Към съдържанието

Снимка

DIY Балансиран Микрофонен Предусилвател

mic preamp preamp микрофонен предусилвател

• Please log in to reply
2 отговора на тази тема

#1 Evtim Djerekarov

Evtim Djerekarov

Юзрод Небесен

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 9264 Мнения:
  • Инструмент:GUITAR, PIANO, VOCAL

Публикувано 01 март 2018 - 13:16

Здравейте,

Преди време си спомних за една моя стара тема за PCM2902 Group Buy, когато имах намерение, да направя външна USB 48kHz звукова карта с вграден микрофонен предусилвател. Не, че идеята ми е умряла, но сега има дори по-добри USB кодеци за целта. Но както и да е - фокусът ми е, върху микрофонния предусилвател.

Вчера, докато чакам, да ми се приспи, направих ето това:

wl21bc.jpg

2zz3hc2.jpg

Единственият лек проблем с предусилвателя е, че е идеално празен отвътре и нещо не работи както трябва.

Това е, понеже никога досега не съм правил балансиран микрофонен предусилвател, и не знам по кой път

да поема.

Предният панел засега има накичени следните неща:

-Микрофонен вход (очевидно)

-Потенциометър за регулиране на усилването

-Над потенциометъра - CLIP индикатор (обмислям над него, да има и жълт за -18 или -12dB примерно)

-Ключове със съответстващ индикатор (Phantom Power 48V, Phase, Low Cut).

* Обмислям, дали под потенциометъра, да не сложа един Push бутон за примерно 20dB pad.

На задния панел, засега има само RCA конектори и захранване, но обмислям, да сложа:

-Стерео букса 6.3mm (за балансиран изход, то затова и RCA конекторите са два).

-Ключе за избор на фаза за втория "канал" - дали да е балансирано, или да е симфазно. Това на пръв поглед, може да изглежда абсурдно, но главното му приложение е в цифровия домейн, където може или малко да подобрим съотношението сигнал/шум на звуковата карта, като съберем сигналите от двата канала (симфазно), или можем да се отървем от вътрешни системни шумове в звуковата карта или компютърната система, като обърнем фазата на единия канал и след това съберем двата сигнала (балансирано).

Колебанията са относно:

-Какво захранване да ползвам  - да заменя 9-волтовата букса с 220-волтов куплунг, и да сложа трансформатор и линейни регулатори, или пък да си остане тя, и да направя три импулсни регулатора с MC34063-ки, съответно за +15V, -15V и +48V, или малко по-високо, с последваща линейна регулация, или пък без линейни регулатори, но с маниакално RC (L) филтриране.

-Каква схема да ползвам:

1. Дали тази, с биполярен вход (която изисква огромни кондензатори за "развързване" на фантомното захранване), и не знам, колко грозно криви (но пък има много малък собствен шум), малко прилича на Yamaha D-Pre предусилвателите.

http://sound.whsites.net/project66.htm

2. Дали тази, на Cordell с JFET входове, също с доста нисък шум:

http://www.cordellau...micpreamp.shtml

3. Дали да ползвам "Стандартно" решение с INA217 или някаква по-особена схема.

Важно е, да спомена, че търся относително бюджетно решение (не бих купувал специализирани аудио трансформатори, например). Което повдига въпросът, дали да ползвам аудио трансформатор на входа, или евентуално - само на изхода, или да го карам безтрансформаторно. Това, с трансформаторите, го имам повече като въпрос за обсъждане, иначе, не знам, дали бих се наел, да експериментирам, да навивам трансформатори - най-малкото, трябва да си направя не-много-проста постановка за измерване на изкривяванията, докато стигна до приемливо решение.

Имате ли опит с направата на микрофонни предусилватели, и какви съвети можете да дадете?

Този пост е редактиран от Evtim Djerekarov: 01 март 2018 - 13:27

Основният закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.
Ние подготвяме един много хубав закон, който ще е много полезен за вас - гражданите, но не смятаме за необходимо да ви го показваме, преди да сме го приели, а и няма нужда да се допитваме до вас за неговото приемане. Иначе сме отявлени демократи и не подкрепяме авторитарните режими, които ограничават свободата на словото на гражданите си.
Карбовски за ЕС и Крим...

К'во се дзвериш, бе?!?

#2 patzo

patzo

Пристрастен

• Members
  • PipPipPipPip
  • 669 Мнения:
  • Инструмент:китара, пиано

Публикувано 01 март 2018 - 21:27

Ето това е един бюджетен вариант Цък - по руските форуми четох добри неща за него. AD 797 - е доста хвален операционен усилвател - малко скъпичък, но пак си е бюджетно решение  в сравнение със маркови входен и изходен траф. Има го и в друг вариант - Цък

#3 Evtim Djerekarov

Evtim Djerekarov

Юзрод Небесен

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 9264 Мнения:
  • Инструмент:GUITAR, PIANO, VOCAL

Публикувано 02 март 2018 - 12:11

Фигурата от 0.9 nV/√Hz е доста забележителна за операционен усилвател.

Като гледам, това е на границата на постижимото, и може би не е случайно, че токът на покой

на този ОУ е немалките 8.2 mA, по-голямата част от които сигурно минават през генератора на ток

на диференциалната двойка.

Единственото, което ме отклонява от идеята за изцяло ОУ-базиран предусилвател е,

че той вероятно ще изкривява по съвсем предвидим (отрязване) и мисля, недобре звучащ начин,

а знаеш, че това, как предусилвателя изкривява, е едно от субективните мерила за неговия звук.

Но всъщност, няма много място за чудене - мога да изсимулирам дискретните варианти, и всъщност да ги чуя, за да видя

придобия най-основна представа как звучат когато навлизат в клипинг.

Този пост е редактиран от Evtim Djerekarov: 02 март 2018 - 12:13

Основният закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.
Ние подготвяме един много хубав закон, който ще е много полезен за вас - гражданите, но не смятаме за необходимо да ви го показваме, преди да сме го приели, а и няма нужда да се допитваме до вас за неговото приемане. Иначе сме отявлени демократи и не подкрепяме авторитарните режими, които ограничават свободата на словото на гражданите си.
Карбовски за ЕС и Крим...

К'во се дзвериш, бе?!?

Also tagged with one or more of these keywords: mic preamp, preamp, микрофонен предусилвател

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни