Jump to content
Българският форум за музиканти

Дилема: Scarlett 18i8 3gen или някоя Clarett ?


xVEGANx

Recommended Posts

Здравейте миналата година щях да си купувам нова звукова карта и се бях спрял на Scarlett 18i8 2gen, но ангажименти ме отвяха и по една или друга причина така и не си купих звукова карта.  Сега гледам този месец е излязла Scarlett 18i8 3gen , която я дават доста подобрена и е на цена 800лв, а онази от второ поколение е 550лв,  чувствителна разлика,  ако ще купувам Scarlett 18i8 3gen мога да изчакам 3-4 месеца да поевтинее, но не знам дали ще падне от 800 на 700 за този период от време..  От друга страна помня, че Clarett бе по-добра от Scarlett 18i8 2gen (не помня с какво, но помня, че ми обясняваха, че е по-добра, някакво уж по-топло звучене имала), обаче сега като излезе gen3, нз кое вади по-добър звук... Scarlett 18i8 gen3 или Clarett? Ако Clarett още е по-добрият вариант моля препоръчайте ми коя точно Clarett да взема до 1000лв бюджет долу-горе. Ще записвам нечисти вокали и миди клавиатура ще мушна, в бъдеще може би и още една. Изискванията ми са просто колкото се може по-високо качество на звука, повече чистота, по-малко латенция..


Та моля ля помогнете ми да направя този важен избор покупка. Ако е Clarett препоръчайте ми конкретен модел  до 1000лв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма особено значение. Тия неща по брошурите ги слагат за да се пише нещо ново и да зарибяват балъците. 95% от простолюдието няма да чуе разлика.

Аз ако съм ще взема по-евтината и останалите пари ще използвам за майк/акустична вата/кабели/етц.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Преди 5 часа, Baby Thomas написа:

95% от простолюдието няма да чуе разлика.

Според мен си скромен в процента.:P

Аз до този извод стигнах още преди 20-тина години, когато един колега, дето свиреше по ресторантите дойде да си прави някакви демота при мен, но след записа, като започнах да слагам EQ-та тук-там,  нещо не му хареса и се почна - "...не, така го искам...а, не...дай повече среда....ааа, не...много е, дай повече ниски....чакай...не...абе нещо не ми звучи...". След 5 минути "дай-не" ми писна, понеже го усетих, че сам не знае какво иска и му казах - "Глей' сега - понеже виждам, че си наясно какво искаш - ела тука до компютъра и казвай конкретно къде-какво, а аз само ще местя докато ти хареса"...и тайничко натиснах байпаса.:greenangel: И се почна : "Дай малко нагоре в 3 килохерца" ...аз местя и питам "Така харесва ли ти?", той - "Добре е,  дай сега малко високи към 10 килохерца, ама много малко"...аз пак местя бавно плъзгача, а той "Стоп - идеално е така" - и така по цялата честотна лента с включен байпас - психоакустика се нарича, но иначе резултатът след местенето от негова страна много му хареса.:music:

 

Та след лирическото отклонение (което исках да сложа в спойлер, ама така и не го намерих къде е) и аз да кажа на колегата горе, че нито той, нито друг ще хване на ухо разликата между второ и трето поколение, така че да се съобразява само с цената и екстрите дето му трябват - разликите са малки, но ако примерно тия 2 изхода, USB-C-то  или Air-функцията на предусилвателите дето са в повече в новия вариант много му трябват, да взима 3-то, ако не - да спести малко пари, понеже в днешно време вече почти всички карти ги докарват на звук.;)

Редактирано от yamaha
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моят съвет е също да премислиш дали ти трябва карта с толкова много вход/изход. Аз си взех с такава с идеята да има ако се наложи, но като гледам до момента за 1 год, не ми се е налагало да използвам повече от 2 входа едновременно за запис. А да слушаш техниката става и с обиновено миксер, често и по удобно. Същевременно малката карта заема по малко място, може да се сложи близко до теб и т.н. В тоя ред на мисли Focusrite Clarett 2Pre USB  или Focusrite Clarett 4Pre USB са добро предложение и доста под цената която ти трябва. 

Ако все пак искаш голяма карта - имай предвид че gen3 идва с опция AIR която я има и на Clarett серията - и на мен лично много ми харесва как звучи. Иначе Clarett имат по голям GAIN на входа и се водят с по ниско ниво на шум ( уж ) :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, JetMan написа:

Моят съвет е също да премислиш дали ти трябва карта с толкова много вход/изход. Аз си взех с такава с идеята да има ако се наложи, но като гледам до момента за 1 год, не ми се е налагало да използвам повече от 2 входа едновременно за запис. А да слушаш техниката става и с обиновено миксер, често и по удобно. Същевременно малката карта заема по малко място, може да се сложи близко до теб и т.н. В тоя ред на мисли Focusrite Clarett 2Pre USB  или Focusrite Clarett 4Pre USB са добро предложение и доста под цената която ти трябва. 

