Към съдържанието

Снимка

Духови инструменти

Дървени и медни

• Please log in to reply
65 отговора на тази тема

#1 XAS

XAS

Редовно навъртащ се

• Members
  • PipPipPip
  • 292 Мнения:
  • Инструмент:SAX & CLARINET

Публикувано 12 март 2018 - 17:56

Да си призная, рядко вече влизам да чета този музикантски сайт. Още по-рядко - да изкажа мнението си. Което не е толкова важно, ако този факт не събуди у мен желание да споделя с Вас тревогата си.

Ако сте забелязали, в раздела "Духови инструменти" все по-рядко се пише и коментират въпроси касаещи тази тема. Но пък  гайдарската тема май заема водеща позиция. Не зная до колко този инструмент е духов, нито имам някакви претенции пишещите по тази тема да са на друго място. Тревогата ми е друга.

С малки изключения и няколко ученически поста, отнасящи се до начални знания и умения при свиренето на кларинет или саксофон, темата "майсторство" или тънкости при музицирането на инструменти от световната класика, вече няма. /виж заглавието/. Наблюдавайки от доста време конюнктурата около себе си, както и този факт, стигам до доста тъжна констатация.

ВСЕ ПО-МАЛКО ЖЕЛАЕЩИ ИМА ДА СЕ УЧАТ ДА СВИРЯТ НА ДУХОВИ МУЗИКАЛНИ ИНСТРУМЕНТИ! А не на народни такива. И то в катастрофални размери според мен. Вероятно подобен отлив се наблюдава и при други специалности, но размера при духовите става плашещ. Знаем причините, но от това не става по-леко.

Вие как мислите!?...

#2 CyberGene

CyberGene

Неспасяем

• Mods
  • 3350 Мнения:
  • Инструмент:пиано

Публикувано 12 март 2018 - 18:42

Ако ще те успокои, към много други инструменти интересът е спаднал. Има съседна подобна тема за китарата. Същото важи и за клавишните. И сигурно за много други инструменти. Мисля, че заключението, което се опитваш да направиш, е погрешно и е базирано на локални особености на форума и страната (поп-фолк и чалга), без да отчиташ изобщо отлива към традиционните интрументи в световен мащаб, който е реалната причина. Просто ставаме свидетели на пореден (д)еволюционен преход в музикалната култура, който води със себе си и преход в избора на инструменти. През годините са изпадали в забвение разни инструменти, появявали са се нови, някои пак са се връщали след време и т.н. Не мисля, че е повод за притеснение, музиката днес е друга, стиловете също се променят. Това са неизбежни явления, така както и притесненията, произтичащи от това. Времената се менят, светът няма да загине, споко ;) Още Аристотел се е жалвал от тогавашната младеж и разпад на ценностите, ама ей го на̀, още се върти земята и сме си живи  :D

Soundcloud profile - piano compositions, arrangements, impros, reharms

#3 greenwood

greenwood

Навъртащ се

• Members
  • PipPip
  • 59 Мнения:
  • Инструмент:Китара

Публикувано 12 март 2018 - 19:45

Аз съм китарист, но много харесвам саксофона и тромпета като инструменти. Групи като Tindersticks и Morphine успешно са ги интегрирали в създаването на стойностен алтернативен рок. 
Не мога да си обясня защо популярността на тези инструменти спада - сигурно е заради актуалните тенденции. Дано да е преходно явление.

#4 XAS

XAS

Редовно навъртащ се

• Members
  • PipPipPip
  • 292 Мнения:

Публикувано 12 март 2018 - 20:59

На CyberGene. Не съм успокоен. Музикалната образователна система днес, в някои азиатски страни, САЩ, Русия, Европа е на светлинни години пред нас. Никакъв отлив на традиционни инструменти няма. Това лесно може да се провери на някои чужди  музикални сайтове. Ролята там на музикалното обучение сред подрастващите е уникално!

Това за което говориш е нещо, което съм слушал още преди десетилетия. Но не е вярно. Може стиловете да се променят, модите също, но качествената музика винаги остава. Не младите са виновни, а опростачването на населението. Заключението ми не е грешно. То се базира на дългогодишно наблюдение и анализ. И това няма нищо общо с разпада на ценностите някъде. А с последствията! Живи не значи още културни.

#5 Мартин87

Мартин87

Редовно навъртащ се

• Members
  • PipPipPip
  • 263 Мнения:
  • Инструмент:кларинет, саксофон

Публикувано 12 март 2018 - 23:01

XAS, за съжаление си много прав, колега. И аз от години наблюдавам същото нещо и споделям същото мнение. 

