Jump to content
Българският форум за музиканти

Още за дишането


Ivan

Recommended Posts

да ви кажа и на мен ми отне мнго време докато го нау4а това дишане,но сега като го нау4их ве4е ми е много по-лесно и дори не ми прави впе4атление 4е постоянно дишам така,но определено след като се усвои ова ди6ане и пеенето става по-лесно ;)

 

 

Каде и как го научи дишането та да можем и ние ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

Има едно много полезно упражнение,за да проверите дали дишате правилно:

напълвате чаша с вода и си я слагате на корема като целта е да вдишвате и издишвате дълбоко и да не разлеете чашата

 

B) Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето един начин по който мее учила моята преподавателка по пеене.

 

1.Бъздуха който поемаш трябва да испълни цялата диафрагма-дори да усетиш лека болка в гърдите.

 

2.Песента която изпълняваш,трябва да е разучена довре, за да можеш да усетиш момента, кога да си поемеш дъх и то толкова колкото ти е нужно.

 

3.Да съумееш да искарваш максимално малко въздух при гласните букви т.е. при удобна за теб тоналност да не отваряш гурлото си толкова много.

 

Дамо да съм испяла да помогна на някой.

Но,не става само с четене,трябва и пеене. :huh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...
Имам проблем. Подозирам,че нещо не ми е наред,защото от около месец се мъча да овладея това пусто дишане чрез диафрагмата и не мога. Как е възможно хем да дишаш,хем да не ти мърда нито корема,нито гърдите?!!! Ще се побъркам от безсилие. Вече като трябва да пея,го правя с нежелание. Просто не мога да осмисля и да разбера как точно се овладява тая диафрагма и дробовете и... не подозирах,че е чак толкова трудно. :metalist: Ще продължавам с опитите докато стане,но се чудя кога ли ще е това и нормално ли е толкова време да ми е нужно за дишането.

 

Певческото дишане има много общо с пълното йогистко дишане. Първо се вкарва въздух в корема, след това в гърдите. При издишване процесът е обратен - първо се изпразват гърдите, след това корема. Естествено в корема няма как да се вкара въздух. Това е условно. Просто диафрагмата се спуска надолу и това се проявява в излизане на корема напред.

Като начало се започва в легнало положение. Поставя се книга на корема и при вдишване се внимава книгата да се вдигне нагоре, завършваме вдишването с вкарване на въздух и в гърдите. Издишваме като първо книгата се спуска надолу и после се изпразват гърдите.

Първите упражнения са в легнало положение, за да се избегне вдигането на раменете. След това се продължава упражняване пред огледало. Ако си вдигаш раменете при вдишване това означава, че не дишаш коремно.

Диафрагмата дава опора на тона. Без нея той звучи слабо, вяло и много често фалшиво.

Има много упражнения за дишане.

Ето едно друго:

Поеми въздух, сложи си ръката пред устата на 10 см и издишвай леко през зъбите на звука сссссссссс. Въздухът, който стига до ръката трябва да е студен. В противен случай издишваш много въздух. При пеенето не само трябва да дишаш добре, но при това да се изразходва въздухът икономично. Да се пее с малко въздух и повече глас. Звучи нелогично, но има певци, които пеят точно обратното - с много въздух, малко глас. При продължителното издишване на последното упражнение, ще почувстваш диафрагмата и това, как тя дава опора. Това чувство използвай при пеенето.

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Абе хора! Какви са тия Йоги какво е това чудо? Вярно е, че Йогата помага с дишането, но ако един добър педагог не те научи някой не могат да го възпройзведат. Недейте да преоткривате че не се вдигат рамената когато дишате дикато пеете, защото това хем е смешно хем стягате гърлото и звука излиза много трудно. Докато пеем стягаме корема, таза, краката и всички мускули под ребрената област за да имаме опора при високите тонове. Мога още да си пиша ама сигурно знаете тези работи :lol: Просто тези йоги са ми смешни. :oops:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Момчета и момичета, благодаря за полезните съвети свързани с дишането!

Ето и моят принос: учителката, при която ходя ме учи да дишам не само с диафрагмата, но и с целия поясн сектор.

До колкото мога да опиша усещането, което съм изградила в себе си е близо до това да натискаш пояса и седалището все едно, че "сядаш" върху въздуха. Това осигурява голяма стабилност и опора когато се пеят високите тонове в диапазона.

Друго важно нещо са отворите и как оформяш въздуха в устната кухина, където голяма роля има мекото и твърдото небце...но това май не е за тази тема...

Успех! :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Занимавам се с пеене сравнително отскоро - от 4 години и още в началото имах доста затруднения с правилното дишане при пеене - разкъсвах фразата и се получаваше какафония, но сега благодарение на ръководителя ми и ансамбъла, в който пея се научих да дишам правилно, като разбрах, че това е цяло изкуство!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Момчета и момичета, благодаря за полезните съвети свързани с дишането!

Ето и моят принос: учителката, при която ходя ме учи да дишам не само с диафрагмата, но и с целия поясн сектор.

