Jump to content
Българският форум за музиканти

Избор на пасивен атенюатор


Rezachka

Recommended Posts

Здравейте, възнамерявам да си взема един атенюатор, и се чудя дали да взема Bugera PS-1, или Harley Benton PA-100. И двете са копия на Jet City Jettenuator, който обаче вече не го предлагат, иначе щях направо към него да се ориентирам. И двата имат ревюта и демота в интернет, но не намирам конкретно сравнение между двата.

Пробвали ли сте някой от тези, имате ли някакви мнения? Други предложения?

Редактирано от Rezachka
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами... Прост атенюатор с два резистора. Айде и една врътка са сложили... Колко очакваш да свири...

В канала на Томан имаше обширно ревю и тест на доста подобни джаджи. Една от тях мисля беше Джет-а и май беше най-гадното. ;)

Имам един Bad Cat, който вероятно е една идея по-добър, но нищо особено не е и той. По-добре без него и с по-намален амп. Държа го все още само за да направя директни тестове с реактивен атенюатор (за който вече накупих чаркалак), ама кога ще се донаканя да го направя е друга тема...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз се наклоних повече към бугерата, след като гледах това видео:

 

Но нямам база за сравнение, и за това отворих темата...

Тези два модела са на г/д една цена, и след тях всичко става в пъти по-скъпо, та варианта сега ми е такова или нищо. За ползване само вкъщи ми е, не за запис, просто за свирене. Ампа буквално не съм го увеличавал на повече от 3, от както го купих, след като го пробвах в репетиционна. Ясно ми е че на ниски нива като не се движи толкова говорителя, пак няма да звучи оптимално, но все пак...

Редактирано от Rezachka
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Мерси за предложението. За волюм педал казват че е същото като да намаляш мастъра, само че с крак... Дори и в fx loop-а.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако имаш мастър, за какво ти е атенюатор? Повечето малки лампови кубета нямат мастър, крайната лампа е на макс и си усилваш само преампа, това имам предвид за волюм педала, че все пак ще можеш да усилиш преампа, колкото си искаш, без да буташ стени и плочки. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ампа, за сега, е Laney IRT60H. В мен е вече почти 5 години, и не знам дали ще се задържи още дълго. Въпреки, че самата глава има една врътка "Watts", маркетингово наричана като все едно си има вграден атенюатор, и незнам си какво, това всъщност си е просто мастър врътка. Моята цел е да чуя как звучи ампа с атенюатор, като оставя волюма на канала и "ватовете" усилени поне на 3ч, ако не на максимума. Искам да го пробвам така. Напълно наясно съм, че като се намали нивото през атенюатора, няма да звучи същото, като усилен в репетиционната. Хората чуваме и усещаме звука така, че дори просто като е по-силен, ни звучи по-добре. Намален няма да раздвижи въздуха - ясно е. Има обаче нещо в тона, което се появява след като се "набримчи" волюма, което липсва, като го ползвам вкъщи, на "<<1W" и волюма на канала намален на 2 от 10...

Редактирано от Rezachka
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Конретният модел има PPIMV, който Лейни са кръстили Watts. Различно е от стандартния MV, защото позволява повече дисторшън от последната пре лампа (сплитера), а крайните лампи само си почиват. С атенюатор ситуацията е различна - с него можеш да добавиш цвят/компресия и от крайните лампи, понеже ще работят в нормален режим. Но наличието на каквото и да е между трафа и кабинета прецаква постоянното взаимодействие между тях и също променя звука и усещането. Ако имаш възможност пробвай с атенюатор, но не инвестирай луди пари в това. Само защото ти продават нещо за 400-500 лева не значи, че е вълшебно. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щях да поръчам бугерата PS-1, за 145лв от томан, но докато се разберем с един приятел кой какво, за да направим обща поръчка, свършиха... От Динакорда малко ме излъгаха, че ако поръчам (беше началото на месеца) ще дойде преди празниците, та с това условие казах че ще го поръчам, нищо че при тях цената е даже с 20лв по-висока, то така и не дойде... Както и да е.  Видях че в томан вече имат и този на jet city, от който са изкопирали. Но не знам дали си заслужава да поръчам него (+100лв) или просто да доизчакам бугерата да дойде в динакорда... Малко извън темата, но забелязвам, че доста често, да си поръчаш нещо от чужбина е хем по-евтино (даже с доставката), хем по-бързо, от колкото да си поръчаш нещо от магазина в съседния (или своя) град...

Редактирано от Rezachka
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Обмислям Two Notes Torpedo Captor. Този е "reactive", но има само едно фиксирано ниво на атенюация: -20db. Опитвам се да добия представа, колко реално би намалило нивото на звука, дали ще ми е достатъчно за вкъщи, да държа 60 ватовата глава усилена на поне 7-8 от 10. Иначе изглежда като добра опция ако искам да го вържа към интерфейса, за да ползвам импулси, тъй като главата е от по-старите, и няма D.I. на задния панел...

Редактирано от Rezachka
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото помня годините, когато имах THD Hot Plate, 16дБ беше малко силно като за домашно свирене, така че вероятно тези 20 са долу-горе подходящи. Конкретно при този модел обаче всичко повече от 4дБ ядеше тон, а с цъкалката на 4 можеш да усилиш мастъра на ампа от 2 на 3 да речем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми, в крайна сметка май ще си взема по-малка глава. Пробвах Bugera PS1, пробвах и Torpedo Captor.

Бугерата яде тона, и всичко става мътно и някак си се губи динамиката.

Торпедото пък прави тона ужасно "светъл", и жужи като пчела, яде среди за закуска...

Направих набързо едно (нескопосано) сравнение... Оставих ампа с врътката за "Watts" на 9ч (2 / 10), и Volume-то на канала без атенюатор е на 9-10 ч (2.5 / 10) С атенюацията го докарах до същата сила като усилих волумето на 2ч. (7 / 10) Всичко на EQ-то е на средата...

Без Атенюатор 1Без Атенюатор 2.

Bugera 1, Bugera 2

Torpedo 1, Torpedo 2

Редактирано от Rezachka
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз бих препоръчал ToneKing IronMan 2, но какъвто и да е атенюатор винаги ще има известна разлика в звука. Ironman-a е най-доброто, според мен, като запазва (поне моето субективно) "усещане" при взаимодействието с усилвателя. Следва да се има предвид, че използвам преди всичко чисти усилватели или с относително малко драйв. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.