Jump to content
Българският форум за музиканти

шум от аудио връзки към външна карта


sspasss

Recommended Posts

Здравейте,

Не мога да установя от къде се получава постоянен шум при връзка към външен ел. инструмент.

 

Картата е UR22 на Steinberg, вързана към лаптоп, който преимуществено работи на батерия и съотв.  звукът се работи на Cubase.

Връзките са 2 жака от външен инструмент аранжор. Шум се чува и от двата канала. Опитах с два вида кабели на различни марки и с различни дължини - съотв. балансирани със златен накрайник и небалансирани със сребърен накрайник, както и да вържа към друг ел. инструмент (друга марка), резултатът е същият. Шумът изчезва/намалява само когато input-a е под 35% от общото ниво. Същевременно няма проблем и шум при моно-връзка на canon-кабел от същите входове с микрофон - динамичен или кондензаторен.

 

Някакви идеи?

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам идея - несъласуване на сигналите между синта и интерфейса. Превключваш ли режима на Steinberg входовете? Не виждам цъкалка, вероятно се прави софтуерно.

Входовете на интерфейса са комбо TRS/Canon & Mic/Line. Синтът вероятно има линейни изходи. Ако ги включваш в микрофонно конфигуриран преамп вход могат да се появят всякакви шумотевици и липса на честоти. Прегледай упътванията на двата продукта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преампът е софтуерен от саунд картата - двата входа са предвидени алтернативно и за line и за канон, съотв и инструментът си има отделни изходи само за line

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Свързах се с представител на Стайнберг и им обясних проблема.

От магазина считат, че е проблем, възникнал от заземяването на връзките - външен синт към лаптоп, и считат, че проблемът ще се разреши с подобно устройство:

https://www.klarkteknik.com/Categories/Klarkteknik/Signal-Processors/DI-Boxes/DI-10A/p/P0CD6#googtrans(en|en)

 

Но ви благодаря за включването :)

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко ме съмнява тая работа... Нали каза, че използваш лаптоп? На батерии същото ли е? Интерфейсът нали няма собствено захранване, а черпи от ЮСБ?

Това, което са имали предвид (според мен, де), е цъкалката Earth Lift, която може да помогне за елиминирането на брума от ground loop. Какъвто ме съмнява да имаш. А и ти каза, че имаш слаб сигнал и шум, не брум. Шумът може да е от калпави/грешни кабели (пробвал си с повече от един и го махаме като вариант) или някакво несългасуване на сигналите. За което също може да помогне, но това би трябвало да може да го направиш и от настройките на самата карта. Пробвай първо така!

И преди да пазаруваш ДИ Бокс вземи от някъде за тест. Ако няма откъде - върви с всичко в магазина и пробвай на място.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, Baby Thomas написа:

....върви с всичко в магазина и пробвай на място.

По закона на Мърфи е почти сигурно, че в магазина няма да има никакъв брум.?

А иначе наистина основната част от брумовете и шумовете се дължи най-често на несъответствията в масите, но....и на лоши кабели, кабели до трафове + още доста причини.☺️

Редактирано от yamaha
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами има една цъкалка на картата, като се включи шумът се увеличава, но и без да е включена пак го има, тя е за импеданса на включена китара и касае принципно само десния канал. пробвах с 2 различни кабела, не са от най-евтините, пробвах и с 2 различни инструмента - шумът е различен, но пак го има.

Засега няма да купувам устройствата - ще намаля инпута на картата и ще компенсирам от синтовете, но ми се щеше записите да са кристални...

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това дето го цъкаш е Hi-Z, за директен запис на китара/бас. Не би трябвало да влияе в твоя случай.

Quote

For connection to a microphone or digital instrument. This jack can be connected to both XLR-type and phone-type (balanced/unbalanced) plugs. When connected to an XLR type plug, this jack automatically switches to microphone input sensitivity, and when connected to a phone-type plug, it switches to line input sensitivity. The [PEAK] indicator lights in response to the level of input signal. To achieve optimum recording levels, increase the input level with the [INPUT GAIN] knob until the [PEAK] indicator lights in red, then slowly bring the level down until it stops lighting in red.

Нивото на сигнала би трябвало да се превключва автоматично според вкарания конектор. След като си пробвал двата възможни вида кабели... Не вярвам да са били ужасно дълги, пък и като са балансирани това не е особен проблем. Освен тоя аранжор да е някакъв дървен или със супер странен изход... Друго не се сещам аз.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, пробвах на другия ми инструмент, същото е. Даже днес си купих и още едни кабели - небалансирани - 3 метра.

Но с това Hi-Z копче и спирането му определено даде резултат, сега шум се чува като усиля входа към 60%, което си е задоволително като за любителски запис.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мен ме навежда на мисълта, че просто си "случил" на кофти бройка. Ако е в гаранция можеш ли да се пазариш да ти я заменят с друга и да видиш дали ще има подобрение? На първо време можеш да вземеш от приятел друга карта и да пробваш с нея. Има бройки, които си шумят "out-of-the-box" и колкото и да ги пудриш с fix-ове резултата не се променя особено. :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Шумове и смущения могат да се появят, когато екранирането на кабела не е включено към заземяване.

Дали е така може да се провери по следния начин:
ако смущенията и шумовете изчезват, когато аудиоинтерфейсът се включи не към лаптоп,
а към стационарен компютър, значи причината е в заземяването.

Кабелът от музикалния инструмент към входа на аудиоинтерфейса има екраниране,
което трябва да бъде заземено в една точка, за да не се хващат смущения.

Ако не е осигурено такова заземяване нито от страната на музикалния инструмент,
нито от страната на компютъра, екранирането на практика не действа.

Когато аудиоинтерфейсът бъде включен към стационарен компютър, заземяването е осигурено
през захранването на компютъра (през зануляването на електрическата мрежа).

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.