Jump to content
Българският форум за музиканти

Вибрато?!


Annabelle

Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)
Приятел не знам каккво си чел ама това са меко казано глупости.

Вибрато между до и до диез :greenangel:

Аре недей.... бла бла бла

 

Недей да си добавяш неща, който не съм казал -тва бла, бла

 

Естествено, че пишеш глупости, а и продължаваш да го правиш

 

 

Искаш да кажеш че разликата в честотата между всеки полутон е 6 херца ?

Веднага ти казвам защо не е така.

Първо най-малката разлика в честотата на полутон е между ми и фа на голяма октава. Това обаче са тонове изпеваеми само от нисък мъжки глас.От там нататък стойностите са различни.

 

Говорихме че колкото по-висок е един тон толкова са повече трептенията за секунда.

Веднага ти давам пример с диапазона на един тенор на пример от до на малка октава което има 131 трептения в секунда

до до на втора октава което има 523 трептения в секунда.

това е диапазон от 2 октави - ти си сметни колко полутона са.

Ако се съмняваш в думите ми отвори си елемнтарна теория на музиката и прочети. Мисля че и тък някой беше давал графика с певческите гласове спрямо пианото.

 

Иначе и ти и Брет Манинг може да сте много добри певеци, но тея неща са така от 1941 година има международно споразумение Ла н апърва октава да е 440 херца. Преди това е било променяно на няколко пъти с оглед на това струнните инструменти в оркестрите да звучат по бляскаво.

Редактирано от Caruso
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мене се стигна до развиване на много безполезни за целта на научаването на вибрато дискусии.

 

Човек да се стерми поне в средата на диапазона си(там е най-лесно да се научи човек да прави вибрато) да пее тонове, без да стяга гърлото си, и да се опитва да ги накара да затрептят, без да звучи пресилено, или пък прекалено ситно.

 

Много хора имат проблеми с вибратото, и наистина, когато не е естествено, понякога трябва време да се научи. Като се замисля, и аз като дете не правех вибрато. Но някак си се появи като започнах да пея отново след 18-годишна възраст.

 

Плюс това то не е константно на полутон, тон, нито пък е 3, 4, 5 или 6 трептения в секунда. И амплитудата, и честотата му се определят от това какво искате да изпеете, и опита само и единствено до вкус и усет.

 

Иначе, ако си харесвате много нечие вибрато, забавете го с програма з забавяне, чуйте как го прави, поуправнявайте го първо бавно, после с течение на времето го забързайте, докато не го направите. Предполагам, че след известна практика, вибратото трябва да ви стане втора природа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мене се стигна до развиване на много безполезни за целта на научаването на вибрато дискусии.

 

Човек да се стерми поне в средата на диапазона си(там е най-лесно да се научи човек да прави вибрато) да пее тонове, без да стяга гърлото си, и да се опитва да ги накара да затрептят, без да звучи пресилено, или пък прекалено ситно.

 

Много хора имат проблеми с вибратото, и наистина, когато не е естествено, понякога трябва време да се научи. Като се замисля, и аз като дете не правех вибрато. Но някак си се появи като започнах да пея отново след 18-годишна възраст.

 

Плюс това то не е константно на полутон, тон, нито пък е 3, 4, 5 или 6 трептения в секунда. И амплитудата, и честотата му се определят от това какво искате да изпеете, и опита само и единствено до вкус и усет.

 

Иначе, ако си харесвате много нечие вибрато, забавете го с програма з забавяне, чуйте как го прави, поуправнявайте го първо бавно, после с течение на времето го забързайте, докато не го направите. Предполагам, че след известна практика, вибратото трябва да ви стане втора природа.

Е това вече е як пост- с всичко съм абсолютно съгласна! Ето- амплитуда и честота- две основни понятия, които оформят дефиницията за вибрато доста точно. И много яка идея е тва за програмата за забавяне- супер изродско- никога нямаче да се сетя за тва... :) Може би щото не съм на ти с такива компютърни еквилибристики за съжаление...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Значи да спомена за развилия се спор, че честотата на всеки следващ полутон е равна на честотата на предишния, умножена по ~1.0595.

