Jump to content
Българският форум за музиканти

избор и монтаж на двуточково тремоло


Recommended Posts

На такава вълна съм покрай карантията :D.

Става въпрос за един страт, който има двуточково тремоло без заключване.
Покрай друга тема в раздел китара, мислих пробно да му монтирам заключващ флойт.

Но, разстоянието между струните на оригиналното тремоло е ~ 10.5 мм (общо към ~ 53 някъде), докато на съвременните системи е 10.8
Оригиналния Флойд Роуз е 10.668, а Флойд роуз про (narrow) e 10.16.

При всички положения не пасва на моята китара, и се замислих да търся някакво сносно тремоло без заключване.
В крайна сметка, щом Гътри Гован може да ползва такова, аз ли няма да мога :D :D ?

Засега си харесах това:
https://m.thomann.de/gb/harley_benton_parts_standard_st_styletremolo.htm?o=6&search=1587506530
Въпреки че е харли бентон, нито е супер евтино, нито изглежда (на снимките поне) зле направено.
Някой има ли впечатления от въпросната машинка, както и препоръка каква друга и откъде да взема?
Гравитирам към черен/ тъмен хардуеър, не лъскав хром. Харли бентъна има интересен "хибриден" вид :D. 
И 100% държа на модерна солидна дръжка. Здрава, без накичорени пластмасови накрайници.

Друг въпрос - силно ми се ще да използвам съществуващите анкери за опора на китарата.
Те са с 62 мм междуцентровo разстояния, докато стандартните страт двуточкови тремола на стратовете са 56 мм?

D15_16_17%20edit.jpg

Пуснал съм запитване за по точни размери на харли бентъна, който позволява някакви допуски, но и двата отвора са ограничени донякъде:
 

HB_2point_trem_thoman.JPG

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ясно, че е "леко" над бюджета, но все пак за инфо - Уилкинсън имат един нов модел заключващ се бридж, който е интересен и ако беше 4-5 пъти по-евтин можеше да ти свърши работа. :)

https://reverb.com/item/23457425-wilkinson-wvs1302p-chrome-full-assembly-with-locking-saddles

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Много силно казано заключващ, и бюджета наближава OFR Pro Narrow :D.

Oт томан ми отговориха, че горното тремоло е до 58-59 мм между точките.

Плюс това, този уилкинсън не става:
Specs : Post Spacing 56mm
            String Spacing 10.8mm

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

С това изчанчено междуцентрово разстояние между опорите, май май ще изкарам анкерите и ще набия някакви чивии с лепило в старите дупки.

HB тремолото няма никакъв вид 'заключване', но е със стоманени седла и блок. Засега не съм се спрял на друг вариант, до около 100 лв.
Все пак, възнамерявам да го изпъна във въздуха да флоутва (да може да вдига и сваля).... Ако трябва ще фрезовам отдолу малко.
Не е лошо да е една идея по-стабилен модел :D 
https://www.thomann.de/gb/harley_benton_parts_standard_st_styletremolo.htm

------

Сравнение на блокове за тремоло от цинк и стомана:

 

Стоманата е по брайт, кат че ли :D 

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Захващането на дръжката ми харесва, че не е с резба. И самата форма и дебелина на дръжката е екстра.
Но не ми харесва луфта и конструкцията на захващането (набивка ??).
Това болтче с този луфт колко ще изкара :D

Също, качеството на повърхностите на дръжката и основата ми се струва не-добро. За 70 лв хич не са си давали зор.
Седлата изглеждат стабилни.

3.jpg

LrqyqlJ.jpg

1.jpg

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Някой партия за покупки на части от тук?

https://guitarpartscenter.eu/

Освен намаляване, дори елиминиране на излишни разходи по логистичните простотии (доставка), може да има бонус отстъпка от цените ;)

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Тези свестни ли са и кой всъщност ги произвежда, защото не виждам сайт на производител.

https://www.emma-music.com/-wilkinson,us,4,WIL-WVS50IIKCR.cfm
Има ги и в алиекспрес на същата цена.

И май не са steel block.

Доставката от emma-music е 15 евро.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

https://www.ebay.com/itm/202820632500

Търговец от musicworld изкоментира, че и томанското тремоло и това na Vparts (guitarpartscenter.eu), са китайци.

Ами ето, китаец за ~ 30 долара. Седла от някаква неръждаема стомана. Обявен състейн блок от стомана. Търговец на подобно тремоло от алиекспрес ми каза, че на модела със 10.8 мм разстояние (идентично изглеждаш), блока му не е стоманен.

