Jump to content
Българският форум за музиканти

Нова година - нов амп!


Recommended Posts

  • 3 months later...

След Х на брой седмици заетост и/или мързел - лек ъпдейт:

SLOBuild-10.jpg

 

П.П. На компа доста по-лесно се редят да не са накриво... :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Накриво са снимани... :greenangel:

 

То и за надписите може да се заяде човек, понеже не са в една посока. Но съм мерил/съобразил поляритета на кондензерите и затова са на различни страни. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изглежда много маниашко и подредено! Най-лаишки да попитам (щото от електроника не разбирам почти нищо, особено от аналогова), има ли конкретна причина да не е стандартна двуслойна платка с пътечки, вместо за всичко да се ползват кабели? Или е просто за ретро-ефект?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е чак двуслойна ще дойде байгън :)

 

Има няколко предимства, първо при добро изпълнение е доста здраво (тествано :) ) и второто и по-важно е че модификациите и ремонтите става много по-лесно.

 

Има някои клики, които изразяват и мнение, че звучи по-добре, каквото и да означава това, защото "по-добре" е относителна величина. Да кажем, че звучи различно и дава възможности за финна настройка на подредба на жици и т.н., което вече има ефект върху звука със сигурност.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Общо взето Сънчо отговори. :thumbup:

 

И двата метода си имат предимства и недостатъци (както обикновено). Разни гурувци като Рандал Айкен казват, че ако са изпълнени добре и двата варианта са достатъчно надеждни и добре звучащи.

 

Примерно по серийните китайски ампове (включително Фендър/Маршал/сложи_любимата_си_марка) платките са някакви... не много добри, трябва да са евтини все пак. Но да речем Orange RV50 е няколко нива нагоре. Меса също имат читави платки. Основната файда на PCB-тата е лесна и бърза повторяемост, особено при серийно производство. Може и да се автоматизира/роботизира процеса. Затова и там масово се използват такива.

 

В моя случай основното, заради което съм избрал turret board, е възможността за лесен ремонт/донастройка. На усилвател с PCB ако се наложи да махаш елементи в едно 80% от случаите трябва да разфасоваш ВСИЧКО, защото обикновено спойките са отдолу и ако нямаш яка платка с метализирани отвори... не става. А дори и тогава е трудно (но е възможно). Плюс това turret board ме кефи много повече по някаква причина. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Побутнах прогрес бар-а с още няколко процента тоя уикенд. Основното беше пак по преамп платката (вече всичко е запоено, преди бях ги наредил само) + няколко компонента/спойки по шаси/потове, които обаче няма какво толкова да се снимат засега.

 

SLOBuild-11.jpg

 

Остават 10-тина елемента по цокли/потенциометри + 10км. кабели и съм готов! :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Готова е машината. Остава да се доскъсят и приберат някои кабелчета, които за момента нарочно са оставени така.

 

SLOBuild-21.jpg

 

SLOBuild-22.jpg

 

SLOBuild-23.jpg

 

Свири ампчето, но трябва да дооправя LDR превключването, че не работи и оттам бяга и сигнал някъде към маса. Преди самото "строене" с Дими решихме да махнем един LDR, но аз забравих да коригирам стойността на един резистор и вероятно оттам идва проблема. Добавеното от мен превключване с релета (за чистия канал) работи, но пък то зависи от оригиналното, съответно не можах да го чуя. Радостното е, че нямаше къси съединения, цъфнали кондензери, стопени кабели и т.н. "екстри" при включването. И не се очистих. :D

 

Малко донагласяне ще има, но ще стане! :)

 

П.П. За пореден път искам да изкажа благодарности на всички, които през годините са ми помагали и са ме вдъхновявали да се занимавам това - Synchu, Nikifena, Gregg и другите колеги от Форума, които се занимават с ампове и платкаджийстване. И разбира се най-големи и мега-специални поздрави и благодарности към Дими (metalhammer). :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.