Към съдържанието

Снимка

Класическа музика

• Please log in to reply
38 отговора на тази тема

#1 CyberGene

CyberGene

Неспасяем

• Mods
  • 3332 Мнения:
  • Инструмент:пиано

Публикувано 25 септември 2017 - 21:43

Интересно ми е колко от вас харесват и слушат малко по-целенасочено класическа музика - вълнуват се, търсят си нови записи, запознати са с диригенти, изпълнители, сравняват интерпретации, ходят често на концерти, изобщо горят за тази музика :)

Имам усещането, че класическата музика вълнува все по-малко хора и май няма много места в българското онлайн пространство, където да се споделят отзиви за записи и изобщо да се говори за класическа музика. Едно време доста сериозно се пишеше в клубовете на дир.бг, докато не започнаха да влизат някакви анонимни класически музиканти и да тровят атмосферата с типично български междуличностни кавги и дребнотемия. И във Фейсбук има една група, в която основно се рекламират някакви пиана втора употреба от Австрия... За мое учудване открих няколко доста ерудирани членове в един затворен аудиофилски форум, но пък там основно и разбираемо се коментира техника и схеми, а музиката е оставена на един доста заден план - предимно като средство за тестване на кабели и DAC-ове :(

Та дали тук има скрити лимонки? Или си е наистина музика за пенсионери като мен :D

#2 SGEORGE

SGEORGE

SG

• Members
  • PipPipPipPip
  • 556 Мнения:
  • Инструмент:Keyboards

Публикувано 25 септември 2017 - 23:01

Харесвам класическа музика и често слушам, но съм много далеч от твоето ниво. Далеч не се интересувам толкова надълбоко от различни интерпретации и изпълнители. Започвайки своята "кариера" с класическо пиано, съм неразделно свързан с тази музика, но в 90-95% от времето слушам модерно творчество.

Ще се радвам, ако споделиш интересни албуми и изпълнения. С удоволствие бих чул. Но едва ли ще мога да се включа в разговора.

Поздрави!

#3 estinto

estinto

Редовно навъртащ се

• Members
  • PipPipPip
  • 321 Мнения:
  • Инструмент:piano

Публикувано 26 септември 2017 - 09:14

Аз също съм започнал с класическа музика. Това е любов за цял живот. Никога няма да ми омръзне да я слушам, но за съжаление вече не и отделям времето, която тя и аз заслужаваме :). Не е проблем, че хората, които слушат класика са малко...няма как да е иначе. Трябва си подготовка и то не само музикална...културна, социално-икономическа и.т.н. И все пак класи

CN

#4 estinto

estinto

Редовно навъртащ се

• Members
  • PipPipPip
  • 321 Мнения:

Публикувано 26 септември 2017 - 09:16

класическата музика никога няма да е някъде в миманса. Имам един приятел класически музикант - Томислав Вичев. Пишеше доста интересни статии в списание " Музиката вчера и днес"..та покрай него прихващам по нещо "ново" въпреки,ч е голяма част от съвременната симфонична музика излиза под формата на филмова.  Хубава тема, поздравления :)

CN

#5 TONY

TONY

Metal Messiah

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 8517 Мнения:
  • Инструмент:китара, бас

Публикувано 26 септември 2017 - 09:52

Аз харесвам и слушам класическа музика, по-малко и не редовно.

Симфинична да, опери съм издържал само 3 Фауст, Кармен и Порги и Бест. Ораторията Кармина Бурана.

Естествено, има ли класическа китара, почти всичко ме кефи.

Последните 2 седмици по Мецо дават един струнен квартет, свирят предимно Бетовен. Страхотни са.

Има една жена в състава. Това е интерпретация, вкарват душата си не по-малко, от кой да е известен блусар.

По Мецо дават есенцията. Класически музиканти, свирещи механично не ме кефят. В скоро време ще пуснат роботите

и те ще се справят по-добре от хората в механичното свирене, без душа.

