Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос относно паралелно свързване на два говорителя на един канал


Recommended Posts

Здравейте,

Ползвам доста странен сетъп от който съм много доволен и мисля да го ъпгрейндна допълнително. Малко предистория, имах стерео Aiwa на което непрекъснато му гореше крайното стъпало на единият канал или поне така ми обясняваха, но така или иначе не бях много доволен, защото при по-високо усилване имаше шум от говорителите когато не свирят.

В момента използвам същите говорители захранени от усилвател за кола, който пък се захранва от ATX захранване. Сигнала преди идваше по кабел, но в момента използвам "google chromecast audio" и реално само щраквам копчето на разклонителя и закачам телефона/лаптопа към устройството на google. Усторйството на google го държа усилено на 50% и така при максимално усилен телефон звука е около около 60 dB, все пак меря с приложение от телефона на 2 метра от говорителите.

На сегашните трилентови говорители пише че са 50W и 6 ohm. Ъпгрейда ще е с още 2 говорителя които също са 6 ohm и 100W. Реално и на 4тирите мои говорителя не е отбелязано по колко вата са, но в интернет намерих снимки на които има тези стойности. Новите говорители се различават съвсем малко от старите, тежат по 400 гр повече общо 4кг на 3.6 за старите на говорител.

Искам да вържа два говорителя на един канал паралено, като това което чета от форума е, че товара ще стане общо 3 ohm и не би трябвало да има проблем, защото минималното за усвилателя на канал е 2 ohm.

Въпросът ми е ще има ли разлика в качеството на звука ако са вързани по този начин. Ако все пак се развали качестовот мога да ги вържа и паралелно, но е важно да няма проблем с качеството както и да не изгоря устройствата.

Крайният вариант ми да си купя още един усилвател за 35 лв същият модел от който съм много доволен, но това ще затрудни бъдещата идея да побера усилвателя в ATX кутия и дори да се поберът двата, ще стане адски тежка :)

Прилагам картинка с характеристики, задрасканите стойности са на съраунд говорителите на които директно съм отрязал кабелите..

Благодаря предварително!

Capture.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В случая при паралелно свързване на две тонколони, ще имаш 3 ома общ импеданс.

При 60 вата за 4 ома импеданс, за 6 ома тонколони се получава към 40-45 вата продължителна мощност. Т.е. всяка тонколона може да получи от твоя усилвател максимум 45 вата продължителна мощност при изкривявания до 1% и ако не вкарваш в клип режим усилвателя, би трябвало да не изгориш нищо :) Но пък това Music Power не е RMS мощността и обикновено я умножават по 2, т.е. тия дето ги дават 50 вата, реално са 25 вата някъде. Така че внимавай с усилването...

Хубавото в случая е, че и двата комплекта тонколони ги дават с еднаква чувствителност от 87dB.W/m, т.е. теоретично би трябвало да свирят еднакво силно и няма значение коя с коя ще вържеш паралелно. Експериментирай и ще разбереш как ти харесва най-много.

Важно е да спазваш поляритета на кабелите и изходите на усилвателя! Ако обърнеш някой кабел, ще усетиш намалено ниво на ниските честоти най-вече.

Сателитите ги дават по 16 ома - ако имаш два от тях, можеш спокойно и тях да вържеш паралелно - по един сателит на една двойка големи тонколони и няма да паднеш под 2,5 ома на канал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

On 7/11/2019 at 10:28 PM, dzwer said:

към 40-45 вата продължителна мощност. Т.е. всяка тонколона може да получи от твоя усилвател максимум 45 вата продължителна мощност при изкривявания до 1

Здравей,

Много благодаря за отговора! :)

Очаквах да получа mail, защото бях отбелязал "notify me of replies" и толкова време нищо реших да проверя на място..

Още не са пристигнали вторият комплект, но като дойдат ще тествам и после ще споделя кое и как. Имам един мини електромер за в контакта и той показва, че при усилено системата харчи макс 20 вата, дори за този тест усилването беше повече от колкото реално максимално усилвам, все пак щадя съседите и тъпанчетата си.. освен когато си нахлузя слушалките MDR-7506 :D

Доколкото четох басовете харчат най-много ток а аз се въздържам от усилването им, защото при по-тихо слушане ми заглушават звука..

