Jump to content
Българският форум за музиканти

Трикове, хитринки при свирене и методи при учене


Evtim Djerekarov

Recommended Posts

^На palm-muting-а същността му е по-скоро удряне на вече заглушената струна (ако мога така да кажа за струна, която още не е издала тона, които се очаква от нея :greenball: ), а това, за което говори Евтим, е обратното - вече трептящата струна да се заглуши с ръката. Но не изведнъж да се пльосне ръката по средата на струната, а на края на bridge-а, където струните трептят с по-малка амплитуда, така че поставянето на ръката там да не спре мигновено тона, а да го заглуши толкова бързо, колкото на нас ни се иска (което се контролора с постепенно увеличение на натиска и леко преместване на ръката)

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 35
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Принципно, за правене на бързо вибрато, необходимо ли е хващам отзад грифа стабилно с палец?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи - както ти е удобно. Тук ти слагам едно клипче как аз правя бързо вибрато, макар че рядко го използвам... Сега даже докато го записвах осъзнах, че и аз го правя по различни начини...

 

Цък

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно вибратото, имаше един много интересен начин за учене, който го четох в уроците на Стив Вай. За тези, които не са запознати, ще нахвтрлям идеята набързо, за по-детайлно - www.vai.com

 

"Взимаш си китарата, сядаш удобно, избираш си една нота и почваш да правиш вибрато на нея. Старай се да не мислиш за нищо друго само за това и за звученето. Пиквай много, пиквай малко, прави го от китката, от пръста, по-силно по-слабо. Само след няколко минути (поне при мен), ще забележиш, че вече не мислиш за вибратото, ами мислиш за това какво си правил вчера, какво ще направиш утре и т.н. Върни се пак на вибратото и се старай, този път да не мислиш за други неща. Прави го това около час (същата нота) и ако не мислиш за нищо друго, ще почнеш да забелязваш различните вибрато как звучат много по-лесно и ще ти е по-лесно да постигаш желания ефект докато свириш после."

 

Това на мен ми помага :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
Относно ваденето по слух - според мен има доста програми(както и уроци по солфеж), където човек може да се научи да разпознава интервали, и сложни акорди. Мисля си че това е много по-добър вариант от това, да се разчита на налучкване на тонове, защото в съвременната музика има сложна хармония често - ако ти изсвирят в песента Aminmaj7, например, и нямаш тренирано ухо, колко време ще го налучкваш?!? Та затова си мисля, че това с налучкването е несериозна работа в повечето от времето.

 

Ще споменете ли някоя от гореспоменатите програми?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз по принцип съм фен на ваденето на парчета без инструмент - това е практика, която се преподава в доста джаз колежи, но тя не е съвсем за начинаещи.

Като начало може да се почне със свирене без инструмент - демек свирене наум.

 

Усъвършенстването на този метод дава изключително добри резултати по отношение на всякакви видове импровизации, освен това прави възможно моменталното изсвирване на която и да е идея, хрумнала ви на момента.

Предполагам на всеки му се е случвало да му дойде на акъла някаква жестока мелодия, обаче в момента в който се опитате да я "хванете" на инструмента, тя изчезва и после много ви е яд - е, с този метод, който описах, такива ситуации се свеждат до минимум, което автоматически довежда до там, че импровизациите ви изведнъж започват да звучат много по-смислено и по-приятно.

 

***

 

По темата с тоноизвличането мога да изпиша много голям нАучен труд, но тук ще резюмирам някакви основни неща, които използвам.

 

Най-напред да спомена, че техниката ми на свирене е свързана с ползване на перце и пръсти едновременно, което дава изключително много възможности за свирене на най-разнообразни неща:

 

- Акорди - понякога е нужно тоновете на даден акорд да се изсвирят абсолютно едновременно, което само с перце няма как да стане по такъв начин. Също така свиренето на разложени акорди в бързо темпо изисква доста по-малко усилия.

- Мелодии - аз, като отколешен фен на Ерик Клептън, смятам, че такъв тип свирене изисква намесата на пръсти, защото има случаи, в които е по-добре даден тон да бъде изсвирен с друга атака, а именно такава, каквато се получава при дърпане на струната с пръст. Тук ще спомена и вариация на този тип тоноизвличане, който всъщност напомня слап техниката при баса - когато струната бъде дръпната така, че да "изджънка" в прагчетата, се получава много приятен ефект.

 

***

 

Изкуствени флажолети ползвам на поразия, като преобладават тапинг флажолетите - сиреч тези, които се правят с дабъл хенд. Доста лесно се заучават местата им, ако човек е наясно с реда на обертоновете, който много културно и подробно биде обяснен малко по-назад в темата.

 

***

 

По отношение на вибратото - предпочитам бавното и широко вибрато - стил Steve Lukather или Tony MacAlpine.

Обикновено го правя с кръгови движения, което според мен допринася за това, вибратото да звучи равномерно.

При дълги тонове обикновено го започвам по-леко и по-бавно, а към края го засилвам и забързвам - просто таки ми звучи по-естетично.