Ако все пак искаш голяма карта - имай предвид че gen3 идва с опция AIR която я има и на Clarett серията - и на мен лично много ми харесва как звучи. Иначе Clarett имат по голям GAIN на входа и се водят с по ниско ниво на шум ( уж ) :)

Gen 2 изобщо не ми е в дилемата. Под gen 3 няма да купя, просто ми помогнете да избера кое ще ми вади по-добър звук -  gen 3 или Clarett?  (както отбеляза и двете имат Air-функция, която ми харесва..)

 

Казваш, че Clarett се води с по-ниско ниво на шум. От ген 2 ми е известно, че е по-ниско , но дали е по-ниско и от ген 3?  (никъде още не намирам сравнения на двете)

Казваш по-голям GAIN на входа, това какво означава и за какво има значение? (иначе както ме посъветва мога да взема Clarett с по-малко входове/изходи, на мен целта ми е да записва с по-високо качество, а не да има много входове/изходи)

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Clarett със сигурност трябва да бие Scarlet gen3 - защото се води по висок клас, ето и информация от страницата на Focusrite: 

 

https://focusrite.com/usb-c-audio-interface/clarett-usb/clarett-4pre-usb

https://focusrite.com/usb-audio-interface/scarlett/scarlett-4i4

 

Гледам тези таблици за Clarett ( виж прикачени снимките извадени от горния линк ) 

Виж тези стойности

Frequency Response
Dynamic Range
Noise EIN
Maximum input level
Gain Range

 

Така че 100% Clarett е по добре от Scarlett , сега дали се чува с нормално ухо разликата - не мога да кажа.

 

Според мен 4Pre USB е идеалния вариант ако си на Windows, вече ако си на MAC и имаш Thunderbolt интерфейс - можеш да вземеш и другия модел с TB. 

Модела има достатъчно, входове/изходи/MIDI и ADAT включително ако искаш да го разшириш в последствие.  

f-clarett.png

f-scarlett.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси много за помощта, реши ми дилемата между двете кое е по-добро за моите цели! Да не се хвърлям на ген 3 само защото е прясно ново. Type-C и Type-A иначе имам на дъното на PC-то ми.. Дъното ми е X-99-A II, това значи ли, че мога да се възползвам от картите с Thunderbolt ?

//btw съветва ме един приятел да зарежа focusrite, защото всичките им звукови карти записвали с много "пластмасов звук" и да взема нещо по-добро с по-малко канали като universal audio apollo или universal audio arrow или друга, но не каза повече примери (тук вие може да кажете). Картите с повече канали били за запис на барабани и много музикални инструменти едновременно. А аз ще записвам само вокали и миди контролери ще ползвам и за моите цели не било необходимо карта с много канали ми вика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според сайта на ASUS това дъно има Thunderbolt, въпреки това с USB Type-C ще си доста по универсален, защото ще можеш да се включиш и на лаптоп или на друго място ако се наложи. 

Thunderbolt и новото USB Type-C нямат разлика в скоростта, и на практика избора е до това с каква операционна система работиш. Ако си на MAC - Thunderbolt е по добрият избор , ако си с Windows то USB Type-C

Относно броя на каналите е точно това, с повече канали можеш да записваш едновременно много източници. При запис на барабани примерно едни 8 микрофона едновременно са си съвсем нормално - някой слагат и по повече. Ако обаче ще записваш вокали - това са 1 или 2 микрофона макс - то реално и аз това правя, и каналите ги ползвам за миксер на всичките синтезатори, макар че с обикновен миксер ще е по удобно. Досега барабани не съм записвал, а като гледам повечето групи го правят в студио - където си има барабани и микрофони за целта :) - така че след равносметката, май трябваше да си взема малка карта. 

Universal Audio Apollo са много хубави карти - ако позваш MAC , до колкото знам обаче драйверите им за Windows са зле, ( това четох докато като проучвах какво да си купя ) . Голямото им предимство са вградените процесори които се ползват от така наречените UAD плъгини. По този начин разтоварваш основният процесор, и реално със слаб лаптоп можеш да минеш сложни обработки. Повечето хора които съм виждал да ползват MAC - са с лаптопи от 2015 или по стари. 

Един добър представител там е Apollo Twin USB Duo 

https://www.thomann.de/gb/universal_audio_apollo_twin_usb_duo.htm

Само че цената е двойна спрямо тази на Clarett-a, и ако не ползваш UAD плъгини, няма голям смисъл. 

Много зависи от това как работиш, и къде. Аз примерно работя само в къщи, и съм на Desktop. Няма какво да му разтоварвам толкова. 

