Jump to content
Българският форум за музиканти

musicman

Това нормално ли е? Да свети фазомера на корпуса на ефект?

Recommended Posts

Вижте сега какъв ми е случая.

Имам един ефект, включвам го с неговото си захранване без никакви аудио кабели, само захранване. Пипам с фазомера на копчето за превключване на ефекта и фазомера леко свети. С едната ръка държа фазомера, с другата пипам ефекта за корпуса и фазомера спира да свети. 

Това номално ли е да е така?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Този въпрос ме накара и аз да си изпробвам с фазомер всичките ми ефекти с всичките им захранвания и никъде не се появи фаза. Опитай да обърнеш щепсела в контакта и пак пробвай с фазомер.

• Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вижте сега какъв ми е случая.

Имам един ефект, включвам го с неговото си захранване без никакви аудио кабели, само захранване. Пипам с фазомера на копчето за превключване на ефекта и фазомера леко свети. С едната ръка държа фазомера, с другата пипам ефекта за корпуса и фазомера спира да свети.

Това номално ли е да е така?

Не трябва да свети. Щом свети, означава че има напрежение по корпуса на ефекта, а и на струните на китарата, когато е включена в него. Доста опасна ситуация. Потърси специалист най-добре.

Sent from my E2105 using Tapatalk

• Like 2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато китарата е включена и ръката ми е върху струните, не свети.

Също и когато не е включена но пипна с едната ръка ефекта - не свети.

Днес провериха контактите и всичко си е на ред. Странното е че няколко ефекта, които са чисто нови ми го правят това.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо не провериш с друг измервателен уред?

Не ти знам фазомера, но това не уреда който ти трябва.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Фазомера е глим лампичка със съпротивление, нещо абсолютно неточно и подвеждащо.

Провери с мултицет например...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В смисъл предлагаш да проверя колко волта излиза на корпуса ли?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Човешкото тяло е проводник с голямо (високо) съпротивление. При теб има разлика в потенциалите между земя и корпуса на ефекта, затова като се допреш до корпуса на ефекта фазомера спира да свети.Фазомера не е точен уред той е само за проверяване на фаза (затова му казват и фазоуказател). Не съм експерт но според мен нещо със зануляването(заземяване) на контактите може да не е наред. Може да се укаже, че е малко напрежение но е добре да се провери.

Ако е с мутицет сложи на променливо напрежение на 1000V, и виж между заземяване-то на контакта (малкия жълт извод(пластина) на контакта) и корпуса на ефекта какво показва.

Редактирано от DreamTh
  • Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам толкова професионален мултицет. Моя мери до 300V. Като го сложа там при докосване нещо мърда и после веднага пада на 0. Това става много бързо и е стойностите са в широки граници.  Като пусна от корпуса, пак се вдига за много кратко време и после пада на 0. Точно както при докосването.

Като го сложа на 2000m, нещата са по-ясни, там варира между 001 и 007. При докосването и при пускането пак вдига повече, но не мога да кажа точно понеже варира.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Друго за което се сещам, е positive и negative ground.При педалчетата има и от двата вида.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имал съм много случаи в стари читалища и общински сгради в които сме свирили, като пипнеш струните на китарата и "земята", ако е на замаска или примерно метална врата да ме хване ток. В сегашната репетиционна положението е същото там сме на замаска и ако влезнеш с мокри обувки редовно те хваща ток от корпуса на ефекти, струните на китарата, всичко което е на маса. Проблема е в ел. инсталацията! Не си занулен как си трябва, проблем няма докато не почне да те тресе ток около, иначе всичко си е в ред, няма бруове и други нежелани звукови ефекти. 

Примерно сега в репетиционната ако са ми мокри обувките усещам как леко ме гаделичка, като пипам струните на китарата, ако пипна струните и вратата която е метална с метална каса направо си ме хваща ток. 

Нищо притеснително стига да не ти е вкъщи!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нормално е да ти свети, щото захранването му е импулсно! Импулсните имат кондензатор между ниска и висока страна на напрежението! Има и такива захранвания дето не пускат фаза на изход! И да обръщаш щепсъла все тая! Фазопоказателя ти е точния инструмент! Не се връзват на мултицети и др. Ако останалата ти апаратура ползва контакт и щепсъл шуко, провери заземителните/зануляващите пластни! Ако усещаш гъделичкане.......не е добре! Ако усещаш ток само като си с тая джаджа, без други неща закачени към нея, търси рекламация! Уреда е опасен!

П.С. Я пробвай зарядното на телефона когато не е в телефона, май и то се офазява :-)

Редактирано от rettere
  • Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, и на телефона и на компютъра зарядното също офазява :)

Не ме гъделичка нищо, само свети. 

Никифена ми каза горе-долу същото, явно не е опасно това.

Има ефекти, които не офазяват обаче, явно наистина си зависи от захранването. 

• Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

• Similar Content

• От Koobenot
      Интересува ме дали съществува някакъв метод за определянето на това, дали един микрофон е свързан във фаза или противофаза. При китарните адаптери ми е ясно, че става със стрелкови измервателен уред най-лесно, но при микрофоните не се получава. Не изпитвам проблеми с даден микрофон и съм наясно с факта, че може да се получи дефазиране при насочване на два микрофона към един и същ източник на звук. Въпроса ми е по-скоро свързан с това, че при отварянето на два еднакви микрофона, зеления и жълтия проводник са свързани по противоположен начин към самия XLR. Оказва ли това някакво влияние, дали микрофона е във фаза или противофаза?
    • От disagr33
      Здравейте
      дали някой от вас знае кой е водещият ефект в следната песен и как мога да го постигна: 
      ?
      Това е оригинала: 

• От Evtim Djerekarov
      Мисля, че новината не е политическа, колкото е икономическа, затова я поствам.
      Как ще коментирате тази глупост:

http://www.standartnews.com/biznes-energetika/tokat_nayskap_ot_7_do_9_chasa-275361.html
      http://www.pariteni.bg/index.phtml?tid=40&oid=123931

Моето лично мнение, е, че пак се търсят начини за увеличаване на цената на тока, уж поради благовидни причини.
      Няма пазарна логика, нещо да е най-скъпо, когато се потребява - това е изнудване. Определени върхушки у нас, май имат вечен апетит и все са гладни. Много ми е интересно, как точно потребителите ще "оптимизират" своето потребление? Часовете между 7 и 9 сутрин и между 19 и 21 вечер са именно часовете, в които РАБОТЕЩИТЕ изразходват енергия, защото тогава са си вкъщи и не спят. Ако трябва да оптимизират разхода си на енергия, те трябва да спрат да работят, така, че да могат да спят до обяд, а вечер задължително трябва да ходят на кръчма, че да не са си вкъщи.
    • От MusicDivision
      От днес 30.09.2014 официално Music Division представя марката Kemper Audio за България
      Преди няколко години Kemper представиха своята концепция за "клониране" на звуците на всеки един усилвател и я развиха до продукт, който Ви позволява да правите идентичен профайлинг на всеки ваш любим усилвател. Да, именно профайлинг, а не симулация. Това инженерно решение Ви позволява да имате не един, а всички свои любими усилватели в едно преносимо устройство, което можете да използвате както в студиото, така и на живо. Удоволствието напълно сами да профилирате различни усилватели, докато получите абсолютно идентично "копие" е високо ценено от много музиканти, звукови инженери и продуценти. В прикаченото видео можете да видите основните функции и възможности на вече прочутия Kemper Profiling Amp.

https://www.youtube.com/watch?v=h0SmSl1aS1w

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.