Надявам се да не изоря нищо и още повече да не усетя промяна в качеството, но май теста е най-сигурното нещо, може пък с 4 изобщо да не ми хареса :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Предвид обявените –66dB или 0.05% THD при номинална мощност и предвид зависимостта THD–импеданс, за 3Ω (6Ω паралелни) те биха се получили някъде при около 70W средна мощност (35 + 35). При мощност за –40dB (1%) THD усилвателят вече е в режим на клипинг. Някои производители изнасят данните за номинална мощност при 1% с цел по-високи стойности на хартия. С тази цел някои отчитат за 2, 5 или даже 10% THD, което е безполезна и несериозна характеристика. За точка на клипинг се взема отклонението от линейната предавателна характеристика, при което коеф. на усилване / gain намалява с 1dB. В професионалното аудио номинална мощност производителите най-често посочват при 0.1% THD. Дори тогава вече е налице лек клипинг, но стойността в най-общи линии е под слуховия праг за транзисторен усилвател и реален музикален материал. Затова например Crown дават по-подробни характеристики на мощността, поне при студийните усилватели (D-45, D-75, Studio Reference и др.): както за 0.1% THD, така и за типичен, чист режим (напр. 0.05%), което отразява желаното използване в реални условия, без никакъв клипинг. За сравнение, 1% са прибл. изкривяванията, които се получават с една среднокласна железноокисна аудиокасета за 315 Hz тон при ниво на запис +1 до +2 dB (ref. 250 nWb/m магнитен поток). Не е малко за усилвател. Така че практически чистата мощност на някакъв усилвател с обявена такава при някакво безумно THD се пада по-ниско от обявената. (Освен това, само THD стойност не казва всичко; важно е за какъв честотен интервал е измерена и какво е спектралното съдържание. Обикновено извън него е по-висока, а една и съща стойност би била по-малко чуваема, ако се получава предимно от четни хармоници. Затова най-изчерпателни и полезни са техническите характеристики с графики, ала твърде малко производители ги публикуват.)

Конкретният усилвател обезпечава тези ОТ с около 1.5 dB резерв до 70W. По-критични са интермодулационните продукти, за които и слуховият праг е по-нисък. Те са сред ключовите показатели, които биха отличили усилвателя от по-високи класове. Не е изненадващо, че никакви данни за IM и TIM не са изнесени. Освен това е относително шумничък.

Хубаво е, че чувствителността на ОТ е еднаква. Музикалната или програмната мощност, както по-горе е отбелязано, обикновено е около 2х средната. Тя може да се достигне само временно, от пиковите части в динамичния музикален материал. Тук, в избора си да обявят нея вместо средна 25W, Aiwa са се ръководили от желанието за по-големи числа. (Има също така и peak power, 4x средната – качествените озвучителни системи могат да покрият краткоктрайни такива пикове / атаки в сигнала, но при ОТ от този клас не бих си помислял за нея.) Ако примерно слушаш някой много динамичен албум, в който пиковете може да стигат 20dB над RMS на сигнала и ги покриваш с към 35W за озвучително тяло, то средната мощност се пада към 0.35W —> средно 82 dBSPL/1m на OT при тази чувствителност. 82 + 6 = 88dB (4 О.Т.), но 88 – 6 = 82dB (2м разстояние). След това обаче + 3dB поне, даже повече, предвид позиционирането и акустиката на помещението. Така отиват поне към 85–86 dBSPL, което е и обичайното нивото на смесване и мастериране в относително голямо студийно помещение (но звученето е от друга планета в сравнение). Пиковата мощност на усилвателя се получава 2 x 70 = 140W @ 3Ω, теоретично покрива пикове до обявените за OT 50W с цитирания headroom, но не бих заложил на такова уплътняване.

Измерването на звуковото налягане с телефон е неточно, понеже не е извършена калибровка за микрофона,  а от микрофон на един до микрофон на друг телефон има понякога съществена разлика в характеристиките.

Много желателно е да поставиш ОТ на разстояние над земята и така, че да формират равностранен триъгълник до точката на слушане, като са по-близо до нивото на ушите, и са на разстояние от стената зад тях. Високите честоти са по-насочени и така ги губиш за сметка на баса. Към момента имаш много оцветена звукова картина; корекция в баса с –2dB по всяка вероятност е недостатъчна, а само корекция далеч не решава всичко.

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Здравейте,

С паралелното свързване не само баса беше изключително засилен, но и средите и високите се губеха. Общо взето имаше силен плацибо ефект от мерака по новата покупка, който не продължи дълго. При силно слушане беше по-добре, но при тихо от средите нагоре всичко увисваше дори с разчекнат еквалайзер..

Последователното свързване отначало ме притесняваше заради различните ватове на говорителите, но в крайна сметка разликата със сигурност не е 2:1 и тези на които пише 100W свирят съвсем малко по-силно от 50 ватовите..

След повече от месец слушане на последователно свързване с радост мога да кажа, че не усещам изкривявания и говорителите се допълват много приятно..

 

Благодаря за отговорите!

Все пак имаше нужда от тестове, може би просто усилвателят не може добре да захранва на паралелно. С два говорителя е доста благо, но с четири е перфектно. Може звукът да е само 20% по-плътен, но на мен ми е достатъчно :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Едва сега виждам, че е имало активност по темата.

Слуховият резултат не е бил изненадващ. Завалът в АЧХ е следствие от ниския импеданс. Има значение също каква е импедансната характеристика на ОТ спрямо честотата; нагоре импедансът става по-малък, като кабелът в съчетание също би могъл да окаже известно влияние в някои случаи. Въпреки че са изнесли данни до 2 ома, едва ли е подходящ за нещо под минимума от 4. Тази подробност не сме я споменали по-рано.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.