Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

На къде отива Светът?

Чета топик : Гибсън ще фалира което ме озадачи.

И в тази връзка реших да попитам някой знае ли каква е хватката с Фендер и това, че са заменили масово палисандъра с някакъв Pau Ferro ? Четох, че имало същите тонални качества като розууда ама не точно. И в тази връзка някой знае ли дали това е окончателно за всичките им производства - американ, мексикан и т.н. или все пак ще пазят дървесина за някои модели?

Така или иначе пазете си палисандровите Стратове и Телета. Един ден и то  съвсем скоро ще струват още повече....

И честито на печелившите с палисандрови фингърборди де!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 7-8 години, Джон Сър препоръча Pau Ferro при специфицирането на една китара.

Там специално нямаше съществена разлика ценово, включително с бразилския палисандър (от който обаче се отказах, поради притеснението, че ще я конфискуват някъде по пътя, въпреки документацията)

Не мога да кажа, че съм недоволен - даже май обратното ;) 

Щото имам и един парчекастър, който ми е изключително любима китара, за който един наш прекрасен лютиер, казва че палисандъра на грифа е неокачествяем - някъде в отрицателните категории е - но пък ми е удобен и ми звучи добре :) 

Има още доста примери - въпрос на изпълнение и конкретно парче дърво. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не оспорвам звуковите и други качества на Pau Ferro само споделям, че производител които от половин век използва определена дървесина е принуден да преустанови. Чисто естетически въпросната нова дървесина ми изглежда по-светла на цвят което не ми допада много, но това е въпрос на вкус де.  

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Все повече такива еко промени ще виждаме при всички производители. Нищо учудващо. :>

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е това понякога се прави и като маркетингов трик, след време ще се завърне на хоризонта.

• Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

• Similar Content

• От Axer
      Здравейте,готини хора!

Мисля,че е време да си нанеса масло на фретборда(от палисандър/rosewood).Въпросът е какво масло да бъде?Напълно съм премахнал от въпроса лимоненото масло на Дънлоп и други фирми,защото както в този така и в други форуми съм чел,че е вредно за фретборда.Преди време някой в някоя тема бе писал за бадемово масло,а в чуждестранните форуми мисля,че също споменават и бадемово масло.Също казват-да не съдържа силикони и парафин!
      А също самият процес на нанасяне ми е леко нейзвестен,дали не беше капваш,разпределяш и бързо след това изтриваш излишното.

Благодаря за отделеното време!
      Поздрави!
    • От Бицев
      Ще съм благдарен за съвети от лютиери, но не само (те имат високи критерии), а и от дърводелци или просто добри домашни майстори.

Китарката е малко необичайна, показвал съм я във 'Фукня' преди доста време - Traveler Pro, някой може да има подобна или да сте я виждали по магазини и сайтове. Миналото лято на една яхта (винаги я нося по ваканции) успях да я спраскам  и оттогава чака да се наканя да я поправя и все 'нямам време' (=мързи ме + не умея). Доста трудно е да я разнасям по лютиери, трабва да има саморъчно решение? То се затруднява от моите обстоятелства:

- НЯМАМ иснтрументи и условия. Е, имам малка любителска дрелка и някои елементарни домашни инструменти, но например - никакви стеги/менгемета/захвати нито стойки и други устройства за контролирано водене на бормашинката в една посока. С други думи: ако може ремонтът да става с джобно ножче и универсално лепило тип 'Плюнка'...

- ИМАМ две леви ръце и каквото захвана го правя нескопосано

Детайлът е отделен сгъваем 'крак', с който китарката се подпира на коляното ти при вирене седнал (а аз предимно така свиря). Съдържа половината електроника (потенциометрите, жака) и понеже за това има кухини - по-лесно се разцепи, точно където е пробиван за жака (най-слабото място, не е изненада). Ето:

Както се вижда, не е просто пукнат, а напълно разделен на две части. Отзад в момента го държи само плочката (капак на куината), но това е колкото да не се разпадне и изпогубят чарковете - не е използваем по предназначение в този вид (макар, че електрическите връзки не са прекъснати и си свири - само няма на какво да я подпреш и е много неудобно).

Ако само го залепя - дори с някое "супер яко" лепило, опасявам се, че няма да държи и ще се разлепи (или счупи в съседство с лепеното) - защото все пак носи тегло, макар не много голямо.

Представям си, че правилният начин е с някакви дюбели или щифтове, които да влизат и в двете части - но без специално приспособление е изключено да пробия насрещни дупки, които не само да съвпадат по място, но и по посока - да са съосни (по една права линия и в двете части). За това предполагам рябва някакъв водач при пробиването, какъвто нямам и няма откъде да взема

Хайде сега да чуя решения - и по възможност, без подигравки 
    • От drago hazart
      https://www.youtube.com/watch?v=SBMTWRHlu0E&feature=youtu.be
    • От stefanm981
      Здравейте, нов съм тук и не знам дали вече има такава тема но... Искам да ви питам, дали знаете къде в София се продават китари gibson les paul и epiphone и също така има ли оригинална , нова китара на gibson под 1000 лева и ако да - добра ли е?
    • От Tozi
      My one and only love

https://soundcloud.com/tozi-3/my-one-and-only-love-1

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.