Jump to content
Българският форум за музиканти

Закупуване на първо ел. пиано за дете


daniel83

Recommended Posts

Здравейте
Имаме вкъщи момченце на 9 годинки с огромно желание за музициране. Консултирахме се с няколко познати семейни приятели включително и учител по музика, като по-честите отговори клоняха към първи инструмент - пиано.
До тук добре, само че как да поберем в 50 квадрата апартамент пиано?
Знаем, че има дигитални или електронни пиана (не знам каква е разликата), но какво бихте ми препоръчали и от къде можем да го закупим (от Пловдив сме, но предполагам няма да е проблем да го поръчаме онлайн)?
Нямаме идея за марки и характеристики, само имаме в предвид, че ще се наложи да е на изплащане, защото поне на това, което попаднахме в интернет, като предложения....надвишава бюджета ни от около 500лв., а в същото време искаме да вземем нещо с бъдеще и възможно най-оптимално, като качество.
Благодаря ви много предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Скоро обсъждахме подобен казус. Аз бих препоръчал Roland FP30 или FP10, както и Kawai ES110. В краен случай Yamaha P45, но в много краен. В тоя ред. Най-добро съотношение цена/качество има FP10.  За тези пари е най-доброто на пазара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

За Yamahata сме чували, но за Roland за пръв път. Имахме предложение за Kurzweil, какво бихте ми казали за тази марка?

Готови сме да отделим и по-висок бюджет, все пак е ясно, че музикалния инструмент е не просто предмет, а вид ценност с определено бъдеще, за това предпочитаме да отделим повече сега отколкото после да сменяме.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 10 часа, CyberGene написа:

Kurzweil - те са добри в синтезаторите и уъркстейшъните. Не мисля, че като пиана блестят с нещо особено. 

Доста категорично мнение, благодаря много все пак.

Мисля, че избора ни ще бъде между Korg или Yamaha. Доста популярни марки са, а и според пазара и мненията, които събрахме - са най-добри като цена и качество.

Като следим цените не виждам огромна  разлика между магазините в европа и тук. Кой онлайн магазин бихте препоръчали и всъщност има ли някакво значение тъй като предполагам ментета няма на тези инструменти, а доставката е безплатна?

Единственото кзискване е задължително да има вариант за изплащане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам за онлайн магазини да предлагат изплащане, може би някой от българските. Иначе магазин Камертон, които продават Kawai предлагат изплащане. На Корг също не съм голям фен на пианата, силата им е другаде. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, CyberGene написа:

Не знам за онлайн магазини да предлагат изплащане, може би някой от българските. Иначе магазин Камертон, които продават Kawai предлагат изплащане. На Корг също не съм голям фен на пианата, силата им е другаде. 

Абсолютно заради това сме малко предубедени за КОРГ, но цената пък им е примамлива... 

Единствените, на които попаднах и имат условия за изплащане и с трите банки са https://muzikalenmagazin.bg . Но те работят с kurzweil, имат и yamaha и korg, за това всъщност се колебаем и между тези конкретни марки. Някой има ли опит с тях? Изглеждат доста любезни по телефон, което е нормално за по-малките магазини, но все пак имаме едно на ум за лизингите?

Като конкретен модел сме се спряли на този KORG C1 Air и Yamaha YDP-143 . Вървят в един ценови клас, и в момента трябва да изберем просто коя марка надделява. Имахме възможност да ги видим и на живо, но е много трудно да направим сравнение, за това за да не усложнявам нещата, Kurzweil отпада, търсим мнение за споменатите korg и yamaha.