Снощи, докато по RCK даваха някакви тъпни, цъкнах на Мецо и попаднах на някаква авангардна опера от 2014-та.

Действието се равиваше на едно легло. Глaвният герой се бе излегнал по гръб, а примата, заела поза ездчка,

пееше арията на оргазма. После се размениха, мъжът попя, по едно време си пъхна главата в полата и, това сигурно по музикантски е конилингус виваче. А примата вече беше постигнала своя певчески Амбитус ( амбитус - интервала между най- ниският и най-високкият тон). Хвала на съвременият композер, който и да е той!

Този пост е редактиран от TONY: 26 септември 2017 - 09:59

Човек не открива музиката, а открива себе си в музиката. А.Вайсенберг
РОДЕНИЯТ ДА ПЪЛЗИ, НЯМА КАК ДА ПОЛЕТИ!!!
IRON MAIDEN ,METALLICA,Judas Priest, Manowar, Deep purple,Mercyfull Fate,King Diamond, Whitesnake,Tarja, Kamelot, Angra ,Slayer,Satch,YJM,Tony MacAlpine,GaryMoore,Thin Lizzy,Ac/Dc,Rainbow, Cacophony,EVH,Aerosmith,Extreme,Scorpions,SymphonyX,Annihilator
Stop stealing and committing fraud, the Government hates competition.

#6 Mephistofel

Mephistofel

Инфернален херцог...

• Admin
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4712 Мнения:
  • Инструмент:Бас детонатор!

Публикувано 26 септември 2017 - 11:47

Класическата музика в последните години е нещо, което все повече ме завладява. Поздрав с нещо от един полски композитор, който наскоро открих за себе си.

"Дайте ми шест реда,написани от най-честния човек и аз ще намеря в тях за какво да го обеся!" Кардинал Ришельо
Господа офицеры, полковие дамы, и вся остальная непиющая цивильная сволочь - наздоровье!

VELIAN - New Single&Video "Building Cages" - ЦЪК!!!
VELIAN - New Single&Video "Fireflies" - ЦЪК!!!
WARTIME - New Single&Lyric Video "...And Again" - ЦЪК!!!

Можете да слушате цялото дебютно EP на VELIAN тук - https://www.youtube....h?v=SX1-YsSlMjk

#7 CyberGene

CyberGene

Неспасяем

• Mods
  • 3332 Мнения:

Публикувано 26 септември 2017 - 12:21

^ Не го знаех този композитор, мерси, слушам го сега, много е хубаво! И аз така - в последните години все повече ме завлядява и мен. Започнах от дете да слушам покрай нашите, след това се бях отклонил в други посоки, без да спирам да слушам де, но в последните години имам някакво неутолима жажда за нея и се завръщам отново с голям хъс  :cheers2:

Радвам се, че се позавъртя разговорът. Ако потръгне, ще пускам разни отзиви за записи, препоръки. Основно слушам симфонична музика, но също и доста концерти и разбира се много пиано :) От известно време съм се вманичаил много по цигулката, на която като че ли досега не съм обръщал внимание, но всъщност е вероятно един от най-експресивните инструменти. По-нататък мога да пусна линк към мой плейлист (в Apple Music, но мога да го пресъздам и в Spotify), който проследява най-известните цигулкови концерти от Бах до началото на 20-ти век, с подбрани от мен интерпретации.

Опера така и не се научих да сушам и харесвам, някак си не ме докосва, макар че имам някои любими арии от отделни опери :)

#8 CyberGene

CyberGene

Неспасяем

• Mods
  • 3332 Мнения:

Публикувано 26 септември 2017 - 12:30

Ето от мен едно линкче като за начало към композитор, който "преоткрих" наскоро, знам го като име отдавна, но никога не го бях слушал: Александър Глазунов, всъщност е сравнително известен руски симфоник, но не е от най-популярните симфоници в световен мащаб и негови записи се намират сравнително рядко. Последната му незавършена симфония, написал е само една част и то само за пиано, оркестрирана е от Гаврил Юдин:

Под диригентството на Кирил Ламбов и симфоничен оркестър на БНР.

