Jump to content
Българският форум за музиканти

Трябва ли да се ходи на уроци по пеене за можеш да пееш добре?


ckeuta

Recommended Posts

Въпреки, че музиканти са харесвали гласа ми преди време, държа да ви кажа, че откакто ходя на уроци развитието е значително. А и вече се усещам, че разучавам парчетата по точно определена схема на слушане. И е по-лесно, повярвайте ми. Интоитивно също съм напипвала някои неща преди, но сега ми е много по-лесно. И много по-успешно ;):)

 

Усмивки!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интоитивно също съм напипвала някои неща преди, но сега ми е много по-лесно. И много по-успешно ;):greenangel:

 

Усмивки!

 

. Така си е.

Интуицията е знание, недостигнало още до ума. Някой/нещо наистина трябва да ти помогне в избистрянето на представите, за да се усвояват нещата на съзнателно ниво, тъй като несъзнаваното е тъмни доби и мрачевини. Не случайно е казал народът - Напред! Науката е слънце! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега и аз да се изсера на метеното:

 

Хич не се имам за вокал - не смятам че имам някакви особени данни, но правя опити да пея от поне 10 години насам - имитирал съм кой ли не с идеята да се науча - еми това което научих е да пея с толкова неправилна постановка, че сега си бия главата в земята от яд, че трябва да изгубя още маса време за да възстановя щетите.

Ходил съм твърде малко на уроци, но съм абсолютно убеден в ползата от такива, независимо на какво ниво е човек - най-малкото за да не се прецака като мен :ok:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тая тема като че е правена точно за мене.Винаги сам се чудел дали пея правилно и дали излиза хубав звук като се слусша отстрани,За жалост никога не сам успявал да намеря компетентно мнение,в смисъл че всички които сам питал казват че пея добре ,но никой от тях не разбира от музика.Всичкия си опит до сега (той не е мн голям) съм изградил от слушането и имитирането на любимите ми певци.А те са : Робърт Плант,Джеймс Дио,Гилън и Ковърдеил.Та се чудех дали някой може да ми каже дали пея грешно само по написаното до сега и ако е така от каде да се науча да пея като горепосочените.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи кой ти ги дава тези уроци.Защото могат и да ти навредят и да ти прецакат гласа.Моята препоръка е да се разпяваш с инструмент изобщо не е задължително да е пиано обръщай внимание как правиш преходите от един тон към друг.Ако имаш възможност записвай как пееш слушай къде правиш грешки.

Редактирано от Mark Avrelii
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговарям на тези, които са ми задали въпроси:

 

1. На уроци по пеене ходя по 2 пъти седмично

2. Пея всеки ден по 1 час в къщи

3. Уча много нови песни и то различни стилове (защото всяка носи различни проблеми,които после решаваме с Вили,когато съм на урок )

4. За консерваторията е задължително да се подготвяш при преподавател, който преподава там

5. Пеене се учи цял живот,така че не се отказвайте!!!!!!!!!!!!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тая тема като че е правена точно за мене.Винаги сам се чудел дали пея правилно и дали излиза хубав звук като се слусша отстрани,За жалост никога не сам успявал да намеря компетентно мнение,в смисъл че всички които сам питал казват че пея добре ,но никой от тях не разбира от музика.Всичкия си опит до сега (той не е мн голям) съм изградил от слушането и имитирането на любимите ми певци.А те са : Робърт Плант,Джеймс Дио,Гилън и Ковърдеил.Та се чудех дали някой може да ми каже дали пея грешно само по написаното до сега и ако е така от каде да се науча да пея като горепосочените.

 

Няма как някой да ти каже пееш ли правилно само от поста ти, дори и всичките ти любимци (както е в случая) да са класици в рока. Естествено, зависи какво целиш. Да пееш "добре" еквивалентно ли е на да пееш вярно или да развиваш диапазона си, или да научиш разни малки трикове как да пазиш гласа си на турне примерно? Както се досещаш, темата е невероятно обширна и само един добър вокален педагог може да ти даде необходимите насоки и съвети. Няма значение дали си пееш за кеф с някоя групичка по клубовете или се целиш по-високо - важно е да се знаят някои основни положения. Най-малкото за да не си увредиш гласа. И, естествено, за да постигаш вокални успехи ;) Повтарям - независимо какви.