До колкото мога да опиша усещането, което съм изградила в себе си е близо до това да натискаш пояса и седалището все едно, че "сядаш" върху въздуха. Това осигурява голяма стабилност и опора когато се пеят високите тонове в диапазона.

Друго важно нещо са отворите и как оформяш въздуха в устната кухина, където голяма роля има мекото и твърдото небце...но това май не е за тази тема...

Успех! :thumbs_up:

 

Не съм напълно съгласна и скоро ще откриеш защо...Когато взимаш висок тон небива да сядаш на него, защото става гадно, по скоро трябва да истреляш въздуха много нагоре. Всъщност както казва моята преподавателка "въздут пее!" :) също така звука е добре да отива навътре, и още куп други неща пак не за темата хахах :)

 

С най-добри пожелания :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

интересно ми е още нещо за дишането .как става номерът когато след изпята дълга или трудна фраза след която следва друга ,която също изисква поемане на въздух дълбоко как да се поеме тоя въздух като интервала между джете фрази е много малък,и така обикновено се полу4ава надъфкване на втората фраза.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...
  1) най напред се вдишва бавно в продължение на няколко секунди толкова въздух,колкото могат да поберат гърдите

 

Нещо не можах да схвана :think: нали говорим за диафрагмено дишане, а не гръдно??! И..един съвет, за това как да разберете дали дишате правилно - ако след известно време започне да ви къркори корема... :punk_guitar: ...поздравления!

 

Значи пробвай да изпееш една песен 3-4 минутна и да дишаш само с диафрагма без да има въздух в белите дробове.Аз лично по едно време изнемогвам,защото нямам възфух в дробовете.Диафрагмата е само мускул.На мене госпожа ми ми е казал като пея високи тонове диафрагмата да е стегната така по-лесно се пее.Аз си го обеснявам с това,че вместо напрежението да е в гарлото то е в диафрагмата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Стана ми много интересна темата, макар към момента да не се занимавам с пеене.

По-напред бе казано, че диафрагмата е мускул, както наистина си е, нейната роля е да "подпира" тона, тя е тази, чрез която се изтласква въздухът равномерно, за да може да се контролира разхода на въздух за фразата. Ако не се диша правилно, то ще има движение на раменете, защото плиткото дишане води до това. При диафрагменото се използват дробовете с целия им капацитет, което дава необходим запас и за най-дългите фрази. При добро дишане, поставяйки ръце отзад на кръста ще се усети, че има разширяване на пояса. Ако вдишаме и пеем на вокал, то при добро разпределение на въздушната струя и равномерното издишане, тонът започва сякаш да се върти като топка и става изключително силен. Тихото пеене също се извършва с много въздух, който обаче трябва да е с напрежение и добре подпрян.Не се издиша /по мое скромно мнение/ с бъразината, с която е вдишано, по простата причина, че трябва да се набави голямо количество въздух за дълга фраза примерно, че какво би се случило ако вдишваме баааавно, мисля, че дъхът трябва да се взима в темпото на самото изпълнение, а вече колко време ще се ползва, това е отделен въпрос.

Надявам се да съм била поне малко полезна.

Ако имате забележки по написаното от мен - споделете! :blush:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

моля ви помощ!все още не съм научила техниката на дишане.обяснете ми къде се пълни въздуха.доколкото разбрах като се опитваш да дишаш коремно се напълват между коремните кухини но не знам как трябва да усетя че са пълни.и как по-пестеливо да изразходвам въздуха си,защото съм забелязала при малко по-трудна песен с модулация например издъхвам.

трудно ми достига въздуха.имам познати които са ми казвали,че след като научиш техниката всичко е много по-лесно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 9 months later...

Техниката не е всичко,въпреки че е наистина необходима.Ще стигнеш до добро техническо изпълнение,минавайки през по обикновените и най вече психологически,водещи необходимости.Преди всичко с желание и вътрешна необходимост,обич също.Заобичай мелодията и ще я изпееш.Тананикай си я,това ще те улесни технически.Дишай в паузите и разпределяй правилно физическата си,вокална сила.Изразявай това което пееш.Като за начало ползвай гърдите,долната част на гръдния кош и корема за основни ориентири.Обратния вариант също.Модулациите са повече интервална теория като техника,солфеж.Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

09.07.09

Правилно вдишване се извършва като се издуват страничните части на пояса. Гърдите и раменете трябва да останат неподвижни а мускулите на корема стегнати. Трудна работа. За да се усети и изпълни всичко това, някои препоръчват да се легне на пода, да се сложат няколко книги на корема и така да се диша. По телевизията имаше предаване за дейността на Монсерат Кабалйе. Учениците и` носеха чанти които после поставяха на корема си - сигурно чантите са били от олово. Най добре е все пак да се направи следното:

Сяда се на обикновен дървен стол, навежда се и се обхващат краката под колената, ръцете притискат и не позволяват на гърдите и корема да се движат. Вдишва се през носа и така се усеща как се изпълват дробовете с въздух като се движат - издуват само страничните части н пояса. Защо е така - следващия път.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.