 

ла от малка октава е 220Хз

Ла диез от малка е 220* 1.0595 = 233.09 Хз

......

......

......

Сол диез от 1-ва е ~ 415.45 Хз

ла от 1-ва е 415.45 * 1.0595 = ~440Хз

 

И да напомня - както става ясно, разстоянието между 2 съседни полутона НЕ Е 6 Hz, а се изчислява по формулата

Y = (X*1.0595) - X,

където X е честотата на по-долния полутон, а Y е разликата в херци. От ожесточените и неясни обяснения по-горе, човек може да изпадне в заблуда.

 

Това, което се имаше предвид за 4-те до 6 Hz е честотата не на тоновете, ами на самите колебания на вибратото.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Абе няма ли някакви аудио клипчета за илюстрация бе хора? :thumbup: Някакси да се върнем пак към самото пеене, ако може? :metalist:

Редактирано от ronia
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какви точно клипчета искаш?

Принципно музиката, която харесваш е напълно достатъчна илюстрация на това, което трябва да се получи. Сваляш си да кажем Amazing Slowdowner и забавяш песента, и чуваш какво вибрато прави певеца/певицата - после имитираш, ако ти е трудно -> първо по-бавно.

 

Иначе не знам какви други клипове биха били от полза.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Честно да ти кажа, аз продължавам да не разбирам как имитирането на забавено вибрато ще ми помогне да направя естествено такова :crying:

Нали целта не е прецизно последователно изпяване на два тона, а каране на тона / въздушната струя да трепти и да произвежда просто красив ефект на избрания тон... Независимо от амплитудата... <_<

Редактирано от Elly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Когато аз правя вибрато, не заблелязвам да имам някакви промени във въздуха, който подавам, и мисля, че е малко подвеждащо това, което се обяснява под път и над път, че вибрато се прави на всяка цена от диафрагмата.

 

Да- тона трябва да е добре подпрян за да звучи добре, но не мисля, че трябва да има промяна на въздушното налягане на всяка цена за да се получат пулсации в честотата на тона.

 

На мен ми се струва, че го правя от гласните връзки, но просто е несъзнателно вече.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Не че няма вибрато, което да се прави с подаване на въздух - има. Но това не е единствения начин да се прави вибрато.

 

И пробвай следното нещо - вземи си един тон в средата на диапазона - и го пей прав. Но НЕ се стреми да НЕ го движиш- не "заключвай" гласните връзки. Просто си мисли за тона, и послепенно започни да си го мислиш с вибрато.

Не се напрягай, както и не се ядосвай. Просто го прави за кеф. Отпусни се просто. След време ще забележиш, че вибратото ще започне да става само.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сещам се за една колежка, която е абсолютно самоука и има най-красивото "хеваджийско" вибрато, което съм чувал. Постигнала го е единствено и само слушайки и копирайки певци, които го правят. Като се замисля, и моето вибрато (аз го правя по два различни начина, за единия от които тук доста слушах че е неправилен, но на мен ми харесва как звучи, а това е най-важното) в голяма степен се дължи на това какво съм слушал и какво съм се опитвал да наподобя, по-малко на "съветите" и съветите на "капацитети" и капацитети, така че съвсем естествено вибратото при мен се е превърнало в подсъзнателен процес и когато го правя през съзнанието ми минава мисълта "Тук изпяваш различен (украсен) тон", а не "Тук изпяваш с добра опора, следейки внимателно за въздушната си струя и прочие вибрато - между два тона с резлика помежду си еди-колко си херца и честота еди-колко си колебания в секунда...". По-моя начин като че е малко по-лесно и много по-практично. Но това естесвено си е мое мнение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Без коментар... Просто по темата :metalist:

 

:P

 

Май трябва да го пусна и при рекордите...

 

Ауууууу това беше първото - прослушването.... а колко още има.... ;)

Редактирано от Elly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.