Jump to content
Българският форум за музиканти

Трикове, хитринки при свирене и методи при учене


Evtim Djerekarov

Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)
П.П. сигурен съм, че не откривам топлата вода и ще ми е интересно някой да сподели дали знае кои китаристи го правят това :D

 

Кърт Кобейн съм виждал да го прави май?

Редактирано от Ziggy
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 years later...
  • Отговори 35
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Аз искам да попитам как се прави едно нещо, защото много ме кефи :music336:

Не знам как точно се казва, но прилича на флажолет. Използва се в началото на тазо песен --->

. Ще съм ви много благодарен ако помогнете :cheers2: Редактирано от GreenZombie
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

П.П. сигурен съм, че не откривам топлата вода и ще ми е интересно някой да сподели дали знае кои китаристи го правят това :)

 

Това го има във началото на Black Sabbath - Iron man,прави го на 6-та струна - свободна :);)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така...

Използвам следните техники за вибрато:

 

1.Вибратото се прави от пръста, който е натиснал струната с движения нагоре и надолу.Идеално е за широко вибрато.

 

2.Вибратото се получава вселдстие от движение на пръста напред-назад от единото прагче до другото(тук основното движение идва от китката).Така се получава пък ситно много добре, само дето лично на мен ми звучи малко гадно.

 

3.Докато звучи тонът, струната да се натиска и отпуска бързо, като натискането трябва да е силно, да се усеща струната как се "мачка" под пръста, а отпускането трябва да върне тона в нормална позиция на естествен натиск.Без никакви движения нагоре-надолу или настрани.Един вид само "навътре и навън" :P Този начин ми е любим.Докато го правя струната ми се струва мека като памук, но понякога се плаша за грифа.

 

4.Това е най-ефективното и се получава страшно яко ситно вибрато - докато пръста е на тона се стяга и отпуска много бързо предмишницата и се получава треперене с голяма честота(движенията пак са нагоре-надолу).Наистина звучи много готино, но понеже е свързано с излишно напрягане, което не е никак малко,го избягвам, а и лакътя започва да боли ако се прекали кето не е никак надобре.

 

И да споделя малко личен опит:

Не е свъразан с техниката, но в началото на китарлъка си тренирах състезателно катерене(тъй е термина де, иначе си е само катерене ;) ).Пръстите и предмишника стават МНОГО корави от това нещо.Ама МНОГО!Вече друг е въпроса, че се натоварва цялото тяло(нещо като плуването, ама по-добре :surprise:), заякват и костите.Сега това ми помага страшно за легато и тап и нещата дето си искат повече сила въобще(за легатото ми помогна много и изключително чувствителната ми Кремона ;) ).Но уви колкото и да ми беше готино да си вися от тавана, трябваше да прекъсна, защото пръстите след време започват да надебеляват и загрубяват много сериозно.Още от самото начало се появяват мазоли и кожата се напуква, но след време всичко минава и ефектът е налице.Аз тренирах 6 месец(2 пъти по 3 месеца с прекъсване половин година).Накрая вече си трябваше да прекратя окончателно заради свиренето.Та струва си тоя спорт.

 

Засега това от мен, дано съм бил полезен!Живи и здрави!

 

Е мерси, това 3-тото с натискането на струната на мен специално ми е много полезно, защото ми е по лесно да го правя на този етап( уча се да свиря наобратно, а дясната ми ръка е много схваната).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.