Jump to content
Българският форум за музиканти

Една интерпретация на "take Five"на Брубек


yotzzo

Recommended Posts

Това е виждането ни за тази пиеса в общи линии.Смесено е съвсем примерно и набързо,както е и изсвирено:) Редактирано от yotzzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
  • Отговори 39
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Е,кажете нещо,мили колеги,аз толкова много се заяждам с вашите музикални несъвършенства..Мисля,обаче,че го правя креативно и позитивно:)Очаквам да ви чуя :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Китаристът да си научи темата, че свири глупости.

Интрото на барабаните би било по-смислено ако вкара слушателя в 5-те осми.

 

И да повторя:

Като ще свирите стандарти - НАУЧЕТЕ СИ ВСИЧКИ ТЕМАТА! Така изсвирено ми е като спънат кон...

Редактирано от Vlad
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Китаристът да си научи темата, че свири глупости.

Интрото на барабаните би било по-смислено ако вкара слушателя в 5-те осми.

 

И да повторя:

Като ще свирите стандарти - НАУЧЕТЕ СИ ВСИЧКИ ТЕМАТА! Така изсвирено ми е като спънат кон...

Интересно ми е как би искал да го чуеш?ясно,че нещо ти бъркам в здравето,ама това ни е интерпретацията.За интрото явно нещо недочуваш...

Доколкото за темата-става въпрос за интерпретация.Ти си свири стандартите 1:1 лошо няма,само,че за целта има касетофони.Каъв е смисъла да се свири едно нещо по един и същи начин от всички?

А,за спънатия кон-явно не схващаш пулсацията,братле,какво да те правя?:thumbup:

Редактирано от yotzzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен ми хареса. :thumbup:

Не съм слушал оригинала , но също смятам че е добре да се интерпретира по ваш си начин.

единственото дето не ми допадна- маи за времетраенето си е малко еднообразно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е никак зле,определено има атмосфера.На места е леко разклатено(имам предвид в ритмическо отношение)И аз мисля че може е би е малко дългичко

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже гледам, че си писал, пък ми пращаш и лични - копи-пейст, за да не се моря да пиша:

 

Йоцо:

Така,за де не ме трият ти пиша лично.Джазът се отличава от останалата музика с това,че позволява много по- широка интерпретация на звуковия материал.голяма част от джазмените свирят някои стндарти така,че да не можеш да ги познаеш,да давам ли примери?някои неща в първия момент звучат спънато идразнещо,особено ако слушаме предубедено...

Явно си свикнал на академичен подход кън джаза, но джазаът НЕ Е академична музика. Академизмът го осакатява.

За пулсацията в началото на парчето и изобщо,НАРОЧНО я свирим така.Ако не схващаш какво се случва-чуй пак.Ако пак след това не схващаш-съжалявам-проблема е в твоите погрешно изградени слушателски навици.

И най-накрая- не ми се карай,дай по-полека,аз не се карам само споря.спорът помага на нещата да вървят напред,не си мисли,че като ми кажеш,че не съм си мнаучил темата ще млъкна засрамено-свиря от 20 години,все нещо съм научил за това време.

айде и да пишеш пакsmile.gif

 

Влад:

Няма нужда да се оправдаваш и да ми обясняваш, че нищо не разбирам от джаз. Просто е очевидно, че не знаеш темата точно - отвори си нотите и виж!

Искаш мнения - приемай ги! За мен няма значение дали свириш от 1 година или от 20 - просто записа, който си пуснал, е една отвратителна боза и съжалявам, ако си мислиш че това е джаз - представата ти за свободата, която стила дава, е като за свободия.

 

Успех!

 

Влад

 

п.п.

Да, прави си, че има джазмени, които така свирят, че няма да познаеш темата, но и те я знаят МНОГО ДОБРЕ, за разлика от вас. А и очевидно ти се опитваш да свириш темата...

В.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не бе, мисля, че пичовете добре го дават. Това, което трябва да направят е да изсвирят двете части на темата точно и чак след това условно казано да се отпуснат /или може би да се стегнат :)/ и да импровизират и накрая пак темата (точно!).

То затова е и стандарт /освен другите значения на понятието/ - трябва да се направи стандартната, "задължителната" част и след това импро. Щото, стила, в който е написана пиесата изисква спазването на именно тези правила. Ето например как я прави Бенсън:

"Тейк Файв" на Дж. Бенсън

 

Ако обаче решат да я пипат в стил фрий джаз, нещата стоят може би друго яче. Това ме подсеща, че имам един запис на Giant steps на Колтрейн на китара в стил кънтри. Много е благо, но пак се спазват същите правила, за които говоря.

