Jump to content
Българският форум за музиканти

още една тема за рефрет


Recommended Posts

Състоянието на позициите не е тотална щета, но ме дразни.
Според вас, да се прави ли пълен рефрет или само заравняване?

Качвам снимки. Сори за новата тема, но бих искал да се посъветвам отделно за тази операция.
Става въпрос за същата китара от тук: 

 

n_1.jpg

n_2.jpg

n_3.jpg

n_4.jpg

n_5.jpg

n_6.jpg

n_7.jpg

n_8.jpg

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На пръв поглед, позициите имат още доста живот. Лек левъл и полиране ще е достатъчно.

Въпреки, че така по снимките няма начин да се даде точен анализ.

Занеси я на правилният човек и лютиерите са хора и трябва да ядат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

A ако 'зема една пила, може ли или не може?

Трябва ми 'мастар' за гриф ли?
Махам струните, изпъвам шиша и почвам - слагам мастара, запилявам...
Дразнят ме ямичките. Сега в нас имам една по-нова китара, и на тази ме дразни.
Пък и екшъна може да мръдне леко надолу, ако се направи левълинг. 

ОТде може да се намери мастар, и други някакви специфични неща ако трябва :D :D 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

That Pedal Show имат едно доста подробно видео за рефрет, носиха два Фендъря на някакъв гуру. Супер в детайли обясни и показа всички стъпки при рефрет, инструменти, чалъми и т.н. Много интересно, чудя се как не вземат по 500 лева. Толкова пипкава, сложна и прецизна работа е... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко става с ПРАВИЛНИТЕ инструменти. Мастар и пила от железарията, могат само да усложнят нещата. Не е скъпо, нито трудно, ако знаеш какво правиш, а лютиерите знаят...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Най-накрая взех да свиря нещо (некви упражнения малко), и ми скъса нервите fret buzz на първа струна :(.

Та я зачекнах, фрет левълинг. Номера с маркера е екстра - показва си къде е изядено:

IMG_20201227_223234~3.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Готово, посвалих и екшъна

IMG_20201229_224606.jpg

Досадната част е заоблянето, fret crowning. Супер бавно и досадно, с обикновена триъгълна пила. В алиекспрес не си харесах от техните - трябва да е четвърт радиус, не половин, за да става за различни прагчета. Но ми хрумна как да си направя приставка с парче шкурка. Но пак ще иска време и досадно жулене.

Минах с различни шкурки, до 2000, без полиране. Освен за визия, смисъл от полиране няма.

IMG_20201229_224453.jpg

Като цяло ми се струва, че левълинг тряба да се прави след рефрет, а и при чисто нова китара. Въпреки, че е СУПЕР досада, заоблянето.

Китарата тряба да е наистина топ изработка, за да може идеално да изправиш фретборда само от шиша. Така че...

IMG_20201229_230300.jpg

А това е 'мастара' за изправяне, бях си правил за различни мензури, вкл. бас, на фирмени разноски :D

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 23 часа, emosms написа:

Освен за визия, смисъл от полиране няма.

Няма смисъл освен, гладко бендване, още по нисък екшън, прецизна интонация, усещане за жена :), иначе е пълна глупост! ;)

Ето ти идея за ръчно правен инструмент за радиус на позицията/прагчето. С него ще можеш и да полираш. Иначе, в магазините за муценски работи, има едни гъбички са полиране на нокти! Вършат чудна работа.

12821521_756409537794675_8953976786641921981_n.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какъв е този инструмент?

За по-гладко бендване, предполагах, но... Не усещам никаква разлика.

За по-нисък екшън - това е несериозно. Полирането е невероятно плитка, повърхностна обработка.

Иначе имам пасти останали (3M, Mirca), шайба с кече (евентуално да пробвам на ниски обороти), но не ми се махат струните. За мен разликата е финиша/визията - сатен или гланц.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, emosms написа:

Какъв е този инструмент?

Направих си го навремето от месинг, поставяш желана шкурка и дерзаеш. Сега разбира се имам набор от подходящи пили и др., но това е друга тема.

Знаеш ли, радвам се когато някой иска сам да се справи с дадена задача и проблем, но се дразня когато не го довършва до край, поради куп измислени причини и доводи.

Дали има смисъл да са полирани или не, аз не мога да те убедя. Пълно е обаче с "тъпаци", които с желание плащат за това, а всеки уважаващ себе си лютиер, няма да допусне финиш и предаване на инструмент, без тази процедура.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Теоретично, най-високата възможна гладкост е най-добре. И за бендинг, и за тона - да не се губят най-високите (предполагам).

Практически, не усещам разлика. Лъскавия финиш е традиционния вид на завършения търговски продукт. Мързела ми беше подкрепен от едно клипче за левълинг, от лютиер. Човека направи заоблянето с триъгълна пила (каза че не струва инвестицията в инструменти, ако го правиш 1-2 пъти), и приключи с... шкурка 1000. Лично за него нямало смисъл повече.. клиента какво иска е друг въпрос.

П.п. значи пак шкурка... Чудих се как пили това нещо. Мен ми се върти да си направя приставка само за четвърт радиус - по-бавно е да минаваш от двете страни, но не рискуваш да отнемеш от горната, вече изпилена при левълинг повърхност.

Може да полирам при следващия рестринг, сега не ми се занимава

 

 

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

П.п. клиента трябва да знае, че над 90 процента от това, което може да изсвири, е прецизността на звукоизвличане. Това трябва да е основния фокус.

Иначе е пълно с 'тъпаци', които в коментарите на някой видео урок, питат и коментират какъв бил чейна, пресетите, преампи, интерфейси.. говорят за компресори и всякакви глупости.

И мен ме е яд, че не ми излизат нещата, но насилствено се ограничавам да не съм gear maniac. Полза и резултат няма от такъв фокус.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, emosms написа:

П.п. клиента трябва да знае, че над 90 процента от това, което може да изсвири, е прецизността на звукоизвличане. Това трябва да е основния фокус.

Именно, и там някъде е включен комфорта! Никой не говори през какво излиза звука, а как.

Удобният, добре подържан и правилно настроен инструмент е разковничето. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.