Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблем с активна електроника на бас


Recommended Posts

Здравейте, купих си един китайски бас. Доста симпатичен и ме кефи в общи линии.

Но има постоянен фонов шум от активната електроника. Нещо като вятър духащ в микрофон, от време навреме по-силни пропуквания. Това при всякакви положения на потенциометрите. Не е обичайния  hiss, който също се появява в крайно положение на високите.

Батерията е ок. Гледал съм демота на такива електроники от ибей, и си работят нормално, без такъв фонов шум.

Какъв може да е проблема? Мърдах проводниците за студени спойки. Някой кофти потенциометър? Кофти електролитен кондензатор?

Електрониката е запечатана и по елементите не може да се прави нищо.

https://imgur.com/GNkkXSL

https://imgur.com/SalXsnV

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Провери си кабела при жаковете дали нещо не е наред.Гнездата на баса също.При не добър контакт между жак/гнездо може да се получат такива артефакти.Също е добре да пръснеш потенциометрите със контакт спрей и да ги въртиш във крайни положения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ето това тр. да е електрониката, ако именцето на лепенката съответства.
На картинката си прилича.
Ясно защо има бял шум на високите (+23дб), но той е бял кахър в сравнение с фоновия шум.


Писах на търговеца да ми прати резервна за всеки случай.
В краен ще си правя мое изпълнение. Даже се чудя как да изкопая за второ гнездо за батерия, да е на 18v, макар че е малко рисково.
И не знам има ли толкова смисъл.
 

Не съм пробвал още да байпасна връзката на захранването през жака.
Също препоръчаха ми да сложа кондензатор на батерията - ако схемата е прекалено чувствителна към вътрешното и съпротивление (или така го разбирам поне).

XQ-2_3-band_EQ.jpg

 

П.п. В баса баланс и волюм пота са свързани преди електрониката, чисто пасивно. Не излизат от нея, както изглежда на картинката.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Проблема е прав ток в изхода. Малоумниците спестили един изходящ кондензатор.

Добавих такъв и сега става за ползване. Звука и корекциите са супер :). А струните са с хекс кор сърцевина и мога да кажа, че за пръв път се доближих до модерния саунд, дето ме кефи.

Ся се чудя как да боря известното количество брум. Баса е с два двойни адаптера, които не би трябвало да имат никакъв брум. От баланса (пасивен), като работи само единия, почти няма брум. В средно положение (двата), е по-силен.

Предполагам, че двете намотки в един адаптер не са добре балансирани - евтини сток адаптери. Затова има малко брум. Като работят двата двойни, ефекта се подсилва.

Мога да ги измеря, защото от адаптерите излизат по 4 жици. Може и неправилно да са свързани

https://imgur.com/a/8alAZrZ

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.