Jump to content
Българският форум за музиканти

Кой какви струни предпочита?


HOSHUNKOV

Recommended Posts

^

Тъй като има доста общо с темата ще пусна линк към една от последните ми статии, а именно String Tension. Вярвам, че за доста от хората ще бъде интересна и ще даде повод за размисъл и експерименти. :)

 

^ Zachary, обаче е еизвестен и с това, че обича да понатаманява нещата и дори често - съвсем безцеремонно (с оглед да си продаде "иновациите")!

 

- напрежението при опън/стегнатостта/твърдостта на една струна с намотка (wounded) не зависи от дебелината на самата струна, а от дебелината/масата (съответно - понякога и профила) на сърцевината, на тази струна!

- височина на тона, на една струна (при еднакъв tension) зависи от дебелината на струната!

- тембровите особености на струната (при еднакви, или почти еднакви размер и напрежение) зависят от вида материали (сплави) и конструкция (взаимодействие на намотката и сърцевината - кръгла, или многоъгълна; rounwound; half-roundwound; flatwound...) !

- състейнът зависи от масата на струната и (посоченото по-горе) взаимодействие на намотката и сърцевината

- ... определено значение имат и магнитните свойства на материалите

 

Оттук нататък, производителите се "борят" с условията, за да постигнат опр. задачи с конструирането и произвеждане то на даден модел струни.

 

Няма как, да се определи еднозначно, кое е правилно, или по-добро решение!

 

 

П.с.: Говорим за струни, за електрически (с магнитни адаптери) инструменти!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Д'Адарио 10-46 ! Сега съм с 9ки поради факта, че в магазина нямаше 10ки :Д . За мене марките за струни са 3 : Ernie Ball, D'Addario, Elixir .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Ernie Ball 9-42 за мен са универсалните струни! Иначе като звук ми допадат Rotosound, но умират бързо! D'addario не са ме спечелили с кой знае какви особени качества...просто изборът на струни ми се струва, че е въпрос на вкус, стил, и удобство при свирене!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Я кажи в какъв строй свириш и как ги намираш, че обмислям варианта за свирене в стандарт, с вариации от време на време в drop D и drop C (за тежки метални истории).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Ernie Ball 10-46

Харесами звукът които извадиха.Обаче все още не мога да кажа че това са моите струни.Преди бях с D´adario 9-42 - нищо особенно.Stag също пробвах-5кинта,кво му плащаш... :hooray: :hooray: :hooray:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Каним се за 11ки пак, както преди бях стигнал до толкова. Тази седмица скъсах две - просто не може да си плющиш на воля :)

По навик дадарио bright nickel wound. Болят пръстите понякога, но като не си във форма с всякакви струни ти е гадно :(

Зарибиха ме по elixir, но разликата в тона не съм сигурен дали напълно отговаря на чистичкия вид на ползваните еликсир или само си стоят лъскави?

В смисъл дадариото мн. бързо им пада първоначалния супер звънтящ звук, но после са бетон, докато просто механично не се предадат.

Малко роб на марката, всъщност нямам идея от други струни. С дадарио и разни дето не ги знам какви са имам впечатления.

А този първоначален тон не съм сигурен дали не се чува само на сухо, сега ще слушам!

Пък и да късаш струни от комплект за двайсетина лева.. не знам.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Късането на струни е от калпава китара или калпав свирач...не си мисли, че много хард свириш или много се "раздаваш" :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.