Няма да изчезнем напълно, но е факт, че процентно ставаме все по-малко.

#6 CyberGene

CyberGene

Неспасяем

• Mods
  • 3350 Мнения:

Публикувано 13 март 2018 - 12:32

Значи форумът първо не е мерило за това колко хора свирят на духови инструменти. Рафо може би ще ми се сърди, но като цяло този форум е основно за метъл-китаристи и доста по-малко за други музиканти :) Просто така се получиха нещата. И съответно дори да има цигулари, тимпанисти, вибрафонисти, валдхорнисти и прочее, те не влизат, не че ги няма.

После, Азия - да. Там много наблягат на музика. Европа и Америка - не. Чета доста статии по въпроса. Европейците и американците също са черногледи и са отписали напълно днешната младеж и музикални интереси. Разбира се е най-приятно да си кажем, че ние сме най-голямата помийна яма на света, така в дружен нихилизъм времето минава по-бързо ;) Но това няма общо с реалността, че ценностите в световен мащаб се променят. За нас - в посока упадък. След нас - няма значение, никой не се интересува от нашето мнение.

#7 musicman

musicman

мракобесник

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6903 Мнения:

Публикувано 13 март 2018 - 12:55

^

Форумът е за всички. А кой влиза вече е друг въпрос. Мисля, че има толерантност към всички стилове и инструменти. Прав си за това, че форумът не може да бъде мерило. Но и колегата е прав за образованието. Той говори конкретно за музикалното, аз обаче бих разширил за цялото образование. Във всяка една област е така. По принцип не съм фен на разните конспирации, обаче според мен тук случаят е точно такъв. Колкото повече прост и необразован народ - толкова по-лесно се управлява и толкова по-евтино ти излиза спечелването на изборите. Няма умен и респективно образован човек, който да гласува за 20 лв. Няма!

People who complain about problems don't change the world. People who fix problems do!

#8 XAS

XAS

Редовно навъртащ се

• Members
  • PipPipPip
  • 292 Мнения:

Публикувано 13 март 2018 - 17:41

Значи аз не съм твърдял, че форумът е мерило за това, колко хора свирят на духови инструменти. Но когато постоянно във форума виси темата "гайда" не може да не се замислим, а къде са другите! И то напредналите, занимаващите се професионално с музика? Които да учат по-младите! И те не се виждат.  Да се измъкваме с предположението "те не влизат" е несериозно. Най-малко, защото при другите музикални специалности тук, нещата изглеждат къде по-добре. Но и този факт не е за успокоение. Защото наблюденията ми са доста от отдавна и съпоставям  непрекъснато подобна информация от близо и далеч. Дори - сегашна и то непосредствена! Затова с убеждение написах това четиво.

Няма да отговарям колко е приятна някому темата за подхвърлената, ей тъй,  "помийна яма на света". Нихилистичните настроения не са ми в природата. За разлика от, цитирам, "никой не се интересува от нашето мнение". Нямам амбиции да променям света. Чувствах се длъжен да поставя въпроса колегиално. Пък, който както...

#9 CyberGene

CyberGene

Неспасяем

• Mods
  • 3350 Мнения:

Публикувано 13 март 2018 - 17:43

Съгласен съм, че образованието е най-важното нещо за България и дългосрочната инвестиция, която всички ние трябва да направим, за да се подобри нещо тук. Но не мисля, че някой умишлено прави нещо срещу образованието. Прекалено конспиративна ми идва тая теория: някой организирано да се стреми да има необразовани хора, за да ги управлява по-лесно :) Такива неща звучат прекалено логично, просто и ясно, за да са реалистични - точно по тая причина са и трудни за реализация, защото държавата не е компютър и не е екип от пет човека. Прекалено много стохастични процеси има в което и да е държавно управление, за да може някой да прокарва коварни планове, които даже да работят и нищо от това да не остане незабелязано. По-скоро е следствие от общото нехайство и некадърност на матр'яла. Както съм казвал и друг път - майстор като ти дойде вкъщи, да не би нарочно да работи калпаво ;) Просто толкова си могат. От там като скалираш нагоре, народните представители и "политици" са същите баш-майстори. 

За да се оправи нещо, трябва да се почне пак отдолу-нагоре. Политиците ги правим ние. Нашите деца някой ден ще бъдат политици. Ние трябва да ги възпитаме подобаващо. Трябва да им даваме пример. Да ги образоваме. Другото е бошлаф работа - конспирации, зли планове, Ран и Ът не спят по цял ден да прецакат България ;) Е да, ама не!