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами принципно е добре човек да минава на уроци, най-малкото за да си създаде представа за нещата. За съжаление не всички вокални педагози са добри, не всички взимат малко пари, и не всички имат вашите виждания за гласа ви.

Много често се среща ситуацията, в която, вие искате едно, обаче педагога упорито ви учи на това, което си знае(или си мисли, че знае). Голяма традиция в популярното пеене в България няма - старите естрадни певци пеят постановъчно, и можете да си намерите учител, който да ви научи да пеете така, особено от консервата. Ако искате да пеете като еди-кой си американски певец, или певица, или пък искате да владеете и малко от екстремното пеене - заминете за щатите и си намерете вокален педагог там. Тук певците не пеят така, и повечето вокални педагози си нямат хал хабер как пък аджеба се пее това, и непрекъснато ви убеждават колко е вредно. Разбира се, те имат известно право - ако просто се опитвате упорито да се дерете, в имитация на ваши любими певци/певици, шанса да си съсипете гласа не е малък. Но дори в по-тежкото пеене, има техника. Точно тази техника тук няма кой да ви я покаже.

 

Но вокалните педагози тук могат да ви научат на хубави неща като правилно тоноизвличане, дишане, постановка, какато и правилна дикция при пеене. Това са МНОГО важни неща.

 

На базата на тях(а и на вече ясната представа за гласа, и диапазона ви), след време, можете да доизградите гласа си по начин, по който ви харесва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди и аз си мислех, че за да пееш добре трябва задъжително да ходиш при вокален педагог. Само че какво че получи на практика: ходих 5 години на уроци, в резултат на което сега гласа ми е премазан и звуча като някоя бабичка. Освен това всеки ден слушам хора дето разчитат само на интуицията си и до момента не са си навредили на гласовете, а даже напротив - със всеки изминал път стават по-добри.

Така че извода е един: който може, си го може и без уроци. Останалите трябва много внимават какво правят с гласовете си и при кой ще учат пеене.

Единственото общо правило за всички видове пеене е това че не трябва ни най-малко да се натоварва гласа - само тогава звучиш добре и не си вредиш. Ако след 2 часа пеене гласа е уморен и е променил диапазона си (без значение дали се е понижил или повишил) значи си на грешен път.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди и аз си мислех, че за да пееш добре трябва задъжително да ходиш при вокален педагог. Само че какво че получи на практика: ходих 5 години на уроци, в резултат на което сега гласа ми е премазан и звуча като някоя бабичка. Освен това всеки ден слушам хора дето разчитат само на интуицията си и до момента не са си навредили на гласовете, а даже напротив - със всеки изминал път стават по-добри.

Така че извода е един: който може, си го може и без уроци. Останалите трябва много внимават какво правят с гласовете си и при кой ще учат пеене.

Единственото общо правило за всички видове пеене е това че не трябва ни най-малко да се натоварва гласа - само тогава звучиш добре и не си вредиш. Ако след 2 часа пеене гласа е уморен и е променил диапазона си (без значение дали се е понижил или повишил) значи си на грешен път.

 

Пич а ми кажи кат си толкова интуитивен как 5 години ходиш на едно място кадето ти съсипват гласа - тва не ми е ясно :)

Явно си ходил при някой дет не разбира грам от пеене, но това не доказва тезата ти, че няма нужда от уроци щот изобщо не е така.

И това не е щот аз си го измислям а щот го знам и мога за 10 мин да те убедя в това.

Истина е, че 5-10% от хората им идва отвътре ама другите :D просто няма как да стане. С всички инструменти е така а имайки предвид, че пеенето е най-сложният от тях.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.