Jump to content
Българският форум за музиканти

fracture

Gibson фалира

Recommended Posts

Дано не мислите така за колите и жените (по-старичка, по-добре)!
Извинявам се за спама, не се сдържах.   :cheers2: 
По темата, дано се оправят нещата, защото ще е жалко толкова емлематична марка да я няма.
Имат си своята пазарна ниша и не би трябвало да я губят. А за този спецфичен тон, аз поне не съм намерил заместител.

CyberGene, добре си предположил, че положението е, като с пианата и цигулките.

Откъм цени, релацията е пълна, китарите от началните години 58-60 на миналият век,

са на цени, на които, ако някой в България има такава, е или политик или мафиот или и двете...

Така, че втората част, купуваш и не ти дреме, просто не е баш така.

Баш Винтидж Гибсъните, обикновени музиканти не могат да си купят.

В България се купуват да кажем в диапазона 1000 - 5000 лв( вероятно и до 10 000). Които са произведени този век, или след 1990 примерно.

Това са хубави китари, ако са в ръцете на добри музиканти.

Но името Гибсън определено не помага в свиренето, примери има в ютюб.

Относно това, дали качествата на винтидж китарите отговарят на цените.

Цените се определят от пазара, за винтидж инструменти, в ценaта влизат много неща.

Определено има и фактор HYPE.

А по дефиниция, пазара не признава празни ниши.

Бъдещето не е ясно, но може да се предположи, че или Гибсън ще продължат да си предлагат моделите

или някой друг ще се намести на пазара. Кой може да каже, какво ще бъде, след примерно 50 години....

Тони, да, точно затова попитах и аз. Примерно сега ако фалира Стейнуей, вероятно ще е доста тъжно - такава голяма и емблематична марка, но доста сериозни пианисти казват, че много често чисто нови стейнуеи са пълни боклуци и имат нужда веднага от почти пълно преправяне, за да стават за нещо. Най-добрите екземпляри са около средата на миналия век. Новите се купуват предимно от разни гъзари, за да им красят домовете и за престиж.

Не бързайте да им пишете некролог. Както каза един приятел, '' в Щатите да минеш

през chapter 11" си е нормален процес. Според мен всички са се наточили на поляка

и искат преструктуриране на фирмата, което явно ще стане... дали ще си оправят

качеството и ще фокусират върху core-бизнеса като разкарат страничните хайтек

истории, божа работа. Няма как да фалират и да спрат докато марката е икона

ерго, могат да се правят пари от нея :)

• Like 4

Не знам , как точно стоят нещата при Стейнуей.

Имам поглед върху Фендер, Хайуот, Вокс. В смисъл как продължиха.

Първо Jabs  е прав, да не бързаме с отписването на Гибсън.

Подължавам неговата мисъл. Като моето мнение е, че

първо, трябва да минат към без компромисно качество.

Второ, да оставят само кор производството и да разкарат страничните марки.

Трето, ако аз бях шеф на фирмата, ще разкарам всички ненужни 100 -200 модела.

Четвърто, ще има къстъм шоп, като при Фендер. ( то и сега имат кастъм шоп, но идеята ми да е, като при Фендер и Карвин-Кийсел)

По точка три - ограничавам производството, само до най- популярните 20 - 30 китари.( или макс 40-50)

Като, ще има няколко спешъл и студио модела.

И останалото - само иконови модели, в иконови разцветки.

Примерно черен кастъм, Джими Пейдж модел сънбърс, Гери Мур амбър , може един модел стандарт и един бфджи,

Слаш, червен и зелен и един като къстъма му. Неколко Вита, Екслоръра и др.

И айде няма нужда от разни изгъзици.

Кастъм шопа - кеф ти флойд роуз, кеф ти седмак, кеф ти роботунери и тн.

Ще запазя и филиала Епифон, който изглежда успешен към момента.

( Ако някой има връзки, да ме препоръча  :thx:)

Добре е, да не се скапе фирмата сега. Най малкото, защото имат производствените

мощности и обучен персонал.

Ако обаче, нещата се скапят комплитли, все някой ще ги оправи, но ще е по-трудно.

Не изключвам и варианта, да се появи нов играч на хоризонта, който да гепи бизнеса, в смисъл,

като предложи адекватни (лес-пол) китари на по-добри цени, сега е момента да се атакува.

Не се знае, накъде ще тръгнат нещата и поради  -

1. заради трендове, примерно младите, се откажат от китарите, нали имаше тема, че китарите си заминават

2. заради хай теч технолигиите. Примерно Лайн 6 , доразвият и  наложат интегрирани китарно- усилвателни системи.... кой знае какво предстои.

3. СЕПА - също може да е проблем занапред. Вкл и изчерпване на природни ресурси. Хората сме идиоти и режем клона на който седим. Апропо - заминат ли тропическите гори , най- малкият ни проблем ще е липсата на материал за китари. Това е за отделна тема.

