Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблем с лампов усилвател Peavey


Recommended Posts

Здравейте! От скоро притежавам комбо усилвател Peavey Triumph 60. Работи добре, но за съжаление от време на време се получава следният проблем. Както си свиря, в един момент се чува леко бръждене, като при "разбит" говорител, след което сякаш нещо запушва усилвателя и тогава намалява силата му, а така също намаляват и ниските честоти. Все едно, че "някой го стиска за врата". След време отново се отпушва и работи добре. Знам много добре, че по така изнесената от мен информация не би могло да се определи от къде идва проблема, но ако някой се сети за нещо или е имал подобен проблем, ще му бъда благодарен да го сподели. А иначе то е ясно - ще го нося на майстор. Дано имам късмет и да му се оправи повредата!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Както казах по-горе в поста си, от скоро съм собственик на този усилвател, и честно казано нямам никаква информация относно това, кое и кога е сменяно. Ако имаш някакви съмнения, за кои от лампите имаш предвид? Той е с две лампи в крайното стъпало, с три в предусилвателното и с още една в началото.

Редактирано от mrtoi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвай да развъртиш потенциометрите хубаво (може да не е включен, докато го правиш). Понякога прекъсват спорадично и създават  такива ядове. Провери също, когато е наличен дефекта:

- има ли пукане, когато не свириш

- някоя от лампите изглежда ли различно - зачервени аноди, светкавици и т.н.

- почукай леко по лампите с нещо изолационно (пластмасова или дървена пръчка) и виж за промяна

На изключен и изстинал усилвател извади и сложи всички лампи в цоклите. Пиновете и самите гнезда на цоклите се окисляват с времето и губят контакт.

Ако нищо не се установи - майстор. Ако не ти се занимава с тия неща - пак майстор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Освен всичко изброено дотук - ако усилвателят има FX Loop (Send/Return) - напръскай добре жаковете с контактен спрей и включи-изключи няколко пъти един кабел. Възможно е да прекъсва сигнала оттам (обикновено от Return-a). Ако се окаже че е от това, може да оставиш преманентно един къс кабел да седи включен в FX Loop-a, ще реши проблема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

ProjectHamsterdam, благодаря ти и на теб. За утре имам уговорка с майстора да му го занеса да го тества, но ще му предам и твоя съвет.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Ще се възползвам от темата на колегата да попитам къде (и при кого) в София могат да се сервизират лампови усилватели?
Засега не ми се е налагало, но да си имам предвид за в бъдеще, все пак консуматив са тия лампи, ще се сменят все някога. :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Parni_Valjak от форума

и

Владо Балев http://biznes-bulgaria.com/firma/25403-vladimir-balev-v-m-b-elektroniks-et-sofiya

Вероятно има и други. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Случвало ми се е и на мен от жаковете, на FXloop-a на Peavey valveking  да прекъсва звука.Може да не са запоени добре и да не дават добър контакт, също и жака на входа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.