Jump to content
Българският форум за музиканти

Lathron

Малки и портативни сетъпи за участия

Recommended Posts

Metallica пускат регулярно записи от сегашното им турне. На сцената има по 2 колони 4х12 вляво  и още 2 вдясно от Ларс, най вероятно са дъми.

Има и един уауа педал за Кърк. Слушалки в ушите за музикантите. Това е.

Да си призная, като съм гледал непредубедено клиповете, макар да съм наясно, че звука се прави под сцената, не съм си казал, я тези са минали на Фрактали.

Звучат си яко, както съм свикнал да звучат.

Рафо е прав - ху кеърс с какво свирят ( освен други музиканти). Шоуто им се получава. Пълнят стадионите, дори нямат нужда да участват в големи фестове като Хелфест, Вакен.... просто са ги надраснали.

А на фестивалите бандите си свирят най-вече с лампови глави, кемпери или комбинацията лампов преамп-пауър амп. Е видях и един с флор процесор.

Като се върнем у нас, където  повечето родни банди виждаме голяма сцена от време на време, малките сетъпи си имат смисъл.

While Manowar Primadonnas gently Chills, Other Bands fuckin KILLS!

^ Практически нищо не ти пречи да пуснеш процесора през усилвател (обикновено солид стейт за да не криви и оцветява)  в какъвто искаш кабинет. Видеото, което пуснах по-горе хората го показаха. Имат такъв амп в рака и ако решат, че искат кабинет и има в клуба го ползват. Всичко може да стане стига да знаеш как ;)

Така или иначе всички знаем, че тези wall of cabs са за парлама и визия в повечето случаи. Дори да ползват лампи, озвучаването става пак отзад или от долу. Става дума за такива големи концерти. Вече по-малките се озвучават както дойде.

Между другото още едно предимство на процесорите, че не разчиташ на озвучителя. Даваш му сигнал и искаш просто да го пусне бе корекции, може да пипа само нивото.

За това пичовете (от видеото) си носят всичко в един рак, за да звучат както си искат във всеки клуб. Всеки, който е свирил някога на живо знае, че е много важно озвучителя да разбере как искате да звучи бандата ви. Само помислете колко променливи имаме при озвучаването на усилвател: вид, модел и бройка на микрофона (не всички звучат еднакво), позиция на микрофона. Кой ще гарантира, че няма да мръдне по време на концерта?  Всеки, който е записвал усилвател с микрофон знае че всеки сантиметър е важен. Озвучителя знае как да го сложи ама звука, който ще излезе 100% няма да е същия, който си изкарал в студиото си с твоите микрофон, кабели, предусилватели и т.н. Така, че дори да идеш с лампов амп, звука ти зависи от 1000 други неща и никога няма да е същия, на който се кефиш в репетиционната. И обикновено според моя опит никога не е по-добър :)

А така всички са доволни, озвучителя не прави нищо, пък ти не се притесняваш че може да прецака нещо. Това е особено ценно ако цялото озвучение на бандата може да се събере в един рак. Колкото повече фактори влияещи на звука се елиминират - толкова по-добре. Лично мое мнение.

Носиш си кабел и микрофон, слагаш си го както си знаеш/искаш и се закачаш в миксера. Има си и по-специални стойки/рамена и други чалъми за фиксиране. Озвучителят гласи гейна и нивото и това е. С читави амп/кабинет никой озвучител досега не е казал, че звучи зле или недобре, напротив. За разлика от някак директно, само като видят и почват да смятат дали им стига стажа за пенсия. Най-много да помолят да върнеш баса една чертичка или нещо такова. Ако си с проц - честито! "Момент да извадя менюала на страница 74 и да препрограмирам 15-те си пресета, след няма и 40 минути съм готов". :yes:

^ Ами ти си донеси направо и озвучител и озвучаване за още по портативно и малко :)

Общо взето пак несериозни работи.

Ако ходиш с менюала на каквото и да било - по-добре си стой в къщи ;)

Ако озвучителя ти казва какви настройки да си правиш на ампа, с изключение на волумето, тогава единственото нещо заради което го носиш този амп е да се изфукаш, че имаш амп. Аз лично не бих изпитал удоволствие от това някой да ми казва какво да си правя на присетите или на ампа. И това противоречи на идеята да излезеш и да звучиш добре, както ти си искаш. А процесора ми дава точно това - да звуча навсякъде както аз искам.

Друг е въпросът, че има клубове, в които не е нужно да се озвучаваш с микрофон. Там е супер удобно да си занесеш ампчето и направо започваш да свириш. Но пак трябва да имаш някакъв хабер (ти или някой от бандата) от озвучаване за да може да се балансирате като група. Това също е една тема на която не се обръща много внимание, но бандата трябва да звучи балансирано още в репетиционната си. Почне ли озвучителя да ти казва как да звучиш и кое да намалиш - извинявай :)

Posted (edited)

Ето в това видео един професионален редовно пътуващ китарист, силно почитащ лампови усилватели горещо обяснява за Line 6 Helix като много добра алтернатива за живо свирене. Сравнява и с Кемпер. Интересни аргументи!

Edited by Лими
  • Like 1

Posted (edited)

Като гледам некои разсъждения,нещата отиват към - на плейбек е най-добре - нема разлика със студийния звук:hysterical:А за някакъв клуб на мен ми е достатъчен един Бед мънки овърдрайв през изхода за миксер у пулта.Е и преди него кво си закачиш-овердрайв,фъз,уа-педал и кво ти скимне..става саунд.Това в случай,че има монитори де,ама едва ли има толко гадна дупка без такива.

Edited by Hillbilly

^ Е плейбека е най-портативното! :) Слагаш една флашка в джоба и с air guitar докарваш сценичното присъствие :) 

Истината е че доста хора си бичат на плейбек и не им дреме. Но както казах по-горе, всеки действа според нуждите си. 

То моето мнение май си е ясно вече - но от гледна точка на удобството, ако свирех 3-4 дни през седмицата , не бих влачил и аз усилвател. Зависи от усилвателя. Примерно с акустичното дуо с Григор, имаме над 25 участия от началото на годината , и всеки път си носим 40 ватовия AER, но той си е много компактен. Когато свиря с група, което не  е повече от 10-15 в година, тогава гледам да мъкна Вибролукса и всеки път, когато не съм го правил, съм съжалявал след това.  Но ако свирех всеки ден - най вероятно щях да мъкна или съвсем малко, но качествено кубе или някаква симулация :)

Ето ви още едно интересно видео с лампи ;)

Темата уж е за портативни сетове, ама пак се превръща в процесор и лампи.Всичко обаче можеше да се ползва, ако местата където се свири има нормални условия.Обаче не навсякъде е така.Без монитори, не става да свириш без кабинет или комбо.Друг е въпроса, че звука в мониторите никак не е същия като от китарен говорител.Може да не се усеща напред от слушателя, но от изпълнителя се усеща.Винаги бих предпочел камиончета пред всякакви процесори (не включвам Fractal и Kemper)и истински кабинет, не симулация.Та за мен това е проблема - условията в които свириш.Вече ако те кефи със процесор, симулации на кабинети и микрофони си свири, стига да ти е комфортно на сцената.

• Like 2