Jump to content
Българският форум за музиканти

DIY Балансиран Микрофонен Предусилвател


Recommended Posts

Здравейте,

 

Преди време си спомних за една моя стара тема за PCM2902 Group Buy, когато имах намерение, да направя външна USB 48kHz звукова карта с вграден микрофонен предусилвател. Не, че идеята ми е умряла, но сега има дори по-добри USB кодеци за целта. Но както и да е - фокусът ми е, върху микрофонния предусилвател.

Вчера, докато чакам, да ми се приспи, направих ето това:

 

wl21bc.jpg

 

2zz3hc2.jpg

 

Единственият лек проблем с предусилвателя е, че е идеално празен отвътре и нещо не работи както трябва.

Това е, понеже никога досега не съм правил балансиран микрофонен предусилвател, и не знам по кой път

да поема.

 

Предният панел засега има накичени следните неща:

 

-Микрофонен вход (очевидно)

-Потенциометър за регулиране на усилването

-Над потенциометъра - CLIP индикатор (обмислям над него, да има и жълт за -18 или -12dB примерно)

-Ключове със съответстващ индикатор (Phantom Power 48V, Phase, Low Cut).

* Обмислям, дали под потенциометъра, да не сложа един Push бутон за примерно 20dB pad.

 

На задния панел, засега има само RCA конектори и захранване, но обмислям, да сложа:

 

-Стерео букса 6.3mm (за балансиран изход, то затова и RCA конекторите са два).

-Ключе за избор на фаза за втория "канал" - дали да е балансирано, или да е симфазно. Това на пръв поглед, може да изглежда абсурдно, но главното му приложение е в цифровия домейн, където може или малко да подобрим съотношението сигнал/шум на звуковата карта, като съберем сигналите от двата канала (симфазно), или можем да се отървем от вътрешни системни шумове в звуковата карта или компютърната система, като обърнем фазата на единия канал и след това съберем двата сигнала (балансирано).

 

Колебанията са относно:

 

-Какво захранване да ползвам  - да заменя 9-волтовата букса с 220-волтов куплунг, и да сложа трансформатор и линейни регулатори, или пък да си остане тя, и да направя три импулсни регулатора с MC34063-ки, съответно за +15V, -15V и +48V, или малко по-високо, с последваща линейна регулация, или пък без линейни регулатори, но с маниакално RC (L) филтриране.

 

-Каква схема да ползвам:

1. Дали тази, с биполярен вход (която изисква огромни кондензатори за "развързване" на фантомното захранване), и не знам, колко грозно криви (но пък има много малък собствен шум), малко прилича на Yamaha D-Pre предусилвателите.

http://sound.whsites.net/project66.htm

 

2. Дали тази, на Cordell с JFET входове, също с доста нисък шум:

http://www.cordellaudio.com/preamplifiers/dynamicmicpreamp.shtml

 

3. Дали да ползвам "Стандартно" решение с INA217 или някаква по-особена схема.

 

Важно е, да спомена, че търся относително бюджетно решение (не бих купувал специализирани аудио трансформатори, например). Което повдига въпросът, дали да ползвам аудио трансформатор на входа, или евентуално - само на изхода, или да го карам безтрансформаторно. Това, с трансформаторите, го имам повече като въпрос за обсъждане, иначе, не знам, дали бих се наел, да експериментирам, да навивам трансформатори - най-малкото, трябва да си направя не-много-проста постановка за измерване на изкривяванията, докато стигна до приемливо решение.

 

Имате ли опит с направата на микрофонни предусилватели, и какви съвети можете да дадете?

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето това е един бюджетен вариант Цък - по руските форуми четох добри неща за него. AD 797 - е доста хвален операционен усилвател - малко скъпичък, но пак си е бюджетно решение  в сравнение със маркови входен и изходен траф. Има го и в друг вариант - Цък

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Фигурата от 0.9 nV/√Hz е доста забележителна за операционен усилвател.

Като гледам, това е на границата на постижимото, и може би не е случайно, че токът на покой

на този ОУ е немалките 8.2 mA, по-голямата част от които сигурно минават през генератора на ток

на диференциалната двойка.

 

Единственото, което ме отклонява от идеята за изцяло ОУ-базиран предусилвател е,

че той вероятно ще изкривява по съвсем предвидим (отрязване) и мисля, недобре звучащ начин,

а знаеш, че това, как предусилвателя изкривява, е едно от субективните мерила за неговия звук.

 

Но всъщност, няма много място за чудене - мога да изсимулирам дискретните варианти, и всъщност да ги чуя, за да видя

придобия най-основна представа как звучат когато навлизат в клипинг.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.