Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблем с интонация на лес поул.


metal7ch

Recommended Posts

Здравейте, 

От скоро започнах уж сериозно да свиря на китара след множество прекъсвания. Взех си евтино копие на лес поул (Cort Zenox z42). Доста ми допадна китарата, обаче или има сериозен проблем или аз нещо не съм в час. Не може да се интонира особено 3та струна бяга доста. Винаги нотите излизат ''sharp'' на 12 праг. Както и да нагласям бриджа, обръщах го, адаптерите свалях, различен екшън пробвах, различна дебелина струни и винаги едно и също. Възможно ли е да не е монтиран правилно бриджа или нъта на китарата и изобщо ако е сериозен проблема има ли смисъл да се опитвам да го оправя или да я хвърля просто в печката и да взимам друга xD? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интонацията се прави от бриджа.Щом не става със местене на седлата, значи не е поставен където трябва.Не знам дали може да се оправи без лютиер.Нъта не виждам да има нещо общо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Заначи за да промениш интонацията на трета струна трябва да и промениш дължината с шестограм от бриджа.Както и да го обръщаш е все тая.Нагласяш желания екшън и действаш.Ако седлото опре в крайно положение и  няма интонация може да изпилиш челно,но едва ли ще се наложи.Добре е да капнеш масло на резбите предварително.В тубата има видеа с инструкции полезни са.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за мненията, но както ви казах пробвах всичко за което се сетих, дори пропуснах факта, че го изпилих малко но не стана нищо по особено(3 от селата опират в края винаги) Интонирах ги всички струни с 1 черта отгоре на така ще свиря до след празниците докато има от къде да взема цял тун о матик бридж с ролки. Гледах и по други форуми, че се среща същия проблем понякога и на висок клас китари.... Ако не стане нищо с новия бридж явно ще има с какво да се топля зимата. 

Поздрави. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Седлата май могат и само те да се врътнат при нужда. Някои ги слагат всички по еднакъв начин, някои са омешани... Принципно басовите струни трябва да са по-назад от соловите, така че според мен седлата следва да са така:

gotoh-tom-bridge-modern-abr-1-chrome-560

Като приемем, че винчетата за корекция сочат навън, съответно лявата част на снимката е за басовите стуни.

Ако и до най-накрая не може да се интонира значи има нещо дефектно, вероятно позицията на бриджа.

П.П. Надявам се правиш всичко с нови струни и то читави, защото с течение на времето те се разтеглят и също могат да са причина за лошата интонация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да разбира се правя всичко с нови струни и както и да развъртам седлата винаги не може да се интонира, понеже е болт он пробвах с парченце дърво дори да вдигна нека малко и отново без резултат, бриджа е на грешното място сигурно и с какъвто и екшън да я наглася все едно и също... А да ви питам горе-долу за какви пари говорим за местене на бридж от лютиер ако случайно сте на ясно, само за информация. Те 5 чифта струни отидоха на вятъра между другото... xD Преглеждах в един сайт всички възможни проблеми с интонацията на тун'о матик и само бриджа остана.

Редактирано от metal7ch
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом не става, явно е смотано направена конкретната бройка... :( Най-добре да я занесеш на човек, който се занимава с такива ремонти, може и на лютиер. Аз лично не знам какви са цените, но няма да е 20 лева, тъй като трябва да се запълнят дупките, да се разпробие наново и ако искаш да не се вижда ремонта става доста сложно (и скъпо).

BTW, екшъна колкото да го вдигаш/смъкваш не може да компенсира невъзможност за интониране. Той също оказва някаква роля, но минимална.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Струва ми се, че тук нещата са доста преекспонирани от питащия.

Защо?

Защото разлика от един цент(чертичка)на тунера е напълно приемливо за евтин инструмент. Особенно при трета струна. Също така не са уточнени марката и размера на струните. Тези макар и дребни неща могат да отговорят на много въпроси.

Мензуратата на коментираната китара е 24" 3/4'(629mm). Сега когато разделиш 629mm на две, става 314,5mm. Това трябва да ти е разстоянието от средата на 12-то прагче до средата на седлото. Същото разтояние трябва да е и от нъта до 12-то.

