Jump to content
Българският форум за музиканти

Модификация на лаптоп аудио


Recommended Posts

Здравейте! 

Не съм сигурен дали пиша на правилното място, ако не е , моля модератора да ме премести или да ми каже къде да създам нова тема.

Извинявам се за това!

Та по въпроса ми:

- Имам един лаптоп, който си го стягам с колекционерска цел, но ми се иска да му подобря максимално звука, преди да го запечатам.

Лаптопа е със сравнително маломощен звук и затова ми се иска да го модна.

Смятам да заменя оригиналните говорители с по два други по-малки, като се надявам да подобря общото звучене с малко по-голяма сила и най-вече с качество.

Разделянето на честотите в два говорителя вместо един, се надявам да постигнат подобрение в звученето.

Проблемът е, че не мога да чета схеми, просто никога не ми се е налагало и ме е страх да не оплескам нещо.

Та затова ми трябва някой, който би могъл да ми разчете ел. схемите на аудиото и да ми каже  допустимите параметри.

Също ще приема и съвети за видовете говорители и начина на свързване.

Единственното, което разбрах от основните спецификации е, че разполагам с два канала с мощност по 1w, но това не е достатъчно.

Ще се радвам на всяка помощ.

page0.png

page1.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези лаптопи никога не са били предвиждани да имат супер звук. Вътре в него нито има място за качествени и по големи говорители, нито има с какво да ги захраниш. Единственият правилен начин да подобриш звука на тоя лаптоп е като го свържеш към външна активна тонколона през Bluetooth, кабела за слушалки или външна USB карта. 

Има геймърски серии лаптопи като DELL Alienware - в които още при дизайна е предвидена такава екстра. 

Освен това не мисля, че X220 е колекционерска машина, аз лично ползвам 2 такива с Windows 10 всеки ден :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип, да. Модела не е с висока колекционерска стойност /засега/, но има такава заради биос модовете, които са възможни. В следствие на това хардуерното подобрение което е възможно въпреки, че уж не е възможно и заради  ваком мултитъч скрийна.

Разбира се, само този модел, който е с върхови характеристики  и е в отличен външен и вътрешен вид си струва.

Мястото на говорителите е 41/17 мм за всеки един и може да се увеличи още .

За сравнение моят  настоящ лаптоп е с  една трета по-малък, като габарити, говорител и има прекрасно звучене.

Разбира се мощността е малко по-голяма.

Аз не търся нещо феноменално, а просто подобрение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

CX20672 HD Audio Codec with 2W Class-D: http://hands.com/~lkcl/eoma/kde_tablet/PBR-CX20672-001.pdf

Почти няма информация, но май под 4 ома на канал не трябва да падаш. Когато си ограничен като мощност и импеданс на говорителите - търсиш говорители с по-висока чувствителност, за да се постигне по-високо звуково налягане.

А дали ще подобриш качеството на звука... Не се знае, знае ли се :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 16.05.2019 г. at 22:44, dzwer написа:

CX20672 HD Audio Codec with 2W Class-D: http://hands.com/~lkcl/eoma/kde_tablet/PBR-CX20672-001.pdf

Почти няма информация, но май под 4 ома на канал не трябва да падаш. Когато си ограничен като мощност и импеданс на говорителите - търсиш говорители с по-висока чувствителност, за да се постигне по-високо звуково налягане.

А дали ще подобриш качеството на звука... Не се знае, знае ли се :)

Сърдечно благодаря за полезния отговор.

4 ома не очаквах да е, но това явно говори за някакво качество съответстващо на клас Д .:unsure:

В този смисъл, това разширява избора ми на говорители, като омова характеристика, но пък, ако трябва да са високочувствителни, там вече сигурно стеснявам възможностите.

Много съм бос по темата, но както виждам от линка,  май няма как да изкарам качество базирано на високи честоти?!?

Те и затова явно говорителите на лаптопа се чуват малко по-тихо, може би защото предаването е просто на по-ниски честоти?!? /освен че са просто слабички разбира се/

Намам идея дали съм прав.

Съвет, как да намеря високо чувствителни говорители за такава малка мощност, по-какво да ги разпозная?

Има ли смисъл да разделям каналите допълнително на ниски-средни  и високи, като заменя единичният говорител с два други или просто да си намеря един с пълен обхват?

За принципни съвети поне, ако не конкретни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чувствителността определя колко силно свири говорителя при подаден сигнал с определена мощност. Принципно го пишат като параметър из характеристиките. Sensitivity: 100dB (примерно). Сто дБ е доста, за Хай Фай обикновено са доста по-ниски стойностите, особено за колони. Понеже скалата е логаритмична 100дБ е два пъти по-силно от 90дБ, което е два пъти по-силно от 80 дБ и т.н. Най-просто казано ако усилвателчето вътре ти е с 1 ват мощност и оригиналните говорители са 90 дБ (пълното е дБ за ват на 1м) - ако сложиш говорители с чувствителност 100 дБ би трябвало да свири два пъти по-силно. В един идеален свят... ;)

Не знам какви са типичните стойности за лаптоп колонки, надали са такива високи. Китарните са подобни, затова пиша тях. Но принципът е същия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 18.05.2019 г. at 9:55, Baby Thomas написа:

Чувствителността определя колко силно свири говорителя при подаден сигнал с определена мощност. Принципно го пишат като параметър из характеристиките. Sensitivity: 100dB (примерно). Сто дБ е доста, за Хай Фай обикновено са доста по-ниски стойностите, особено за колони. Понеже скалата е логаритмична 100дБ е два пъти по-силно от 90дБ, което е два пъти по-силно от 80 дБ и т.н. Най-просто казано ако усилвателчето вътре ти е с 1 ват мощност и оригиналните говорители са 90 дБ (пълното е дБ за ват на 1м) - ако сложиш говорители с чувствителност 100 дБ би трябвало да свири два пъти по-силно. В един идеален свят... ;)

Не знам какви са типичните стойности за лаптоп колонки, надали са такива високи. Китарните са подобни, затова пиша тях. Но принципът е същия.

Аха, ясно.

Проблемът, като поразгледах в ибей е, че никъде не се споменават децибели.

Описани са омове, ватове, габарити и понякога честотен диапазон.

Ще трябва да потърся в специализирани магазини явно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.