Благодаря ви отново!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нека и аз да дам общо мнение за фирмите/марките, тъй като напоследък ми се налага регулярно да купувам пиана за родители, желаещи да закупят на децата си инструменти за упражнение вкъщи и вече имам малко по-обширен поглед върху десетина модела от различни фирми.Съветвам това, което съветват и повечето онлайн ревюта - ограничете се върху известните и доказали се фирми като Ямаха, Роланд,, Корг ; Кавай, Касио ; с лека уговорка може да се вземе инструмент и от марките Кърцуел или Алесис ; за предпочитане е да се избягват пиана от непознати фирми или такива наскоро навлезли в този пазар, дори и да се поблазните от ниската им цена (примерно Медели или 'фирмените' пиана на Томан, Гиър4Мюзик и т.н.). Що се отнася до последната категория - не че пианата им няма да свирят или пък ще се развалят бързо, просто не са добър избор и е дълго за обяснение, понеже има много за разказване относно клавиатурите, саундите, опциите и т.н. За предишната категория (тази с уговорката) - Кърцуел беше доста мощна фирма преди 20-тина и повече години, но нещата доста се промениха за това време ; Алесис също е известна фирма, но е силна съвсем другаде, но ако все пак решите да вземете модела "Рецитал", който се вписва в бюджета ви, имайте че не е с хамър механика, "Рецитал Про" вече е с хамър механика, но цената му е по-висока (~670лв.). Всъщност бю'джетът ви е малко малък за прилично електронно пиано и ви съветвам да посъберете още малко (200-300 лв.), за да може да си вземете нещо наистина добро, макар и от ниския клас, което да ви върши работа дълго време. От първата категория с известните фирми бихте могли да се спрете на Роланд или Ямаха (това, което ви препоръча и CyberGene - FP сериата на Роланд е добър избор, както и P-серията на Ямаха. Корг също пуснаха няколко модела от ниския клас B1, B2, D1 - като звук са добри, но нямам представа как се държи клавиатурата им, тъй като никой от родителите за които споменах не си е купил досега Корг. Що се отнася до Касио - има известно предубеждение към тази марка, но всъщност дори най-ниския им CDP-клас има прекрасна клавиатура, да оставим настрана, че новата им CDP-S серия е още по-добра и с повече екстри (за средния им "Privia" клас няма да говоря, защото е над бюджета ви). Ако случайно се спрете на Касио (понеже са с 'хубави' цени), единственото което трябва да направите преди това е да си пусне няколко клипчета с ревюта от Youtube, за да чуете дали ще ви допаднат саундите, тъй като Касио традиционно семплира с малко по-тънък звук и това не допада на всички, но пък се компенсира от добрата клавиатура, ниската цена, ниското тегло на целия инструмент, екстрите на модела и т.н. Като споменах за теглото - винаги обръщайте внимание на този факт, тъй като някои модели са доста тежки и трудно се местят дори от стая в стая - всъщност повечето от моделите от малкия клас за който говорим са между 11 и 14 кг., но има и по-тежки. Другото за отбелязване е пълноразмерната клавиатура от 88 клавиша, но има и модели с 76 или дори 73 клавиша (примерно Ямаха P-121), която пак е с хамър механика и е по-лека/респ. по-портативна и подходяща за начално обучение на най-малките деца.

И понеже май доста писах, само за финал - клавиатурата е най-важна, търсете модел с "хамър" и нищо друго, саундите също са важни и най-вече тия на пианата (понеже в електронните пиана има и допълнителни на други инструменти) - чуйте ги в Youtube преди да купите модела ; и на последно място са екстрите - ако искате връзка с компютър, проверете дали се поддържа, ако искате вход за външен сигнал, който да излиза през говорителите на пианото - проверете дали го има и т.н. Сигурните и проверени сайтове за покупка са Musicworld, Thomann, Muziker, Gear4Music...този последния поне до Брексит :P. Успех с покупката и ако имате други въпроси, тук има достатъчно начетени колеги с опит, които ще ви насочат.;)

 

Едит: Понеже не бях обърнал внимание на последния ви пост, сега забелязах, че давате като пример и модели в ценовия клас над 1000 лв., което доста улеснява избора, но все пак си решете за себе си дали търсите леко стейдж пиано, което лесно се пренася или нещо стационарно и тежко, което да стои само на едно място след асемблирането му.