 

Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Джазът наистина е музика която дава много свобода,но тя би трябвало да се използва на място и със вкус.В случая не зная колко е уместно да се свири едно толкова познато парче почти едно към едно и да има самоняколко различни тона в Бриджа,които звучат по скоро като неправилно научени отколкото като свободна трактовка на темата.Но ако разбира се така сте искали то си ваша решение

 

 

 

п.п.Между другото реагираш според мен странно на критика,като се има пред вид че по горе настояваш за нашите мнения

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Джазът наистина е музика която дава много свобода,но тя би трябвало да се използва на място и със вкус.В случая не зная колко е уместно да се свири едно толкова познато парче почти едно към едно и да има самоняколко различни тона в Бриджа,които звучат по скоро като неправилно научени отколкото като свободна трактовка на темата.Но ако разбира се така сте искали то си ваша решение

 

 

 

п.п.Между другото реагираш според мен странно на критика,като се има пред вид че по горе настояваш за нашите мнения

Добре,де бриджа не е така,чух го вчера,за няколко тона става дума ще променя нещо там,няма да го свиря като на записа,но още не съм решил как да бъде точно.Идеята на това изсвирване е друга-атмосфера,импровизация.Ние сме хора,които едвам смогват да се съберат да посвирят.Нормално е да клатим темпа и да бърлкаме-претенции в това отношение нямам.Не обичам,обаче да ми пишат с главни букви-не ми е приятно когато някой крещи:D

Благодаря за мненията!

Редактирано от yotzzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре,де бриджа не е така,чух го вчера,за няколко тона става дума ще променя нещо там...Нормално е да клатим темпа и да бърлкаме-претенции в това отношение нямам.

 

Ха-ха, е добре, щом е нормално да клатите и бъркате тонове - значи всичко е наред:D

 

И моля да не ме обиждаш тайно на лични съобщения - сам си поискал мнения за бозата, която предлагаш!

 

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре,де бриджа не е така,чух го вчера,за няколко тона става дума ще променя нещо там...Нормално е да клатим темпа и да бърлкаме-претенции в това отношение нямам.

 

Ха-ха, е добре, щом е нормално да клатите и бъркате тонове - значи всичко е наред:wallbash:

 

И моля да не ме обиждаш тайно на лични съобщения - сам си поискал мнения за бозата, която предлагаш!

 

Влад

май някой друг обижда,не аз.явно живеем на различни планети и ако това,че си "музикално ограничен"те обижда,какво да кажа за"не можеш да свириш"?"боза"?

 

Благодаря за разнообразните мнения на всички!Бяхте ми много полезни всеки по своеобразен начин,включително и Vlad.

:(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мнението ти, че съм "музикално ограничен" е необективно и лежи единствено на желанието ти да се защитиш, тъй като няма от къде да съдиш за личните ми качества. Докато мнението ми,че не знаеш темата, че свирите раздрънкано и записа ви е бозав е основано на записа, който си предложил и за който си поискал коментари! Дори и ти си го потвърдил в постовете си!

 

Пусни си записи на колтрейн, майлс, чарли паркър, бил еванс, рон картър - сравни се с най-добрите и ще разбереш къде ти е мястото. А опрадванията, че така "го чувствате" и че "това е то импровизацията и джаза" са просто смешни... Милчо Левиев вика, че има два вида музика - хубава и от втория вид...

 

Спирам с коментарите за изпълнението ви дотук - явно дори ако да снесе някой тук - очаква да го хвалят...

 

Йоцо, надявам се наистина да се замислиш за това какви записи правите и какви коментари очакваш и дали коментарите тук са най-важното или да свирим добре е по-важно...

 

Успех!

 

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още веднъж благодаря за мненията.

Влад,нещо си се напрегнал,човече,не се сравнявам с Колтрейн;)От друга страна смятам,че това,което сме изсвирили е стъпка в правилната посока и не се срамувам.Записът е правен в реално време,не сме се разбирали предварително за продължителността на парчето и т.н.Освен това не е "официален",а работен.ти ни изяде с парцалите,все едно имаме претенциите да сме триото на Джо Пас,примерно.Пусни нещо твое,щом имаш такива големи претенции...не чух,освен това нищо конструктивно,като изключим"работете повече".

Мненията на другите колеги са много по-полезни и конкретни,за което- благодарско!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.