Jump to content
Българският форум за музиканти

Fender 15R-Проблем с шума от aux in и reverb


Recommended Posts

 Здравейте,сдобих се китарен усилвател Fender 15R,но има два проблема свързани с възникване на брумене.

  Единия е, че aux in входът вкарва шум,който не подлежи на никаква корекция,тъй като самия вход не е свързан с volume контрола на кубето.Въпросът ми е може ли този aux in да бъде премахнат изцяло от кубето,тъй като едва ли ще ми се наложи да го използвам,имайки в предвид наличната апаратура в домашното ми студио?Съответно ако отговора е ДА-примерни цени за труд и конкретни хора които могат да свършат тази работа в София?

  Втория проблем е че reverb-ът на кубето също вкарва  нежелан брум,което е по-големия ми проблем,защото него искам да си го използвам постоянно.Евентуални причини за този брум и възможни начини за отстраняването му,съответно цени,хора,места и тн?

Редактирано от pentecost
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как точно разбираш, че именно AUX IN вкарва шум и брум, а източникът не е от друго място?

Ако брумът го има когато в AUX IN не е включено нищо, то не този вход е източникът.

Ако от друга страна, допълнителен брум и шум има само когато включиш нещо там, то тогава вероятно източникът на брум

е външният източник на сигнал, който включваш. Това може да бъде, заради некачествен източник, или поради проблеми със заземяването или филтрацията на захранването на източника (например, ако включиш там лаптоп, включен на захранване, вероятно ще имаш доста неприятни шумове).

 

За другия проблем - най-добре направи демонстрационно клипче.

И двата проблема, не звучат като нормални проблеми за нов усилвател.

Но ако това ти е първи усилвател е възможно, всъщност да чуваш съвсем нормален брум.

Ако намалиш GAIN-а докрай и изключиш входния кабел от усилвателя, пак ли има много брум?

С каква китара го ползваш - единични или двойни адаптери? Само на overdrive канала ли има брум, или на чистия също?

 

Усилването на брума от REVERB-а, може да е нормално, ако и без него има някакъв брум. Все пак самия реверб създава "ехо" на брума, което, като се смеси със "оригиналния" брум, леко го усилва.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Брума се появява веднага щом се включи power бутнa на кубето,без да има включена китара към input и без да има включено външно устройсто към aux in при volume control равен на  0.При усливане на volume-то брума не се усилва,но при усилването на ревърб-а брума се усилва.Еднакво е положението както при чистия,така и при overdrive канала.

Китарата ми е с два хъмбъкера,тя си има отделен брум,но проблема е че дори когато тя не е включена или намалена докрай от volume-то на кубето,самото кубе има собствен шум и когато се усили ревърб ефекта се появява още шум?

Довечера ще направя подробно клипче. :)...и мерси за отговора

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, клипче е необходимо, понеже не може да се прецени, дали става дума за нормален брум или е нещо прекомерно.

Може да се окаже, че имате смущаващи полета в помещението, или лоша инсталация. Но засега, това са само предположения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забравих да допълня,че усилвателя е купен втора употреба и предишния му собственик е сменил външната част от буксата за входа за ел.китара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да се каже че при включването на кубето " собствения му шум" е с приемливо ниво и се покрива от звука на ел.китарата,но ревърбът вкарва повече шум,което вече леко започва да дразни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, провери дали предният сбственик е сменил буксата с правилната. Има разлика дали при иваден жак замасява входа или не. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така,установи се,че прди и след смяната на буксата не е имало никаква промяна в състоянието на кубето,както и че още след излизането му от магазина ревърба винаги си е вкарвал характерно за него жужене в по-високи стойности на усилване на самия ефект.Причината за смяната на буксата е че,фабричната е била пластмасова и лесно чуплива и е подменена с метална и по-скъпа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Да ти кажа, миналата седмица сменях кондензатори на оригинален Fender Bassman 6G6-B от 1964 година, който някой едва ли би изхвърлил, а и той въпреки смяната на кондензаторите, си има някакъв брум, който между впрочем, както е обяснено в една техническа статия, е доста важен компонент от характерния звук за тези усилватели, заради интермодулационните изкривявания, които се получават между полезния сигнал и мрежовия брум.

 

Споменавам ей така - защото е интересна информация, понеже сме свикнали винаги да гледаме на брума, като на нещо лошо.

 

Ето я статията, която обяснява влиянието на мрежовия брум върху звука на усилвателя при клас AB лампово стъпало:

 

https://www.ampbooks.com/mobile/classic-circuits/class-AB-ripple/

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След  като проведох подробен разговор със стария собственик на кубето и аз съм на мнение че този т.нар.брум си е характерен за кубето.Самия пружинен ревърб си вкарва едно негово характерно жужена в усилвателя,но пък придава на блендата му специфично "метално" звучене,което мен лично ме кефи и съм склонен да преглътна жуженето в името на класическата пружина.Имам и цифров ревърб в процесора,но той далеч не звучи така.Тук вече темата може би отива към друг раздел.Поздрави,и благодаря на всички които взеха участие в темата,мисля че беше полезно.:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.