Jump to content
Българският форум за музиканти

слушалки за свирене на китара


emosms

Recommended Posts

Какви слушалки ползвате за свирене на китара?

Проблема е при свирене с драйв и дисторшън - обичайното замазванев звука на дебелите струни.
Особено с преден адаптер, ако случайно е и хъмбъкер - ....в общи линии приемаш че тези адаптери ги слагат за красота и никога не трябва да свириш на нек адаптер с никакъв гейн :D :D .
Установил съм, дори с най-обикновен зуум процесор (а и с интерфейс и софтуеър), че нещата звучат по-добре през тонколони, отколкото на слушалките.

В момента пак имам лека зарибявка със соло китарата, при следния "риг":
Зуум G1N (с неговите си симулации на драйв, кабинет, ревърб) - пасивен директ бокс с балансиран изход - малък пулт беринджър - стъпалото и колоните на домашната ми уредба.
Тонколоните са двулентови, със сравнително чувствителни мидбаси, свързани без никакви филтри.

Обичайния заподозрян би бил зуума, с AD-DA конверсии които скапват динамика, хармоници, самите му симулации и т.н.
Да ама не. През колоните звучи в пъти по-добре отколкото на слушалките, въпреки че пак се забелязва лекото мазане в басите и по трудно отваряне (breackup) на дебелите струни.
Ама това може да се наблюдава и при (прекалено) много маркови ампове, дори лампови.

Проблема е, че е късно.. Звучи добре и при тихо свирене, ама не ми е комфортно. По-добре ще е на слушаки.

Нямам голяма възможност да пробвам слушалки до безкрай, та реших да попитам... :D 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За свирене в късните часове ползвам един стар Zoom GM-200 и най-обикновенни затворени слушалки Philips SHP-1900.
Щом толкова ниско бюджетна техника различава китара от 300 и 3000лв, значи е достатъчно!
Ако искаш по-високо ниво си има и по-скъпи модели, но за репетиране (постоянно ползнане) не бих препоръчал студийни слушалки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В момента съм с едни куча марка.

Имам и едно сгъваемо АКГ (не е при мен сега), което с гитар риг звучеше прекалено отчетливо и остро. Модела не се сещам, ще го напиша, когато си ги взема.

Като цяло звучаха изморително и предпочитах куче марката. Но с този зуум маже кучето. Нямам толкова опции да си наглася звука от него.

Днес утре мога да пробвам едни клапи филипс, ще напиша модела.

А за китарите - бил съм свидетел на обратното - най-проста, евтина китара, сетната да става за свирене, в подходящ амп/ риг не можеш да я познаеш :D .

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако наистина е подходящ ампа ще я познаеш, вЕрвай ми! :)

Евтини слушалки читави за мен са Суперлукс ХД-330 или 681Ф. Или в краен случай някои от Филипсите за 25 лева, но е доста по-голям компромис. Скоро купувах и някакви геймърски Hama за офиса, които се оказаха учудващо добри (нещо uRage Essential май бяха, за 40 лева), но също по-зле от Суперлукса. Наистина добри слушалки - 300 левс и нагоре, като и там има доста куци модели. ;)

Лошото е, че по магазините като правило не дават да се тестват слушалки, инак би било много лесно да иде човек и да си избере. :unsure:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1 hour ago, Baby Thomas said:

Ако наистина е подходящ ампа ще я познаеш, вЕрвай ми! :)

Евтини слушалки читави за мен са Суперлукс ХД-330 или 681Ф. Или в краен случай някои от Филипсите за 25 лева, но е доста по-голям компромис. Скоро купувах и някакви геймърски Hama за офиса, които се оказаха учудващо добри (нещо uRage Essential май бяха, за 40 лева), но също по-зле от Суперлукса. Наистина добри слушалки - 300 левс и нагоре, като и там има доста куци модели. ;)

Лошото е, че по магазините като правило не дават да се тестват слушалки, инак би било много лесно да иде човек и да си избере. :unsure:

Да, а и за това конкретно приложение....

Не мисля че ми трябват задължително студийни слушалки с бърз IR (доколкото е възможно) и флат респонс, а такива, с които звучи добре китара с изкривяване, че и конкретен "изкривител", с неговата му честотна и импулсна характеристика. Може някакви компютърни да стават, стига да имаш възможност да изпробваш достатъчно модели 

А по-хубава китара, някой ден  може би. Сега ще се ръсна малко за по-хубав бас (надявам се). Там на клийн тон + малко EQ (евентуално), конструкцията и дървото оказват огромно влияние, и никакъв амп не го оправя :(.  И на сухо го чуваш, за какво става въпрос. Евентуално струните да пооправят положението, ама един комплект (5 струни) отива 80-100 лв, и за евтин бас не си струва. А струна 5, пак ще е най-вероятно скръб :(.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вокса е добра идея, те реално са Audio-Technica до колкото знам. Кажи някакъв бюджет за да ти препоръчаме нещо конкретно?

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До 100 ?

п.п. Те тези воксове са 4 вида... Трябва да пробвам кой най-ще ми хареса за китарата, отделно ще си цъкам и на баса....

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Воксовете можеш да ги тестваш в MCI. Даже гледам, че има намаление в момента.

http://rockshock.eu/slushalki-vox-ac30-bg.html

Във Фактор също имат добри намаления на AKG,  Shure и JBL. Каквото и да избереш от тези марки около 100 лв. няма да сбъркаш според мен.  

http://onlineshop.audio-factor.eu/category/264/slushalki.html

Аз ползвам AKG К240 МКII и Shure SE 535 . Shure са "тапи" и ги използвам за всичко, дори си слушам музика от телефона и ги ползвам като хендсфрии. Те са ми и най-удобни и не ме изморяват в дългосточен план. Лесно се пренасят.  Но всеки си има различни усещания и нужди. Имам още и AKG 141 и Audio-Technica ATH-M20 но първите не са ми удобни а вторите не са на нивото на другите, които имам и ги давам на гости, когато тряквам :) По-високите модели може и да са по-добри. Тях можеш да ги тестваш в Динакорд.

Има едни много евтини KRK слушалки, които на MusikMesse ги слагат на почти всеки щанд за тестване но не мога да ги намеря нещо. Май не ги произвеждат вече.

Виж какъв тип слушалки искаш и отиваш и тестваш. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евтините AKG K-  според мен са гадни, поне 99, ама и по-ниските числа също. Мътилка са. K240 MkII стават, 135 лева са в Томан.

На Shure съм пробвал SRH440 и не си струват парите, мътни бяха.

KRK относително евтини - скоро пробвах 6400 и стават, но са 160 левс. 8400 моделът им доста го хвалят (не съм го пробвал), но цената вече е двойна или нещо такова. Други модели май нямат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвах някакви клапи - Philips SHP2700.

Звучи отвратително грубо и рязко, чувам и много гадни неща във високите. С моите клапи куче марка е по-добре.

Не съм сигурен, че слушалките трябва да са клинично чисти и линейни за да звучи добре.
С баскитара може би, но солокитара с драйв/ дистроршън, май не.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дали няма да е по-разумно да се инвестира в допълнителен speaker simulator устройство, въпреки че такъв бюджет от 100 лв ще е крайно недостатъчен?
Нещо за plug & play риг, без да се налага ползване на звукови карти и компютри. 

Поне се надявам, че ще направи нещата да звучат добре, а различните слушалки просто ще си дават различна сигнатура (АЧХ), като грубия и суров директен звук вече не е проблем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.