Редактирано от yamaha
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Леле леле колко изчерпателен коментар! Нека да започна с благодарностите на първо място! После ще карам в произволен ред...

Да, установихме, че бюджета е недостатъчен, за това се насочихме към нещо над 1000лв, но точно заради това ни е важен момента с изплащането, а всички магазини, които сте посочили или не са български, или не предлагат толкова гъвкави варианти, за това всъщност и споменах muzikalenmagazin и попитах за мнения (там също предлагат casio).

Casio беше следващото нещо, като марка, което исках да коментирам. Срещнахме го на доста места, не знаехме обаче до колко да се доверим, защото личния ни "опит" с марката стига до там, че сме виждали разни детски модели в технополис и техномаркет. Явно обаче сме грешили, за това ще разгледаме средния клас за който споменахте.

Относно хамър ефекта - да, наясно сме и търсим точно такъв модел, като цяло разбрахме и за клавиатурата, че е най-важното нещо. Може би като качество на звук и така нареченото семплиране няма да сме толкова претенциозни на този етап.

Относно подвижността - като цяло не сме мислили изобщо за това, дали да е стационарно или да е подвижно, но щом го споменахте, може би е добре да се позамислим дали ще ни е по-удобно да го прибираме под леглото или ще му намерим перманентно място. Това има ли значение за качеството на клавиатурата между другото?

Благодаря ви още веднъж!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без да искам да се налагам, според мен няма смисъл да се насочвате към пиана от порядъка на 1500лв на изплащане, защото не съм особено убеден, че си струва. Например в Томан цената на FP10 e €399. За мен това е само 300лв над вашия бюджет от 500лв. Пробвайте да вземете от роднини назаем или нещо подобно.

https://www.thomann.de/intl/roland_fp_10.htm

В една друга тема бях писал, че избирах наскоро за роднини ентри-левъл пиано и тествах много модели. Аз лично съм имал около десет дигитални пиана от всякакви марки, тествам дигитални пиана редовно по магазините, а от половин година съм собственик на Yamaha AvantGrand N1X - хибридно пиано с истинска механика от роял. От тая гледна точка имам някакъв поглед над механиките на пианата и как трябва да се държат. Та, според скромното ми мнение, в най-ниския клас дигитални пиана Yamaha слагат механика GHS, която изобщо не ми хареса. Слагат я дори в пианата си от 1500лв, а всъщност тя е доста слаба "ракия". Casio имат по-добра механика в този клас, но звукът им е наистина много тънък. Освен това чувам, че механиката на Касио се разхлопва много бързо. Roland FP30 и FP10 са единствените пиана в класа до 1500-2000лв, които имат троен сензор, което позволява повторение на клавиша, без да трябва да се отпусне догоре. И изобщо като механика ми се сториха най-приемливи в ниския клас, а още по-учудващото е, че слагат тази механика и в FP10, което струва само 800лв. На Ямаха си струват механиките GH3 и нагоре, но там отиваме над 2000лв.

