Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Здравейте, имам въпрос относно този уред, който намерих в нета. Иска ми се да разбера повече информация за този овлажнител, тъй като на много места пишеше различни неща. На някои места пише, че той овлажнява китарата, а на други че я изсушава и с какво точно подпомага китарата? Също така, ако е електро-акустична, няма ли да навреди на електрониката?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дървото има свойство да се свива или разширява. Когато въздуха е сух или с висока влажност, това влияе и води до предпоставки които биха навредили на инструмента - сцепване осукване.... НО! това не се отнася за всички инструменти.

Отнася се за скъпи, акустични инструменти правени от масив. 

Те се нуждаят от ухажване,в това число и от влагомер и овлажнител. Даже има и специални калъфи/куфари за целта.

Не си представяй влагата като конденз по стъклата, а като процент от въздуха. Обикновенно за добра среда на съхранение на подобни инструменти се счита около 40% влажност на въздуха и средна температура около 20°.

• Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... или както пишеше в книжката на Гибсън: ако на теб ти е добре, значи и на китарата и е добре.

• Like 3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, а случайно някой да знае на колко време се слага вода в овлажнителя и по колко, тъй като с него ми дадоха и спринцовка до 10мл максимум? И най-вече ме интересува дали ще навреди на електрониката на китарата, ако е електро-акустична?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Къде живее китарата? - къща, апартамент.

2. Как се отоплява помещението? -  парно, климатик, печка.

3. В какво се съхранява? - калъф, куфар, шкаф.

4. Колко често се свири на инструмента и ходи ли на гости? - репетиции, сцени, концерти.

След като си отговориш на тези въпроси и направиш анализ на средата. Ще се наложи да се сдобиешт с термометър и влагомер.

Нуждата от овлажнител се налага в много сухи и горещи околни среди.

Влагата не е добър приятел на електрониката. 

Редактирано от ciriljhonson
  • Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като капак влагометрите се нуждаят от калибриране, директно да взимаш от магазина и да мериш не става. Ако почнеш да овлажняваш китара в помещение с нормална влажност ще си докараш проблеми. Ако си в София - почти сигурно е че нямаш нужда нито от овлажнител, нито от “изсушител” :)

• Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.