Jump to content
Българският форум за музиканти

Контролер за ефекти


Recommended Posts

Здравейте всички,

 

Имам следното запитване - може ли да ми разясните как стоят нещата с така наречените ефект контролери (ако се изразявам правилно). Става дума за това, че чувам за случаи, в които имаме кабинет, да кажем с три канала, имаме 5-6 външни ефекта (камиончета), но най-накрая имаме една голяма педалиера, която прилича на процесор и може така да се програмира, че комбинация от 2-3 ефекта да представлява бленда, която да се задейства с едно натискане на педалиерата. А не да правим три отделни натискания за хоръс, дилей и бууст.

 

Това, всъщност миди контролер ли се нарича или не? Как точно се навръзва в целият сетъп и какви марки и ценови листи има за тези неща? Някой ползва ли такъв тип педалиера и доволен ли е спрямо удобство/цена? Има ли опасение за намаляването на качеството на звука по някакъв начин?

 

Благодаря предварително :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лупъри се наричат и има всякакви като цени и възможности. Някои могат да комбинират серия от педали в отделни "лупове" примерно овърдрайв+дисторшън+дилей и друг луп да ти бъде компресор+хорус+ревърб. Други могат да правят това + да ти сменят и канала на ампа. Аз имам такъв правен от Никифена тъй като се нуждаех от малък имащ само 3 лупа. Иначе варианти много, може къстъм от него или някой друг, който прави, може готов има от евтини до скъпи. Разгледай в ютюб за loopers (не гледай за педалчетата дето записват), то си личи кое какво е, лупърите обикновено са с размера на процесор или малко по-малки.
 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора. Може ли ценови ориентир за нещо подобно, независимо дали е правено или закупено. Говорим за прилично качество/клас - нито евтинджос, нито мега луксозна марка за много пари.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Миди контролер - с него управляваш процесора си или друго миди контролируемо устройство, примерно преамп.

Тънкият момент, е че не контролираш ефектчета, а примерно рак процесор в който има тези въпросни ефекти.

 

Примерно, имаш 3 канален комбо усилвател.

Към лупа му връзваш един рак ефект.

Там има ефектите, които ги има и на педалчета, но могат да се комбинират по няколко в банка, може и по един

ефект да ползваш. С миди контролера, превключваш между различните банки.

Добре е усилвателят ти да има бутон на футсуича за вкл и изкл на ефект лупа.

Примерно Marshall TSL моделите имат.

Има и усилватели с Миди. Тогава ще може да линкнеш каналите и ефектите, така че

с контролера , ще превключваш освен каналите и ефектите.

 

Има и трети вариант.

Миди преамп, миди ефект, крайно стъпало.

И конторлер.

 

Примерно, като марки за миди контролер - Роктрон и Вудулаб са най ок.

Роктрон миди мейт - мисля че това е най-ползваният.

Не влияят на звука.

 

 

За вариант с ефектчета, ти казаха да ползваш лупер, не миди контролер.

Позволяват да имаш няколко лупа. Предимство е , че ако ползваш ефекти, които

в изкл състояние скапват звука, пък иначе вкл ти харесват, с лупа ги махаш.

 

Аз ползвам и единият и другият вариант.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-евтино бях намерил някакъв в ЮК да ги прави за около 400 лева. Кутийките са без боя, ина различни броеве луупове. Не знам длаи имаше МИДИ управление.

Най-скъпите са GigRig2, Ground Control, CAE...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Thomann имат интересен модел - Harley Benton FXL8 Pro и то за 177 EUR - има и MIDI Out control с което може да подава команди към ефекти които разбират от MIDI.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Дълбоко се съмнявам, че ти се дават много пари за нещо, което току що си научил, но хвърли око на марката RJM. Поне да си наясно за какви пари вървят качествените серийно производство. 

Редактирано от G.Varbanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Да дам моите 5 стотинки! Реши първо какво ще управляваш ( ефект-процесор, камиончета или и двете)! Всичко си има решение и начин за управление пример - аз ползвам преамп който няма миди но го управлявам с  други неща в чейна които са по миди с една команда за всички чрез миди суйч. Дай отправна точка! На този етап не виждам смисъл да харчиш пари за неща които си искат четене, в момента в който си представиш движението на командния сигнал и кое как ще преобразуваш от едно в друго започвай да питаш и да купуваш! Вариант 2- събираш всичко в насипно състояние, отиваш при някой който може и си плащаш, черпиш и тн.!Поздрави!

Редактирано от mita4eto1977
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.