Jump to content
Българският форум за музиканти

Дишане


Martinez

Recommended Posts

Здравейте колеги,

От доста време насам съм се насочил към вокалните изяви (аматьорски разбира се ;)), но усещам че не дишам както трябва. Моля споделете с мен вашия опит и съвети за това как да си регулирам дишането и да успея да го впрегна за каузата на доброто и правилно пеене.

Уроци, техники и всичко друго ще ми бъде от полза.

Мерси

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами трябва да дишаш първо през корема си. За това дали дишаш пробвай следното - застани пред огледалото и си поеми дълбоко въздух. Ако рамената ти се повдигнат, значи не дишаш правилно.

И не забравяй да си поемеш достатъчно въздух преди по-дългите фрази !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами това може чак най-накрая, след като си изпълнил целия търбух с въздух и пълниш и гърдите си, ако трябва да изпееш някоя наистина дълга или трудоемка фраза.

 

Принципно при нормалните и по-лекичките вдишвания не трябва да ти мърдат раменете. Опитвай се да дишаш изцяло през корема, много е важно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги,

От доста време насам съм се насочил към вокалните изяви (аматьорски разбира се ;)), но усещам че не дишам както трябва. Моля споделете с мен вашия опит и съвети за това как да си регулирам дишането и да успея да го впрегна за каузата на доброто и правилно пеене.

Уроци, техники и всичко друго ще ми бъде от полза.

Мерси

От доброто дишане зависи голяма част от долрото пеене.

Като най-ефективно се определя коремно-ребреното дишанеТо помага да се създаде необходимата опора за да може да се интонира точно.

 

Когато вдишваштрябва да усешташ че с въздух се изпъва цялата поясна област, включително и плаващите ребра откъм гърба.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

нали си виждал как дишат кучетата? ;) опитай се да го докараш и много добре ще усетиш за какво става дума (как да поемаш въздух). това обаче е плитко дишане, за пеене ти трябва дълбоката му версия.

 

за включването на зоната на плаващите ребра упражнението е следното: сядаш на земята по турски и се навеждаш максимално напред. слагаш ръце на кръста и поемаш въздух. така ще усетиш какво още трябва да участва във вдишването. после трябва тези работи да ти станат напълно естествени в изправено положение.

 

ама то не е само как вдишваш, а и как издишваш с пеене или говорене. ако оприличим гръдния кош на цилиндър, диафрагмата е нещо като бутало в него. целта е това бутало да можеш да го държиш/притискаш максимално надолу, докато изкарваш звук. (опората, за която споменава MAUGLY). за това са необходими упражнения, както за развиването на всеки друг мускул.

 

(по-знаещите да побързат да ме поправят, ако открият нещо нередно в горното) :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много благодаря

Започнах да правя едни упражнения, но ще пробвам и тези които вие споменавате. Мисля, че съм успял да докарам 'плиткото' дишане.

Дано да успея - явно ще трябват доста упражнения. Смятате ли, че е постижимо в домашни условия със самостоятелно занимаване (т.е. без преподавател) ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре е някой да те наблюдава и съветва :read:

Ако няма такъв можеш да се записваш когато пееш и след това да анализираш в изпятото кое ти харесва и кое не и разбира се да се опитваш да внасяш някакви корекции...и още много други варианти които сам трябва да откриеш и така да си изградиш някакъв индивидуален начин за работа.Тогава ще ти бъде най лесно да усвояваш и възпроизвеждаш усвоеното.

И много пеене трябва...като карането на колело,падаш ставаш и в един момент караш кат за световно..даже и на задна гума :headbang:

Късмет ти желая..давай смело и подпирай с баса :guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може на някой да му прозвучи тъпо, обаче моя съвет е да попрегледаш каквото намериш като литература относно йога и медитация. И по-специално там където пише за правилното дишане. Там ще намериш и още упражнения. Индийците определено знаят какво е най-добро за тялото, а и всичките им учения, медитации и техники за здравословен начин на живот казват колко е важно правилното дишане. Ако имаш желание, потърси си подходяща литература, може и да не си харесаш нищо от съветите там, но може пък и да ти помогнат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

нали си виждал как дишат кучетата? :godbless: опитай се да го докараш и много добре ще усетиш за какво става дума (как да поемаш въздух). това обаче е плитко дишане, за пеене ти трябва дълбоката му версия.

Упвражнението кучешко дишане е незаменимо......

 

Помага да се развие правилна атака на тона-не от гърло и гърди, а коремно.

 

Може да се прави с акцент на първия път - на 2,3,4.. пъти

 

Трябва да се практикува ритмично.В бързо темпо помага за ,добро вибрато.

През цялото време трябва да има стабилна опора.

 

Упражнението е изморително-изсъшава гърлото :read:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре е някой да те наблюдава и съветва :read:

Ако няма такъв можеш да се записваш когато пееш и след това да анализираш в изпятото кое ти харесва и кое не и разбира се да се опитваш да внасяш някакви корекции...и още много други варианти които сам трябва да откриеш и така да си изградиш някакъв индивидуален начин за работа.Тогава ще ти бъде най лесно да усвояваш и възпроизвеждаш усвоеното.

И много пеене трябва...като карането на колело,падаш ставаш и в един момент караш кат за световно..даже и на задна гума :godbless:

Късмет ти желая..давай смело и подпирай с баса :guitar:

А това с баса наистина е много добра комбинация :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Усещам, че като правя упражненията за дишане с диафрагма и корема ми се издува. Предполоагам е нормално след като въздуха отива направо там?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Усещам, че като правя упражненията за дишане с диафрагма и корема ми се издува. Предполоагам е нормално след като въздуха отива направо там?

Диафрагмата/пите са сложна проблематика!!!

 

Ванката поше трактат по тоя проблем :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами диафрагми са :P ..щото са няколко,а това че само гръдно коремната изнасилваме е друг въпрос :)

И не ме издавай така де..ще те съдя за авторски права :)

 

За горния пост(Martinez)...не може да отива"направо там" защото ще умреш от обезкислородяване :) Една част остава в гърдите(дробовете).Въздушният поток трябва да се разпредели рационално,а рационалното при всеки e индивидуално.

 

Накрая простете за дългите постове и Long Live :godbless:

Редактирано от Ivan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Усещам, че като правя упражненията за дишане с диафрагма и корема ми се издува. Предполоагам е нормално след като въздуха отива направо там?

Диафрагмата/пите са сложна проблематика!!!

 

Ванката поше трактат по тоя проблем :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.