 

***

 

При бендовете често употребявам тъй наречения от мен "двоен бенд" в следните три варианта:

- Повдига се дадена струна с цял тон, след което се повдига с още половин тон, след което се връща в изходно положение.

- Повдига се струната с малка терца, връща се и после се повдига с цял тон.

- Повдига се да речем на 16-то прагче с половин тон, след което по време на отпускането на струната, се прави слайд до 14-то прагче, където се повдига с цял тон.

 

***

 

Друго за момента не се сещам...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За ваденето - може да се следва и логиката

значи, пьрво се вади хармония ( акордова последователност )

като знаеш (поне донякьде теорията) - ще ти бьде по - лесно да намериш и тоновете

 

какво имам впревид - за логиката

снощи след концерта на любимците ми - реших да науча заглавното парче - Iron Maiden

- имам някакьв - хем официален таб - но навремето - нещата не са се вадили на 100 %( албума е от 80 -та година)

има едни дабьл бендове в края на припева - дето не са разписани

 

акордовата - прогресия е-

До - Сол - Ре - Ла

бендовета са на акорда Ла - не ми трябваше да сравнявам по слух и да тьрся по грифа

логиката веднага ме наведе на ми и сол - които се явяват като минаващи тонове от Ре кьм Ла

а може и така - ми е 9-ката на ре, сол седмицата на Ла

 

после в нета намерих и по - нов таб

оказа се , че сьм прав,но и като свирех сьс записа бях сигурен в това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

***

 

При бендовете често употребявам тъй наречения от мен "двоен бенд" в следните три варианта:

- Повдига се дадена струна с цял тон, след което се повдига с още половин тон, след което се връща в изходно положение.

 

 

тук се сещам за едно парче на Антибиотика <_<

или греша?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз по принцип съм фен на ваденето на парчета без инструмент - това е практика, която се преподава в доста джаз колежи, но тя не е съвсем за начинаещи.

Като начало може да се почне със свирене без инструмент - демек свирене наум.

 

Усъвършенстването на този метод дава изключително добри резултати по отношение на всякакви видове импровизации, освен това прави възможно моменталното изсвирване на която и да е идея, хрумнала ви на момента.

Предполагам на всеки му се е случвало да му дойде на акъла някаква жестока мелодия, обаче в момента в който се опитате да я "хванете" на инструмента, тя изчезва и после много ви е яд - е, с този метод, който описах, такива ситуации се свеждат до минимум, което автоматически довежда до там, че импровизациите ви изведнъж започват да звучат много по-смислено и по-приятно.

Това е супер метод, ако човек наистина има времето и желанието. Аз се занимавах за кратко време, ама ми се отрази доста ползотворно. Имаше една книжка: The Art of Improvisation. Много ценна!

трябва пак да подновя заниманията, като имам повечко свободно време

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми упражненията които аз правих бяха да си пееш наум гамите по квартовия кръг, също интервали, и дотам стигнах аз :surprise: ама по нататък има и разни мелодийки да си измисляш.

Идеята е да можеш като си изсвириш основния тон на китарата и оттам нататък да можеш 'умствено' да изсвириш всяка мелодия която ти хрумне, и да си я представяш как изглежда на грифа. Също да можеш да правиш преходи от една тоналност в друга и тн. И накрая като стигнеш до някой тон, като го изсвириш на китарата да е същия като този дето ти звучи в главата. :) нещо такова е. Chrysalid предполагам може да каже доста повече по въпроса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами този метод е единственото, с което казармата ми е била полезна.

Понеже нямах китара, която да жертвам, като я занеса там, реших да пробвам да свиря наум.

Всичко започна с It's Probably Me на гражданина Sting - започнах да си го тананикам наум и да си мисля какви са акордите - пресвирвах си ги наум и преценявах интервал по интервал и тон по тон дали са верни или не.

На свижданията ми носеха китара и аз си проверявах какво съм извадил правилно и какво не.

И така 3-4 месеца, с което свиренето на ум биде усъвършенствано до едно що-годе добро ниво. Тогава започнах да композирам наум - идва ми някаква идея - свиря си я наум, после си измислям примерно втора китара и като си я науча, започвам да си ги свиря двете едновременно и съответно преценявам дали ми звучи добре или нещо трябва да се коригира. После си измислям бас, клавир, барабани и квото там трябва още.

След още няколко месеца успях вече да си просвирвам наум цяло парче с всичките му инструменти и съответно да коригирам каквото не ми харесва.

Така за целия период на казармата измислих почти цял албум. Като излязох, просто си взех компютър и ги записах - това са повечето от парчетата в темата "Малко стари парчета да видят бял свят".

 

Впоследствие, като започнах пак да свиря, се оказа че вече нямам никакви проблемии да вадя парчета дори без да пипам китарата, както и да транспонирам в реално време и да импровизирам доста по-смислено и логично от преди.

Тъй или иначе гореописаното занимание отнема около година упорито мислене ;)

 

Дерзайте и успех :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Човеко кефиш!!! :recourse: Много хубаво занимание си си намерил, да не губиш ценно време! Завиждам ти за което, щото на мене сега освен цифри, логаритми и пирамиди, друго не се навърта в главата ми :metalist:.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.