При запитване към Томан от какъв материал е блока на тяхното тремоло НЕ са ми отговорили още.. Въпреки че ми отговориха на въпрос относно размерите на същото тремоло, и ме убедиха че ще пратят чисто нов продукт. Без дефектите по хрома, които постнах по-горе.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тей като гледам си влязъл в "заешката дупка". :P

Тия параметри, дето ги четеш на екран, в голяма част от случаите нищо не значат (според мен). Нещо си от стомана. Да, ама колко точно е кьопава тая стомана, колко добра е изработката, колко добре е закалена и т.н. и т.н. Същата работа като "китара от махагон за 300 лева". ОК, ама то има една камара махагони и от всеки вид сума ти нива качество. Убеден съм, че дървесината в евтина китара няма как да е на ниво примерно PRS Private Stock. Бридж за 30$ също няма да е като такъв за 300$. Да, скъпите модели имат "такса табелка", но именно тя гарантира качество на продукта, консистентност, гаранция и т.н.

Не те убеждавам да си купиш нещо нелогично скъпо. Обаче и аз съм правил проби с някакви добре изглеждащи на хартия джаджи. След третата върната/препродадена бройка като теглиш чертата... по-добре да бях си купил скъпия модел от утвърден производител. Има и попадения, разбира се, но в повечето случаи шансът е малък.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

От томан отговориха:

---

thank you for your mail !


well can`t imagine that it was made of 
solid steel.. but for exactly informations
I have to contact product management..
if you want..

Kind regards

Michael Scheler, Gitarrenabteilung/ Guitars
Tel: +49 9546 9223-20  |  Fax:+49 9546 9223-24  |  E-Mail: gitarre@thomann.de
Web: thomann.de/gb    Opening Hours    Customer Centre

---

Помолих ги да проверят, ако е възможно. Tяхното предложение за 80+ лв не ме кефи, ако не е стомана. 

За бюджетно решение, според мен, каквато и да е стомана е доста по-твърда и тежка от цинковите блокове, които се слагат на евтино тремоло. 
Доколкото материала на блока влияе на звука (по-горе имаше клипче), би трябвало да се чуе, като повече състейн, сепарация и яснота във високите.

Колкото до ибейския вариант - китаеца е написал в описанието  - solid steel block. Също изрично му написах, да ми потвърди че блока е стомана, преди шипинг.
Е... изпрати го без да ми потвърди.
Ако не е от стомана (тест с пила...), ще го гоня до дупка за partial refund на база тези неща, и цена на отделен блок. Смятам че ще взема до към 50% refund ;)

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако случайно не си видял това тремоло.Питай за размерите.

http://bazar.muzikant.org/2-точково-тремоло-за-страт-wd-usa-knife-edge-strat,292837.html

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Thx, блока пак е от неизвестен материал, поне в описанието..
А произхода на това нещо дано не е китай.
https://www.wdmusic.com/knife-edge-tremolo-details.html

Но изглежда същото като това:
https://www.thomann.de/gb/harley_benton_parts_standard_st_styletremolo.htm

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Томанското е от лята стомана. Че не е закалена ясно, разликата с парче профил (валцован или др.) не знам каква ще да е.

----
Hello,

thank you for your mail !

I received information from my colleagues..
block of this tremolo isn´t solid steel..
it´s cast steel.. thats the information I got
----

Опитвам се да намеря отнякъде блокче месинг (brass), и да си изработя блок.
Но засега получих само оферти за резен ламарина 10 мм, 1м x 4 см. Или шина на 3 метра...
Някакви идеи?

Така или иначе ще изчакам китайското от ибей, има какво да правя до тогава. Примерно, мога да свиря... :D :D 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже имам идея да си изработя нещо (по-скоро да си поръчам да ми направят) рових наскоро за майстори.

Из OLX и има обяви на стругари и фрезисти. Изработват елементи по чертеж/проект. Мисля че за такъв блок ти трябва фрезист. Нямам идея колко пари ще искат, ако ти се занимава питай двама-трима.

Другото възможно място е една платформа към форума "Направи Сам", в която можеш да пуснеш поръчка с описание какво искаш и какви пари даваш От сайта се препраща на десетки/стотици майстори, които решават дали могат да ти свършат работа и "кандидатстват". Безплатно е за пускащите поръчка (предполагам прибират процент от майсторът, получаващ парите). Опитах един път, но нищо не стана с моята идея, възможно е да съм писал ужасно ниска цена, но не беше неразумно ниска, не знам защо нямаше "мераклии". :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.