Jump to content
Българският форум за музиканти

Sign in to follow this  
Caprycorn

Volume set

Recommended Posts

Здравейте колеги,

Някой би ли ми казал какви са стойностите на кондензатора и резистора от т.нар. волюм сет? Става дума за кондензатор и резистор, които се запояват на волюм потенциометъра, за да не обира високите при намаляване. Доста схеми разгледах, но никъде не видях тези стойности.

Благодаря предварително!

Ами аз като попитах Гуглето веднага излязоха доста резултати - ето няколко цък, цък, цък

Благодаря много и на двамата!

Аз слагам само кондензер. Твърда стойност е трудно да се посочи, на различни адаптри един и същ капацитет се държи различно. Нещо в границите 300-1000пФ (поне за хъмбъкери с 500к потове). Могат да се сложат две жици с "крокодилчета" и да се експериментира. :)

1000 пикоФ ми се струва много, но купих една шепа кондензатори с различни стойности и почвам да експериментирам. При мен става въпрос за адаптери от 100 до 200 миливолта и потенциометри 250к

Напротив 1000 пикофарада не са много, това са 1нано или 0.001микрофарада. Повечето китари използват по-големи стойности. 

Edited by patzo

В момента запоявам и отпоявам различни кондензатори. До момента най-добър резултат дадоха тези от 200 и от 300 пикофарада.

На Satriani модела фабрично е с 300пФ и аз няколко пъти слагах такива, но не навсякъде пасва достатъчно добре. Имам няколко Силвър Мика от 300-500-1000пФ и експериментирам.

Зависи и от самите адаптри. Тоя от Motor City Pickups наскоро го гледах като разправя, че никога не е използвал кондензатори и т.н., но така е проектирал пикапите си, че без нищо да работят "коректно". Дънканите обаче доста мътнеят под волюма на 10 ако нямаш требъл блийд мод.

В крайна сметка монтирах 560пФ без резистор. Това ми се струва, че даде най-добър резултат.

Благодаря на всички, които се включиха в темата, Вашите мнения и препоръки ми бяха много полезни!

• Thanks 1