Edited by TONY
  • Like 1

Cybergene, напълно си прав..ама те хубавичките екземпляри от старичките почват от XX 000 долара :).....проблем!...:)

Е да бе, искаш да ми кажеш, че стар Джибсън струва петцифрена сума, колкото и стар Стейнуей. Не че подценявам китарата като инструмент, ама... то само матряла да сметнем :D Явно са кът и има спекула, друго обяснение нямам.

Грешиш, сумите са 6 цифрени.

Между 100 000 - 300 000 евро.

Не случайно казвам, че само някой (може би с някое изключение) политик0мафиот може да си я позволи.

Такива музиканти - политици има няколко. Не обсъждам политиката, а споменавам политиците в музиката! И надявам се, не нарушавам правилата, да не говорим за политики.

Оставих си вратичка, за някой честен бизнесмен  тн.

Има един бизнесмен, който го определят за апостол, благодетел, велик музикант,

и какво ли още не, напоследък гледам се понавъртва и към политиката.

Той вероятно си е купил от въпросните гибсъни.

След като си поръчва John Payne, Simon Phillips, Joseph Williams, Nathan East and Tim Pierce
да му записват музикалните идеи... едва ли има проблем за някакъв гиби от 58-ма.

Казват, че музиката му е невероятна, супер качествена, на супер западно ниво.

Аз съм тъп и не разбирам, от толкова велика музика.

Помня само един лаф от дядо ми - Имал, дал....

И понеже съм тъп, музиката му с всичките тези световни величини ми звучи, точно положение - Имал,дал.

• Like 1

Е да бе, искаш да ми кажеш, че стар Джибсън струва петцифрена сума, колкото и стар Стейнуей. Не че подценявам китарата като инструмент, ама... то само матряла да сметнем :D Явно са кът и има спекула, друго обяснение нямам.

https://reverb.com/p/gibson-les-paul-standard-burst-1958-1960 :)

като 59а в добро състояние си стига до четвърт милион

:surprise:

Прав си че има спекула. Но това е колекционерска китара, и от нея са произведени около 1500, като се знае къде са около 700.

• Like 2

Спекула или HYPE... I don't know.

Обаче един Гибсън 58-ма (сигурно 701 -вата бройка) тези дни се продаваше в базар.бг само за 1600 кинта и в бадъл с Гибсън сюприйм...

Само дето не бил 58-ма Гибсън Лес Пол, а 58-ма Гибсън Дън Сяопин.... иф ю ноу уат ай мийн,

Тони прав си в разсъжденията за много неща.Наистина не се знае какво е бъдещето на китарата, но като се замисля никой класически инструмент не е изчезнал, а ел китарата е един вид класика.За 70 години от как я има доста парчета са измислени и изсвирени с нея.

Фешън е прав,че тона на Гибсън (Лес Пол особено) го няма нито при ПРС нито при Фендер с хъмбъкър.Даже и при копията на лес пол го няма, а те са много Шектър,Дийн и т.н.т.

ПС: Автоматичните робо ключове са голяма глупост.Всеки който си е купил китара с такива ги е сменил.Трябва да им говори нещо на Гибсън.

Edited by Heartman
  • Like 1

^Нали затова пуснаха паралелно   traditional и high performance. Всъщност  феновете на Gibson  са доста капризни... за всяка иновация започват да мърморят , а в същото време се чува и   възглас , че за 100 години  не са мръднали :)

По принцип, за Гибсън е добре да се придържат към по традиционите си изделия.

Не е лошо да се тестват иновации и прилагат, когато се утвърдят.

За робот тунерите, не съм ги пробвал, не мога да изкажа мнение.

Хората изказват корено различни мнения. Много са против и ги смятат за ненужни.

От мненията за - ползата е, че може да не носиш много китари по концертите си.

( според мен поне една за бекъп , трябва да има) Все пак, добре са го измислили.

Можеш да ги махнеш, без да пробиваш ноши дупки. По скоро, трябва да ги продават, като допълнителен аксесоар, за който ги иска.

Флой роуз.

Свирил съм на един модифициран черен Кастъм съм флойд. Хич не ми хареса.

Все пак модификацията е била правена някога си тук ( в БГ)  и не знам от кой....

В момента предлагат Епифони с флойд, бих пробвал, не съм съвсем закостенял, но

при положение, че има яки тупалки, като Ibanez, ESP и тн, не виждам голям смисъл от Гиби с Флойд.

Може би за ползвател, който хем не може без ръчка, хем иска да има само една китара и тя да е Гибсън....със Флойд Роуз.

ПС - от това, което чета, мисля, че нещата май не са толкова зле. Разкарват тъпите иновативни филиали и се

съсредоточават към китарите Гибсън и Епифон. А , дано.

Обаче, добре е да свалят и цените.

Ето, вчера (фб лес пол групата) един китарист, бе направил много добър аб тест, някакъв 400 доларов лес пол ( май беше епи) и  гибсън ( не помня точно цифрата, 1200, 1400 или 1600 долара да беше)

Опредлено Гибсъна звучи по-добре, фокусирано и тн. Обаче, спрямо бюджетната китара, според това, колко по-добре звучи, цената би трябвало да е 600, хайде 800 долара....