Jump to content
Българският форум за музиканти

Sign in to follow this  
Yo The Real

Теоретичен въпрос относно кабинети и озвучаване

Recommended Posts

Хрумна ми нещо, което обаче няма как да изпробвам на практика. Така че да видим дали тук някой може да ми помогне на теория.

Имам глава H&K, вързана в 1х12 кабинет. Така свиря и по концерти - с микрофон пред кабинета.

Да кажем обаче, че направя следното - взема си още един 1х12 кабинет (идентичен или не), но вместо да ги слагам един под друг/един до друг, с достатъчно дълъг кабел го слагам на 2-3 метра, на другия край на сцената.

Слагаме микрофон и пред него.

Ще има ли разлика в звука на групата или няма да има ефект?

Файдата би била че който е пред "втория" каб ще те чува независимо какво има в мониторите (ако приемем, че ти си пред първия с главата). Също така ако е различен (кабинет/говорител/майк), може да се направи нещо като "стерео" (псевдо) звук в пулта с хард пан на двата канала например.

В зависимост от разликата между директен/РА сигнал може и да е по-плътно, но рискуваш и да избива много пред микса, поне в стандартни клубни условия.

Недостатъците са повече мъкнене и време за сетъп, кабеляк, майк, време за гласене на още един канал в пулта плюс заемане на още един канал там. Не трябва да се подценява и факта, че може да имаш частично дефазиране на сигнала между двата сигнала и тогава файдата ти е отрицателна.

Нещо такова... ;)

• Like 2

Както казваше един приятел - Баткос, остави тая работа ;)