Jump to content
Българският форум за музиканти

Спукан лак при сглобката на грифа


Recommended Posts

Някой може ли да ми обясни защо става така. Виждам това на поредната китара....Китарата е нова, но забелязах спукване на лака, в основата, при сглобката на грифа. Ще опитам да кача снимка . Интересното е, че това съм го виждал на две- три китари. Няма следа от удар или нещо такова. Някой може ли да обясни от какво се получава това?

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моля, някой да обясни защо се получава това. Китарата не е удряна, натиска на и тн... Виждал съм го на три китари. Надявам се пукнатината да е само на лака. Моля, който има отговор да сподели...

Редактирано от Nikolov_76
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 И да попитам, има ли нужда от някакъв ремонт и с какви материали трябва да се извърши.

Редактирано от Nikolov_76
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мога да го обясня,но имах стратокастер 75г,който го имаше това - нито се е увеличавало,нито влияе нещо да разстройва..е може и да е падал някога,но не ми е правил проблем.Сега имам един на 11-12 г,който няма.Бе те стратовете са държеливи,я гледай Стиви Рей в Ел Мокамбо кво я прави тая китара,как не изскубна грифа не знам..и след 5 мин пак с нея..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всеки е имал, най-вероятно. И аз имах една, хем скъпа. Като напънеш с болтовете да стегнеш грифа... все някой ден ще цъфне. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От стягането на болтовете?!? Не мога да проумея, защото китарата е нова. Купих я от човек, но по всичко личи, че е нова.

Редактирано от Nikolov_76
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За този тип сглобка може да се каже че това е постояно болка , винаги има риск да се пукне -  " стената " на леглото на грифа точно там е много тънка , и дори проманата във влажноста на дървесината може да го напука ( в повечете случаи джоба на грифа не е боядисън / запечатан  ) , особено при бюджетните инструменти  . Но това е само козмерика , не пречи на функзионалноста на китарата .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Те като се пукнат там чак тогава започват да звучат хубаво! ?

Аз имам две пукнати по същия начин, забравяш го че съществува и си свиркаш!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно е масово. Много ме дразни, ама ще ми мине! ??

Мислех,  че се получава само при евтините китари ( като моя Squier) , но май не е така....

Разбирам, че причините за това са много....

Редактирано от Nikolov_76
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искаше ми се да видя още разсъждения по темата, но май няма да стане. Опитвам се да се обедя, че няма проблем и че това не може да е причина да търся лютиер или направо нова китара...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, какви разсъждения, то е ясно че там е дървото, изложено на най-големи усилия в цялата китара. Нормално е, често да има пукнатини там.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Повода най-често е прекалено затягане на винтовете на грифа, а причините могат да са свързани с недобре изсъхнала дървесина, прекалено дебел слой боя или кофти комбинация от двете. Мислел съм си, че теоретично може и да е някаква "структурна недомислица", въпреки, че този модел китари ги има от 70+ години и си се правят все така (демек едва ли). Наблюдава се дори при американски фендери и ако е само в боята няма причина за притеснение. Ако е обаче и в дървото, рано или късно ще стане доста по-зле, лошото е, че много трудно ще прецениш дали е лака или дървото.

 

Повечето евтини китари (скуайърите под топ класа им не правят изключение) са от т.н. basswood (на български май е топола, въпреки, че съм срещал класически преводи като "басово дърво"), което е доста по-меко от клена на грифа в случая и при натягане е логично то да "мръдне" и да се деформира повече и оттам да се получи пукнатината.

 

Можеш да сложиш белег или хартиено тиксо в края и да наблюдаваш дали пукнатината се уголемява. Ако не се - свиркай си (буквално и преносно).

На мен лично от снимките не ми изглежда да е проблем.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.