Ако това не е така, няма как да интонираш точно китарата. Макар седлата да имат ход, той също е изчерпаем...

На кратко, не се кахъри, а свири!

Желая весели празници на всички съфорумци!

Редактирано от ciriljhonson
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей ,ако са сменени струните със по-дебели или по- тънки може да стане подобна трагедия.Ако не си пипал тръст рода ,то може да върнеш обратно същият размер D'addario EXL110 (10-46) с който фабрично е била китарата.Нъта също може да е проблемен (да не са изпилени добре леглата).Понеже е string-thru body китарата е добре след поставяне на струните да понатиснеш всяка струна зад бриджа и нъта за да улегнат.Ролков бридж би помогнал много.

Редактирано от jorog
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Китарата след като дойде отново не беше интонирана, но бяха стари струните и си мислех, че това е проблема. Свиря по принцип с д'аддарио струни. И нито с 9, нито с 10, нито с 11 може да бъде интонирана. Бриджът остана да е проблема, обаче днес нямах време да измеря мензурата, както ми бе препоръчал Джонсън. Ролковият бридж по голям ход ли има?

П. П. Некът е нагласен точно както трябва и праговете са добре направени. 

Редактирано от metal7ch
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Със колко бяга интонацията.Половин тон ,4тин или 5-6 цента? Измери със поне два тунера (щипков и кабелен).Ако е само на слух разликата в бриджа е вината.Аз имах проблим със един Т-О-М бридж.Вкарваше биене(модулация) на 6 и 5 струна.След смяна със ролков изчезна напълно.Обяснението е ,че фабричният бридж поражда паразитни трептения при свирене и пр. проблеми поради факта ,че механически е непригоден(има недобре фиксирани части ,особено онази телчица фиксираща болтчетата на седлата).

https://www.ebay.co.uk/itm/Roller-Saddle-Bridge-with-Posts-and-Spanner-For-Electric-Guitar-Silver-P9C9/123253539967?epid=2246903228&hash=item1cb27bc47f:g:lg8AAOSwY3tbTJVN:rk:9:pf:0

https://www.ebay.co.uk/itm/Roller-Saddle-Bridge-with-Spanner-for-Les-Paul-Electric-Guitar/152944405393?hash=item239c326b91:m:m5QWB8KJdLgk7f_bb6iM62Q:rk:43:pf:0

Редактирано от jorog
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поръчах вече ролков бридж, утре трябва да е при мен, мерих правих струвах и доколкото му разбирам излиза, че всичко е наред... Дано да се оправят нещата, иначе на 3та струна ми бяга с половин тон точно, а седлото е до край, ако го обърна пада до 4тин.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да не може да се интонира има фрапираща причина.Най вероятно грифа е монтиран накриво.Изключвам като възможност бриджа да е поставен на грешно място.Все пак бих измерил с линиал дали бриджа е перпендикулярен на грифа. Също бих измерил разстоянието от бриджа до нъта,после къде е половината.Ако всичко това е в норма и не стане бих си потърсил друг инструмент от по висок клас.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, Ламби написа:

За да не може да се интонира има фрапираща причина.Най вероятно грифа е монтиран накриво.Изключвам като възможност бриджа да е поставен на грешно място.Все пак бих измерил с линиал дали бриджа е перпендикулярен на грифа. Също бих измерил разстоянието от бриджа до нъта,после къде е половината.Ако всичко това е в норма и не стане бих си потърсил друг инструмент от по висок клас.

Всичко изброено е в норма. И да съгласен съм с теб, но първо трябва да си припомня някои неща и да се поупражнявам преди да го направя, нали казах че наскоро започнах да свиря отново.  А пък и не бързам да си взимам друга, че скоро  ще емигрирам...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ролковият бридж ще реши проблема ,тъй като първо целият бридж има ход напред или назад.Със стопорните винтове се регулира и фиксира перманенто за постовете.Голям плюс е ,особено когато  инструмента е без струни.Второ самите седла се регулират в двете посоки ,като даже могат да се завъртят на 180 градуса.Също се регулират/фиксират със винтове.Има видео материал във Youtube как се интонира/наглася ролков бридж.Забележка!!!!Не стягай прекомерно винтовете!!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.