А това че им бил пластмасов звука е смешно, колкото и че Pro Tools звучал по-добре от Ableton live :)

Ако става дума за запис на вокали - където е по сложно, то много по-голямо значение има микрофона и помещението в което се записва. Ако записваш с VST-та, или хардуерни синтезатори - не мисля че има някакво значение.

 

От това което си написал - мисля че точно Clarett 4Pre USB ще ти залепне идеално на студиото. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цитат

до колкото знам обаче драйверите им за Windows са зле

Какво имаш предвид под зле? В какъв смисъл зле? Какво неудобство ще ми създават уиндоуските драйвъри? 

Цитат

 това четох докато като проучвах какво да си купя 

коя година си проучвал?

Цитат

Само че цената е двойна спрямо тази на Clarett-a, и ако не ползваш UAD плъгини, няма голям смисъл. 

имам 4 супермощни процесори на трите машини. Две от тях са сървари, едната е двупроцесорен сървър. И все пак Apollo  няма ли някакво преимущество над Clarett в някакво друго отношение, освен, че става за машини със слаби процесори? Моя критерий е единствено по-качествения звукозапис на вокали. Моя човек ми каза, че фокусрайтовете правели по-лоша конверсия на гласа.

Universal Audio Apollo Twin USB и Apollo Twin USB Duo  един и същ продукт ли са?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От това което четох за драйверите - имаха предвид нестабилна работа, забиване , пукане  и т.н. Сега дали е така наистина, нямам идея - и не намерих никой познат който да го ползва под Windows за да потвърди. Освен това сметнах че скоро няма да ползвам UAD плъгини, и там не видях смисъл от по високата цена. Иначе за MAC я препоръчват много тая карта. 

Проучването правих беше Ноември 2018,  Относно качеството на запис  няма разлика (имам приятели с Apollo)

А, името което си посочил на картата е: Universal Audio Apollo Twin USB Duo 

https://www.thomann.de/gb/universal_audio_apollo_twin_usb_duo.htm

 

Twin идва от това че са 2 входа за микрофон или инструменти 

Duo - за това че са 2 процесора вътре за UAD plugins , има и SOLO с 1 процесор, както и QUAD с 4 процесора, само че модела с USB е само горепосочения. Всички останали са на Thunderbolt.

С какъв микрофон смяташ да записваш вокали ?

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първоначално със слаби микрофони  (понеже с тях разполагам) - Audio-Technica АТ 4040, кино микрофона ми Sennheiser MKH 416 P48 u3 и микрофоните от комплекта на zoom H6 (някои от тях са стерео.) Слаби,слаби, не са съвсем слаби, но не са и нещо кой знае какво. за старт мисля, че са окей.

Обаче моя човек ми каза, че за добрия ми звук Antelope Discrete 4 ще е по-добър вариант от аполото имал някакъв супер чип вътре и бла бла... Antelope Discrete 4 наистина ли записва с по-добър звук? С какво е по-добра карта според теб?

 

С 600лв надхвърля бюджета който заделих от 1000лв, но може би си струва да се напъна..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам наблюдения над Antelope изобщо - видях я сега в Thomann: 

https://www.thomann.de/gb/antelope_discrete_4_basic_fx_collection.htm?ref=search_prv_4

Нямам представа дали е по добра и с какво - иначе цената и е към 1750лв до колкото виждам. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами аз я намерих по-тънко, но все още ми трябва да знам по-добре ли ще записва гласа ми... Така като ѝ гледаш спецификациите не разбираш ли с какво е по-добра? (ако е по-добра)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

@xVEGANx, така като гледам - в началото тръгна от няколкостотин лева, но май ще завършиш на няколко хиляди.:lol:

 

А иначе "антилопата"  правят хубави продукти с хай-енд компоненти, което резонно рефлектира и в цената им. Имам познат, който работи във фирмата и преди време ми предлагаше да ми дава техни продукти да ги тествам и да връщам отзиви относно работата им, бъговете и т.н., но честно казано нямам много време да работя и като бета-тестер...иначе ми беше любопитно да ги сравня с тези, с които работя, пък и имах опцията след тестването да ги закупувам на преференциални цени.;)

Редактирано от yamaha
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами още първоначалано в поста си бях обявил бюджета от 1000лв,,а тая антилопа ми идва с 6 стотака в повече. Признавам си, малко ми е овъркил, ама обичам да правя инвестиции и държа на качеството.. стига обаче да си струват тези 6 стотака, не искам да си хвърлям парите.

Предполагам на мен няма да ми дадат да работя като бета тестер, за да мога на преференциална ценичка да лапна една карта.. (ех мечти) но ако е възможно няма да се разсърдя...

 

Виждам, че си поне най-малкото бегло запознат с тая антилопа . Можеш ли да ми кажеш дали Antelope Discrete 4 Basic е по-добра от Universal Audio Apollo Twin USB?  (по отношение на качеството на записания звук) ???

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.