме предвид, че той е само за проверка!Метрономът не може да ти развие ритмичното чувство, или да направи магии - това зависи от инструменталиста.

 

Ритъма се определя с тактуване и броене.

 

Чак когато имаш нещо готово можеш да провериш накъде се движиш, както и дали свършваш в указаното темпо/ако има такова написано/

 

Електронните метрономи като че ли са по-добри от механичните, тъй като са по-точни/например ако e !=133 нa механична няма как да го нагласиш толкова точно/.

А и имат възможност да слушаш на слушалки щракането и по този начин не се притесняваш, че може да заглуши звука им с барабаните.

 

Колкото за неравноделните размери, където се коментира за 5/8, 9/8 и т.н.

може да сложите метронома да ви щрака на осминки, тоест - да ви отмерва всяка осминка/бе значение дали е механичен или електронен/

 

Ех - дано съм помогнал малко. :curse:

 

модерирано от Snowwhite - моля - пишете на кирилица!!! правила!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм 100% за метронома, но трябва да имаме предвид, че той е само за проверка!Метрономът не може да ти развие ритмичното чувство, или да направи магии - това зависи от инструменталиста.

 

Ритъма се определя с тактуване и броене.

 

Чак когато имаш нещо готово можеш да провериш накъде се движиш, както и дали свършваш в указаното темпо/ако има такова написано/

 

Електронните метрономи като че ли са по-добри от механичните, тъй като са по-точни/например ако e !=133 нa механична няма как да го нагласиш толкова точно/.

А и имат възможност да слушаш на слушалки щракането и по този начин не се притесняваш, че може да заглуши звука им с барабаните.

 

Колкото за неравноделните размери, където се коментира за 5/8, 9/8 и т.н.

може да сложите метронома да ви щрака на осминки, тоест - да ви отмерва всяка осминка/бе значение дали е механичен или електронен/

 

Ех - дано съм помогнал малко. :curse:

 

модерирано от Snowwhite - моля - пишете на кирилица!!! правила!

вече съм съгласен с теб ,но не трябва да се прекалява защото идва момент когато ти започвш да разчиташ на него а това е много тъпо но както е казал Стив Гад метронома трябва да ни е в главата

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Метрономът (онзи, дървеният) се е използвал още през Ренесанса. Главното му приложение (освен при записи) е точно да развива ритмичността. Това, че ако си я нямаш, по-добре да не свириш, е все едно да кажеш "Ако не си виртуоз без да си свирил, по-добре не почвай да се учиш"... А другото, че си бил свиквал с метроном, пък после нямало си да можеш да свириш без него, са още по-неверни неща. Ако мога да използвам аналогия - малкото дете, докато се научи да върви правилно, трябва да се държи за нещо. Досега не съм видял родител, който да е казал "А, не бива, то ще свикне така, и после няма да може да ходи правилно самичко". При метронома е горе-долу същото. :(

 

Топсъна би могъл да ме подкрепи. Доколкото знам, също ги е учил тези работи на теория и практика (предполагам, че се ползва с повече уважение във форума от мен).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Метрономът (онзи, дървеният) се е използвал още през Ренесанса. Главното му приложение (освен при записи) е точно да развива ритмичността. Това, че ако си я нямаш, по-добре да не свириш, е все едно да кажеш "Ако не си виртуоз без да си свирил, по-добре не почвай да се учиш"... А другото, че си бил свиквал с метроном, пък после нямало си да можеш да свириш без него, са още по-неверни неща. Ако мога да използвам аналогия - малкото дете, докато се научи да върви правилно, трябва да се държи за нещо. Досега не съм видял родител, който да е казал "А, не бива, то ще свикне така, и после няма да може да ходи правилно самичко". При метронома е горе-долу същото. :cheers:

 

Топсъна би могъл да ме подкрепи. Доколкото знам, също ги е учил тези работи на теория и практика (предполагам, че се ползва с повече уважение във форума от мен).