П.П. И образованието отдавна вече не е да ходиш в университет и да кълвеш някакви лекции от дъската. Информацията днес е навсякъде. Ако нещо липсва, то е любопитството и любознателността. А тази се създава от нас като родители пак. Не бих разчитал на учителите тепърва да правят науката и изкуството интересни за децата, ако не са родителите да ги въпзитават в такива ценности.

#10 XAS

XAS

Редовно навъртащ се

• Members
  • PipPipPip
  • 292 Мнения:

Публикувано 13 март 2018 - 20:20

Не зная защо CyberGene постоянно ме атакува с подозрението си в мисленето ми за някакви потайности и конспиративни теории. Няма такова нещо. Просто съм от хората, които наистина споделят мнението си с неговия пост за "баш-майсторите". Но от това не става по-леко. Иначе съм съгласен с послеписа... И все пак, грижата за културното израстване на давещия се не е само в неговите ръце. Страховете ми са точно в тази посока.

#11 CyberGene

CyberGene

Неспасяем

• Mods
  • 3350 Мнения:

Публикувано 13 март 2018 - 20:41

Извинявам се, ако е прозвучало, че те атакувам, не е така. Всъщност аз отговарях принципно срещу разпространената конспирация, за която Рафо спомена - че умишлено се спира образованието.

#12 XAS

XAS

Редовно навъртащ се

• Members
  • PipPipPip
  • 292 Мнения:

Публикувано 13 март 2018 - 20:53

Нещата извън София са просто трагични. Във всякаква посока! Но образованието ни май навсякъде е само имитация. С малки изключения, разбира се. Особено в областта на музиката /разб. културата/. Дано не съм прав!

#13 musicman

musicman

мракобесник

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6903 Мнения:

Публикувано 14 март 2018 - 10:09

^^ По принцип не са ми интересни разните теории за конспирации, рептили и т.н. точно толкова са ми досадни колкото турските сериали, чакането по задръстванията :) , обаче тук има някакви факти, които са очевадни. Но това е предмет за друга тема :)

People who complain about problems don't change the world. People who fix problems do!

#14 bmo

bmo

художествен самодеец

• Members
  • PipPipPipPip
  • 979 Мнения:
  • Инструмент:keys

Публикувано 14 март 2018 - 15:55

Всичко в крайна сметка опира и до пари и материална база в училищата. В Америка например има цели складове с ударни и духови инструменти за техните марчинг бендс. Че дори си правят и състезания за допълнителна мотивация. И хоровете са им развити. Пеят и свирят модерни хитове. Тук в час по музика 4-5 клас слушат безинтересни за децата песни, докато си цъкат телефоните.

И да, времената са други. Малкият не иска да чуе за пиано, но ми вади душата за диджейски конролер.

Musiq Soulchild - the genius...

#15 Heartman

Heartman

Първий Пентатончо

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2434 Мнения:
  • Инструмент:Guitar & Flute

Публикувано 15 март 2018 - 09:53

Навлизането на технологиите и мързелът и ниското заплащане са основите на това децата да не искат да учат инструменти.Всеки може да свири на миксер и грамофон и да натиска копчета, ама е трудно да отдадеш години на даден инструмент като знаеш, че няма бъдеще за развитие в България.Ако си добър и си навън вече е друга работа, но повечето избират, компютри,бизнес и финанси, право и т.н.т.

Също зарибяването става и от родители и учители, но те са все по-заети и не обръщат достатъчно време на децата.Децата пък са незаинтересовани.Всичко им омръзва бързо.Всичко им е скучно, понеже вече на крехка възраст имат тв,телефони, компютри, интернет и достъпа до информация, който ги залива не им дава възможност да са заинтересовани.

Нивото в образованието е много ниско.Няма кандидати по много специалности и за да не закрият многото университети, смъкват нивото до 0.Чувал съм да приемат хора по документи за музикални педагози, непознаващи нотите.

Специално за духовите инструменти наистина няма интерес.Има традиции само в северозападна България и то заради влиянията от Сърбия.Това са предимно цигански оркестри, където това се предава по наследство.

''Until you learn to play what you want to hear, you're barking up the wrong tree'' - Billy Gibbons
"When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace" - Jimi Hendrix

http://www.facebook....om/heartman69  

http://www.soundclou...m/jimistevens 

https://www.youtube....ser/Heartman666

https://www.facebook...123908717642260

https://www.facebook...030908/?fref=ts

https://www.facebook...061506/?fref=ts

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни