Jump to content
Българският форум за музиканти

CyberGene

Класическа музика

Recommended Posts

Lux Aeterna го въртеше на касетка сестра ми в период, в който все още слушах само Бах и отричах всичко друго :D Но дори тогава ми харесваше, то в крайна сметка не е точно музика в традиционния смисъл на думата. Може да мине за саундтрак :D Ако не се лъжа, се ползва в саундтрака на "Одисея 2001" на Кубрик.

• Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Традицията", ако успее да се задържи сегашната цивилизация за още да речем 2000 години ще е дума с чисто символичен характер... а и всичко може да стане традицията стига да се отвърди с нужната критична маса. Може и днес да се употреби като "в традицията на Лигети", а и тъй като той несъмнено ще присъства за бъдещите поколения като част от класическата музика - спокойно за мен е музика в "традиционния смисъл" и днес.

А тези дни този реквием много ми влезе под кожата, има изключително мрачни моменти както и силно утешителни и светли.

• Like 2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А тези дни този реквием много ми влезе под кожата, има изключително мрачни моменти както и силно утешителни и светли.

Много обичам реквиемите, изслушал съм почти всички, които съм успял да намеря. И аз харесвам този на Габриел Форе. Много сходен на него е също Реквим на Морис Дюрюфле:

:cheers2: Класика в класическата музика.

• Like 2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От всички реквиеми именно на Форе ми е най-любимият.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

• Like 2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето и една полза от новия форум, мога да пействам линкове към Apple Music и Spotify :) За феновете на Стив Райх, много приятно издание от тази година с композиции, които са от сравнително скоро. Райх е вече над 80 и продължава да твори готин минимализъм. Респект :pray:

• Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Lord,

our master...

Чудно е атеист да не изтръпне, а като изтръпне - какво ли прави?

• Like 2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Йоханес Пасион точно с Масааки Сузуки ми е любимата интерпретация от много години! Все хвърлям ухо и на други изпълнения, но Сузуки няма равен, което е донякъде парадоксално. А не коментирам Бах, защото там всеки коментар е кощунство. Единствено смирено преклонение! Интрото е вселена!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:thumbs_up:  оцених "Страстите" едва скоро - след като попаднах на тази версия. 

Малко се притеснявам че не успява от известно време нищо друго освен Бах да ми задържи вниманието хаха...

BTW Предизвиквам всекакви "хеви-метъл" фенове...да чуят фугата започваща в 6-та минута!!! :rolleyes:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първият ми съзнателен избор на музика (май бях в пети или шести клас, ако не се лъжа) беше Бах. До този момент не се интересувах от музика, както и бях отказвал твърдо и без това рехавите опити на майка ми да ме пробва да свиря на инструмент. Явно нещо е назрявало в мен, защото един ден я чух да свири на пианото една ария от Нотна тетрадка на Ана-Магдалена Бах:

Това нещо ме удари с чук по главата. Неясно е защо до този момент музиката на Бах не ми е правила впечатление, предвид че у нас се слушаше много... Накарах я да ме научи да я свиря, след което и няколко други произведения от там, записаха ме на учителка, където ходих един месец, но след като научих нотите се отказах, понеже учителката не ми даваше да свиря Бах, а някакви простотии. То вярно, че реших да свиря Добре-темперирано пиано, двата тома на които си взех от библиотеката и не ги връщах с години от този момент нататък :D А за  напълно начинаещ това естествено беше непосилна задача... (то не че сега след толкова много години се справям особено добре с тях...)

Та тогава не исках да чуя за нищо друго, освен Бах. Ставах и лягах с Бах - слушане и свирене. НИЩО ДРУГО!!! Доста по-късно свалих капаците... минах и през моментна заигравка с джаза. 

Та мога да те разбера :) Вирусът Бах държи много и обсебва цялото съзнание с години.

• Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно, не бях ги слушал тези дребни идейки, някои са доста интересни, определено леки и безгрижни :D 

Един от първите ми ярко съзнателни спомени е как не можеха да ме отделят от едно пиано една вечер, докато бяхме на гости у някакви хора които не посетихме никога повече. Общо взето това е опита ми с пиано за много дълги години напред... Добър вкус има фамилията ти явно, а в моята - класическата музика и изобщо музиката не е на особен пиедестал, явно сме съзерцатели с това изобразителното изкуство :cheers:

• Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.