В общи линии няма да направите особена грешка с което и да е ентри-левъл пиано. Технологиите са напреднали вече и всичко е субективно, един харесва едно, друг - друго. Но моето лично (и разбира се субективно) мнение е, че по някаква причина Roland с двата си модела FP30 и FP10 успяха да надцакат конкуренцията много сериозно, предимно заради механиката, но и изобщо като функции, защото например FP10 има и Bluetooth.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Що се отнася до това дали механиките са различни между стейдж пианата (тези преносимите) и големите - това важи само за високите модели, които струват по 4-5 хиляди, където по-големите корпуси позволяват да се вмъкнат висок клас механики, които заемат много място. Под тази цена обиквено и едните, и другите ползват едни и същи механики, така че няма значение. По-голяма разлика е тази, че тези преносимите пиана са с по-малки говорители и може да нямат толкова силен звук и плътен бас, колкото едно голямо пиано с корпус. Едно малко пианце като FP10 наистина може да го прибирате под леглото, което ако нямате място е голям плюс.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди доста-доста години Касио правеше прекрасни професионални синтезатори наред с детските си кийбордчета с малки клавиши, след това настана един период, в който освен детските играчки не правеха нищо - просто спряха производството изведнъж и нямам представа защо. След този сравнително дълъг период отново влязоха в бизнеса и започнаха да предлагат пиана и кийборди. Ако се спрете на Касио - повтарям, че е добре да послушате малко какъв им е саунда и дали ви допада и чак тогава да проверите останалите неща на конкретния модел ; иначе ниската им серия е "CDP" (новата "S"  е по-удачна), а в средния клас са "Privia" - има ги и в подвижен вариант, има ги и в стационарен като домашна мебел. Клавиатурите им са с добра обратна връзка към свирещия и хамърът се усеща добре, освен това са и издържливи - жена ми преподава пиано на деца и в едната школа децата й свирят на една моя "Privia" ,модел отпреди десетина години - не е мръднала, въпреки някои 'издевателства' на някои по-буйни деца оставени в стаята от време на време в група, когато няма час.:D

Докато писах горното, видях че колегата междувременно също е писал - наистина в Томан или Мюзикер правят доста добри промоции от време на време, а и цените им традиционно са по-ниски от тукашните. Скоро имаше една мостра на Корг (SP серията)  намалена от 1200 на 600 лв, , да, седяла е магазина и е свирено на нея, но пък с такова намаление човек се замисля дали да не си поеме риска, особено ако му е малък бюджета. И да - напълно съм съгласен, че FP-серията звучи много добре (да не кажа най-добре от ниския клас). Скоро ще имам възможност да посвиря на едно FP-30, което ще дойде след около 2 седмици и ще мога да дам отзиви като цяло ; вчера пристигна едно Kасио CDP-S350, но чакам още едно след около десетина дена и вече се чудя дали да не отворя един ютюб канал с ревюта на пиана.:P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без да чета всичко подробно съм за Ямаха, каквато и да е.Самото гранд пиано звучи в пъти по-добре от всички други марки.Доколкото знам Ямаха правят и нещата на Корг така че не си струва набутването на пари.Аз също си мислех че на детето му трябва тежка клавиатура/пианистична/, но след като купих евтина Ямаха с мека клавиатура, не съжалявам понеже интереса е никакъв.Само игра,дрънкане и пускане на ритми и записаните мелодии.Така, че първо трябва да сте сигурни, че детето наистина има желание да се учи.Затова е необходима каквато и да е клавиатура.После вече има по-скъпи модели с по-добър звук и по-добра клавиатура.

Редактирано от Heartman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дадохте ми доста материал за размисъл, но в крайна сметка има го и момента с желанието на детето. Ще заложим все пак на нещо оптимално и поради простата причина, че предполагам дори да мине бързо меракът, по-скъпото ще се продаде и втора ръка за по-добра цена, но нека не мислим в тази посока, аз също имам интерес към пианото, като хоби :)

Утре ще направим избор и ще ви се похваля :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да се включа и аз по темата, в конктескта свързан с желанието на детето - скромното ми мнение е, че най-големият вдъхновител някой да се занимава с нещо е средата, в която попада. Спомням си когато ходих на уроци по пиано, другите ми приятели играеха компютърни игри, ритаха топка ... на кратко казано правеха всичко друго различно от свиренето на пиано. Това може да се отрази на детето по някакъв начин и интереса му да спадне с времето. Ако обаче има другарчета, които също музицират има голяма шанс взаимно да се вдъхновяват - това беше и една от причинте по-късно да се върна обратно към музиката. Успех с избора! :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.