Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпос за компресори


wiseppman

Recommended Posts

Аз, като всички, се ровя из Нета и разбира се, по въпроса за компресорите видях две противоположни мнения. Ако има примерно 2 компресора, един пич показва някакви графики и твърди, че така звука и състейна се скапва. А от друга страна в менюълите на производителите чета, че повече компресори един след друг подобряват драстично звука. И се чудя на кого да вярвам! Затова се питам, някой има ли опит с такава конфигурация?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Верижното използване на компресори е много често използвана и доста ефективна практика в смесването на песни. За свирене на китара в реално време пак би трябвало да работи, тъй като принципът е същия. Вече какъв ще е резултатът зависи от настройките и вероятно и от конкретните модели (че доста имат малко контроли и със странни имена).

Компресорите са коварни същества - ако знаеш кое какво прави и как се използва може да подобри драстично нещата, но ако връткаш копчиляците наслука резултатите могат да са трагични. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моят скромен принцип последните вече доста години е - ако ми звучи добре, значи най-вероятно е добре :) Същото и с компресорите - е има някои компресори, които са по-добри от други, макар че и това е относително - другите пък в определени стилове са търсен ефект...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз опитвам с 2 компресора, един във веригата, един в луупа. Не мога да чуя някаква голяма разлика, може би да се престраша да го пробвам на лайв. А ето намерих интересно видео:

 

Редактирано от wiseppman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина от компресор до компресор - "балкан" разлика, ползвал съм метода най-често по две причини:
1. Поради голям gain reduction от един единствен компресор се внасят и нежелани артефакти в матрЯла (най-често подчертаване на определени високочестотни такива). Тогава ползвам 2 със сумарен gain reduction на горния, и така се отървам от артефактите.
2. Харесват ми определени характеристики на два различни компресора, като искам да присъстват заедно в общия звук - най-често лампово изкривяване, или пък подчертаване на определени честоти.

Видеа и мнения по темата бол, преди всичко следвам философията, че компресията трябва да е инструмент за постигане на желан резултат, а не самоцел.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ту копрес ор нот ту компрес.... Човека от видеото, каза, че като бонус да сме ползвали компресора, да накараме транзисторният амп да се приближи към ламповият. :P

Така и не съм използвал още компресор в свиренето си (засега само съм тествал), ламповите ампове добре си компресират.

На видеото се чуват някакви разлики.

Изцепен лампов амп и свириш с ниво на барабанист, що да компресирам, като ампа си е достатъчно набримчен и компресиран и какво да му компресираш.

Ако имаш и хубава китара, ще ти изкара достатъчно състейн...

Ако свирех повече с чиста китара, примерно кънтри, фънк, сигурно вече щях да съм включил към педалборда и компресор.

За сега още се чудя, да компресирам или не....и те така. И така от много години...

Имам читави компресори, трябва да ги пробвам по-обстойно.

Днес тествах зелен биг маф, това си заслужава по принцип, не знам дали ще го ползвам, за мои неща.

Пробвах и бустер на Кюсак, пак си заслужава. Обичам бустери. Този от видеото не ме убеди, че с компресор е по-добре, малко по-различно е. Но защо да буствам с компресор, вместо с бустер. …:wacko: така и не разбрах.

Изобщо, ако ще се ползва за клийн до крънч, виждам приложение за комресора…. за ситуации с повече драйв, не.  Аз толкова разбирам....и сега ще пробвам комресор. Днес ми е ден за тестове.

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже, сега пробвах мелодията на For the love of God. Компресор в състей режим e benefiacial.

Да, има и приложение на драйв. Еврика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, значи и аз ще тествам, 2-та. За клийн харесвам и то много компресор. Пък и за драйв- каква е тази китара, дето сама, без камиончета,  ще направи минута състейн?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Компресора за китара си е готин на клийн партии, много парчета на MR.Big чистите китари са с компресор.Отделно Пол Гилбърт го ползва за да "изчисти" драйв канала на ампа за клийн саунд.Също за фънки неща като лимитер е готин компресора, понеже изравнява нивата на всички удари и ги ограничава да не избиват.Както е отбелязал Tony за сола тип For the love of god, много помага състейна на компресора, само че трябва и нойз гейт/съпресър понеже става шумно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами изясни по-добре нещата.

Написал си "Аз опитвам с 2 компресора, един във веригата, един в луупа."

и  "ама аз питах за 2 компресора- във верига  серия или в паралел."

Това, което си опитал, са различни места на копмпресора във веригата.

Едното е преди предусилвателната част, другото е след нея.

Вероятно ще има сериозна разлика, как един ( и същ) компресор ще работи, в тези две части на веригата.

( и два различни да хакнеш, все тази, определящото ще е мястото, не начина на включването)

 

Аз съм олд фешън и бих сложил компресор преди ампа, т.е. преди предусилвателната част.

Ако ще пробвам с 2, ще ги вържа в серия. ( паралела отпада, кой би си играл със сплитери, за да върже 2 копресора в паралел)

Ако имам усилвател, който има и сериен и паралелен луп, тогава, тази проба може да стане.

Мисля до края на седмицата, да направя проба с два компресора, в серия, пред амп.

Мисля, преди да съм правил проба, че 2 компросора могат да ми седят в веригата, примерно един за клийн( комресор/ лимитер)  и един за лийд ( за състейн), предвид there's a difference between "running" two comp pedals in a chain and "using two comps in a pedal chain at the same time", so if a given artist does "have" two comps in their chain, they're not necessarily always on at the same time.

За изполване на компресор

Back to your live use question:
If it were a big venue and FOH was running a comp, I would probably be running less SPLs and mic'ing, so one comp on the board and the second comp from the FOH.

On a small gig with a cranked amp, the valves will already be compressing, so probably a single compressor for cleans.

I really like using a compressor after modulation, phase in particular, as phase can make my tone unpredictable.

И още нещо -

You can definitely do two comps serial in an effect chain. Bass players do it all the time.

 

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявай Тони,

Наистина трябва да изясня... Нямам затруднения за серия и паралел, защото имам MS-3 и не ми е проблем. В домашното ми студио звучи добре, но нали знаеш- на лайф- не се знае. Дори имам възможност да набича примерно 4 компресора (обичам тоя звук, пробвах). Виждам, че съветите са да се включат в серия. Или ако има компресор във FOH (а аз имам в цифровия миксер) и пусна още 2? Целта ми е да закръгля отреза на синусоидата за по-мек звук. Процесорите ми съм ги пробвал на живо- и с лампи (и E-906) и без лампи- все тая. Но търся звук, примерно на Сатриани или Дейвид Гилмор и пробвам какво ли не. Затова реших да направя и този опит. Но сега съм много зает и нямам много време за свирене- поне до средата на следващия на месец. Затова питах, дали някой е пробвал.

 

 

COPMRESSORS.jpg

Редактирано от wiseppman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.