Не само той. И аз ще те подкрепя на 100%.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да съгласен съм ,но цялата идея на свиренето на барабани е че барабаниста трябва да може да брои без метроном ритмичните фигури, демек метронома трябва да ни е в главата .Защото на концерт никой няма да ви пуска метроном първо е смешно, второ всички разчитат на барабаниста

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм барабанист, но искам да попитам: как с метроном ще ми изкарате неравноделен такт? :think:

Ако се свири джаз или народно, по добре е да се подреждат лупове в необходимия такт и темпо и да се ползват вместо метроном, щото метронома винаги цепи четни числа на две, а понякога в тези стилове това е вредно :godbless:

А може и аз да не съм информиран и да има метрономи за неравноделни тактове? :think:

човевече, ти не само не си барабанист , но май не си и музикант и нямаш никаква представа за време и такт

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Evans, метрономът не се използва да ти брои тактовете. Той се използва, за да тренираш способността ти да си ритмичен - без да забързваш, без да забавяш, без темпото ти да е на вълни. И като постигнеш това с метроном - значи си го постигнал и без метроном. А ритмичните фигури са съвсееееем друго нещо и нямат отношение към метронома (освен за гореспоменатото - да ги свириш стегнато и разбираемо).

 

Абе, с други думи, не мож' изкара метронома безполезно устройство :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе за записи и упражнения е супер добре да е с метроном, НО по лайфовете трябва повече пърформанс от колкото стабилно свирене......поне мен така ме радва. Ако съм предал позитивната енергия,която нося, на публиката това,че не съм свирил като машинане ме интересува. По това май се познава добрия барабанист, че може да го направи това и без да клати.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Evans, метрономът не се използва да ти брои тактовете. Той се използва, за да тренираш способността ти да си ритмичен - без да забързваш, без да забавяш, без темпото ти да е на вълни. И като постигнеш това с метроном - значи си го постигнал и без метроном. А ритмичните фигури са съвсееееем друго нещо и нямат отношение към метронома (освен за гореспоменатото - да ги свириш стегнато и разбираемо).

 

Абе, с други думи, не мож' изкара метронома безполезно устройство :)

Не бе пич искам да кажа ,че метронома го исползвам ако свиря някакъв такт или ритъм където има шеснайсетини,осмини,триоли и т.н... Там вече използвам метронома за да мога самите ноти да ги исвиря правилно ,според темпото .Даже като свиря стик-контрол или бейс-дръм там 100%използвам метроном защото има много навързани ритмични фигури

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...
Не съм барабанист, но искам да попитам: как с метроном ще ми изкарате неравноделен такт? :think:

Ако се свири джаз или народно, по добре е да се подреждат лупове в необходимия такт и темпо и да се ползват вместо метроном, щото метронома винаги цепи четни числа на две, а понякога в тези стилове това е вредно ;)

А може и аз да не съм информиран и да има метрономи за неравноделни тактове? :think:

Лесно!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Метрономът е задължителен! Аз съм свирил 10 години без метроном и чак преди 3-4 години почнах с него. Странна работа... Оножа цък в главата в началото беше коренно различно от онова в главата. От време на време ми се струваше, че метронома бърка! Затова си купих на старо един клавир за 200 лв., пускам си някакъв стил в определено темпо и бой. Когато се поувлека виждам че старото цък в главата взема надмощие и дърпа. Затова спирам за 1 минута и пак (около 15 мин.). После забързвам темпото (или забавям) и пак бой. Ако бях почнал от малък...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз не съм барабанист обаче да се изкажа :P

100% съм за свирене с метроном. Той е точно за развиване на чувството за ритъм както вече казахте. Може и да има някакви редки случаи на "пристрастяване" към метроном ;) , знам ли , обаче основно има само полза ;)

Хубаво ще е повечко китаристи да го ползват (за барабанистите да не говорим ;) ), имам чувството че болшинството обръщат малко внимание на развитието на чувството за ритъм (в сравнение с другите неща) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.