Jump to content
Българският форум за музиканти

Овлажнител за китара


justaman

Recommended Posts

Здравейте, имам въпрос относно този уред, който намерих в нета. Иска ми се да разбера повече информация за този овлажнител, тъй като на много места пишеше различни неща. На някои места пише, че той овлажнява китарата, а на други че я изсушава и с какво точно подпомага китарата? Също така, ако е електро-акустична, няма ли да навреди на електрониката?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дървото има свойство да се свива или разширява. Когато въздуха е сух или с висока влажност, това влияе и води до предпоставки които биха навредили на инструмента - сцепване осукване.... НО! това не се отнася за всички инструменти.

Отнася се за скъпи, акустични инструменти правени от масив. 

Те се нуждаят от ухажване,в това число и от влагомер и овлажнител. Даже има и специални калъфи/куфари за целта.

Не си представяй влагата като конденз по стъклата, а като процент от въздуха. Обикновенно за добра среда на съхранение на подобни инструменти се счита около 40% влажност на въздуха и средна температура около 20°.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, а случайно някой да знае на колко време се слага вода в овлажнителя и по колко, тъй като с него ми дадоха и спринцовка до 10мл максимум? И най-вече ме интересува дали ще навреди на електрониката на китарата, ако е електро-акустична?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Къде живее китарата? - къща, апартамент.

2. Как се отоплява помещението? -  парно, климатик, печка.

3. В какво се съхранява? - калъф, куфар, шкаф.

4. Колко често се свири на инструмента и ходи ли на гости? - репетиции, сцени, концерти.

След като си отговориш на тези въпроси и направиш анализ на средата. Ще се наложи да се сдобиешт с термометър и влагомер.

Нуждата от овлажнител се налага в много сухи и горещи околни среди.

Влагата не е добър приятел на електрониката. 

Редактирано от ciriljhonson
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като капак влагометрите се нуждаят от калибриране, директно да взимаш от магазина и да мериш не става. Ако почнеш да овлажняваш китара в помещение с нормална влажност ще си докараш проблеми. Ако си в София - почти сигурно е че нямаш нужда нито от овлажнител, нито от “изсушител” :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.