Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпросче...


Recommended Posts

Имам една стара орфейка, акустична.

Изрових я от прахоляците под леглото ми скоро и се захванах да я постегна обаче струните и ключовете и са в окаяно състояние.

Струните яйде ще си зема нови ама ми е интересно за ключовете...щото са ръждясали от сякъде и някой даже не се въртят... липсват им пласмасовите хватки за въртене и общо зето си трябват нови...

Интересно ми е колко ще ми струва хардуера с ключетата и струните и дали мога сам да си сложа хардуера без да оплескам китарата и дали си заслужава???

Да си търся ли направо нова акустична китара ( втора ръка ) или да се мъча да стегна антиката си?

Иначе от към тяло и гриф нямам забележки.

На гърба и има цена 0.69ст. :jazzband:

 

Айде ще черпя... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябва сам да прецениш дали можеш да си смениш ключовете, което ако не си го правил преди

и не си сигурен в себе си не ти го препоръчвам (в случай че трябва напасване).

 

Струните не се сменят трудно, но ако не си го правил е добре да се обърнеш към някой

по-запознат дори само да те надзирава докато я вършиш тази работа.

Иначе ето ти едно линкче с обяснение как се сменят струни на скустична китара - ЦЪК!

където е описано заедно със снимки как се извършва операцията.

 

Относно цени, тук в Бургас струните за акустична китара се въртят от 8 до 10-12 лв (съмнявам се другаде ценита да са различни).

Ключове не съм купувал но съм виждал от 12лв до ...много.

^сам си направи все пак извода за 12 лв на какво ще приличат.

Смятам, че за 40 до максимум 50 можеш да си намериш доста добри ключове в съотношение цена/качество.

 

Това от мен...

 

Успех в начинанието и Наздраве ! :jazzband:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодарско за инфото...

Аз струни съм сменял и благодаря все пак за загрижеността ама тва дето каза за ключовете малко ме поотчая. Ако наистина тряаа да дам 60-70 лева за стрни и ключове..може да се замисля дали да не си зема направо друга китара...

Все пак май ще трябва да се разтърся из магазините тук-там.

И трябва да видя и това с напасването дето спомена...щото и аз за тва се бях сетил че може да има различни видове и да не се налага да дупча главата наново...ще омажа сичко така.

Благодаря все пак и някой ден ко мина през Бургас ще ти се обадя да пием по една-две-три-четири-пет....*&%!)($№*& студени бири :P

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За конкретна цена на ключовете, мога да се позавъртя и да разгледам

пък да ти кажа по-специално марка и цени примерно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

То и аз преди половин година изрових старата китара на баща ми смених ключовете и струните и сега изглежда доста добре макар ,че е нещо звука не ми харесва :punk_guitar: Иначе ключовете към 20-25 лв ли ми излязаха не помня самият метал мяза на сребърен ама не е ест :hysterical: има сякви орнаменти на него добре изглежда и ключовете са пластмасови бели харесва ми на външен вид нз дали ти е достатъчно.С баща ми ги сменихме просто болтовете отвихме сичко си пасна идеално.Някой ден трябва да я реставрирам повечко ама ще видим кога за сега си блъскам на Скуаяра дано до края на годината да събера за Лес Пол :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нищо чудно след като я постегнеш китарата да звучи доста по-добре от някоя кухарка за 100 и кусур лева. За пример - учителят ми има китара, която била със строшен гриф и я дал на поправка, излязло към 90 лева, но китарата звучи просто страхотно. Старото дърво си казва думата.

Та... по-добре се консултирай с някой специалист, защото може китарата след поправка да излезе едно бижу, а може и да излезе точно обратното.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Само да отбележим - внимавай, ако сменяш ключовете, къде ти се намират затягащите винтове. Аз така си бях взел да сменя ключовете на първата ми китара, понеже имах неблагоразумието преди доста време да сменя струните и от найлонови на метални(при което врътките заминаха тотално), само дето на новите ключове имаше разлика в разтоянието между вътрешния винт и двата външни. При което си пробих нови дупки. Все пак си намерих инструмент за тая цел, макар и с чука и подходящ пирон също да е възможно. :punk_guitar:

Редактирано от prayer4eto
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1.Цецо Русинов до Консервата(старата)магазинът се намира на ул.Русалка комплект 8 лв.

2.Малък ЦУМ мисля,че и там съм виждал и едва ли ще струват повече от 10-15 лв.

И един съвет свали едната тройка е се разходи с нея за да не стават грешки.

Успех :thumbup:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявям се за оф-топика но имам една вехтория на която й липсват пластмасовите хфатки. Някакви идеи?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявям се за оф-топика но имам една вехтория на която й липсват пластмасовите хфатки. Някакви идеи?

или заваряваш стотинки за врътки - изглежда яко, или боклука. Ако ключовете действително нямат свободен ход, и се въртят "мазно" и не превъртат, може да умуваш да разтопиш някакви пластвасови парчета и да ги набучиш, но едва ли ще си заслужава.

Ключове за 20тина лева можеш да си намериш, и да ти вършат прекрасна работа. Аз съм с такива на една китарка от 3 години и са си супер !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.