Jump to content
Българският форум за музиканти

Volume set


Recommended Posts

Здравейте колеги,

Някой би ли ми казал какви са стойностите на кондензатора и резистора от т.нар. волюм сет? Става дума за кондензатор и резистор, които се запояват на волюм потенциометъра, за да не обира високите при намаляване. Доста схеми разгледах, но никъде не видях тези стойности.

Благодаря предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз слагам само кондензер. Твърда стойност е трудно да се посочи, на различни адаптри един и същ капацитет се държи различно. Нещо в границите 300-1000пФ (поне за хъмбъкери с 500к потове). Могат да се сложат две жици с "крокодилчета" и да се експериментира. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1000 пикоФ ми се струва много, но купих една шепа кондензатори с различни стойности и почвам да експериментирам. При мен става въпрос за адаптери от 100 до 200 миливолта и потенциометри 250к

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напротив 1000 пикофарада не са много, това са 1нано или 0.001микрофарада. Повечето китари използват по-големи стойности. 

Редактирано от patzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В момента запоявам и отпоявам различни кондензатори. До момента най-добър резултат дадоха тези от 200 и от 300 пикофарада.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На Satriani модела фабрично е с 300пФ и аз няколко пъти слагах такива, но не навсякъде пасва достатъчно добре. Имам няколко Силвър Мика от 300-500-1000пФ и експериментирам.

Зависи и от самите адаптри. Тоя от Motor City Pickups наскоро го гледах като разправя, че никога не е използвал кондензатори и т.н., но така е проектирал пикапите си, че без нищо да работят "коректно". Дънканите обаче доста мътнеят под волюма на 10 ако нямаш требъл блийд мод.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В крайна сметка монтирах 560пФ без резистор. Това ми се струва, че даде най-добър резултат.

Благодаря на всички, които се включиха в темата, Вашите мнения и препоръки ми бяха много полезни!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.