Не го пускам като нещо супер важно, просто в момента съм на такава вълна :)

П.П. Глазунов е написал и първия в света концерт за (новия по онова време) саксофон и оркестър. Тогава се е смятало, че саксофонът няма хубав тембър за класическа музика и е по-скоро "втора класа" инструмент:

Май така и не се налага като инструмент в класическата музика, знаем много добре къде е най-използван :D Но този прекрасен концерт, както и няколко други, показват, че защо пък не? ;)

#9 Mephistofel

Mephistofel

Инфернален херцог...

• Admin
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4712 Мнения:

Публикувано 26 септември 2017 - 13:25

Ще преслушам с интерес. :)

Предлагам на вашето внимание едно видео, в което интересното е кой точно е автор на изпълняваното произведение. Затова изслушайте внимателно цялата встъпителна реч, заслужава си. ;)
Иначе Andre Rieu е холандски цигулар и диригент, чиито адаптации са доста захаросано-масови тип "Клайдерман", но жъне успех.

"Дайте ми шест реда,написани от най-честния човек и аз ще намеря в тях за какво да го обеся!" Кардинал Ришельо
Господа офицеры, полковие дамы, и вся остальная непиющая цивильная сволочь - наздоровье!

Можете да слушате цялото дебютно EP на VELIAN тук - https://www.youtube....h?v=SX1-YsSlMjk

#10 CyberGene

CyberGene

Неспасяем

• Mods
  • 3332 Мнения:

Публикувано 26 септември 2017 - 15:12

Еха, браво бе, не съм предполагал какви скрити заложби има тоя човек (няма да казвам, да не развалям изненадата) :) Супер звучи тоя валс!

#11 Mephistofel

Mephistofel

Инфернален херцог...

• Admin
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4712 Мнения:

Публикувано 28 септември 2017 - 08:15

Още едно от "откритията" ми в сферата, за последните години.

"Ерик Сати (на френски: Erik Satie) (17 май 1866 - 1 юли 1925) е френски композитор и пианист, представител на авангардизма от началото на 20 век."

#12 estinto

estinto

Редовно навъртащ се

• Members
  • PipPipPip
  • 321 Мнения:

Публикувано 28 септември 2017 - 10:18

Тонка станало е човек от тебе :).

CN

#13 Mephistofel

Mephistofel

Инфернален херцог...

• Admin
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4712 Мнения:

Публикувано 28 септември 2017 - 10:53

Е, като ми писне от цигу-мигу, продължаваме с най-зловещи трясъци, и обратното... :greenangel:

#14 CyberGene

CyberGene

Неспасяем

• Mods
  • 3332 Мнения:

Публикувано 28 септември 2017 - 11:15

Сати е много интересн композитор, на мен ми е познат основно с Гимнопедиите си, едната от които е в началото на този клип. Мисля, че е един от първите, които започват да ползват совобдно такива акорди, които в днешната музика са съвсем нормални, но по онова време никой не си е и помислял. Не знам кой е по-напред: дали той или Дебюси, но важното е, че и двамата са големи новатори :)

#15 jabs

jabs

Кулинарен Турист

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1600 Мнения:
  • Инструмент:Китара, Поялник, Тирбушон

Публикувано 28 септември 2017 - 13:47

Аз съм абсолютен лаик в сравнение с вас, ама да понапиша нещо :)

Баща ми е бивш цигулар и като малък ме мъкнеше здраво по концерти. Като всяко напънато нещо,

имаше скрита съпротива. Зала "България" ми беше като втори дом, но пък се научих да спя с отворени

очи (не се смейте, после съм го прилагал на пост като караулен в казармата) :)

Дотук с протеста, баща ми ме обяви по едно време за музикален инвалид и заряза инициативата,

аз така си и останах категоризиран. Тогава, естетсвеното любопитство се пробуди и аз пък взех да му

слушам (тайно, реноме имам все пак) колекцията от плочи.

Общо взето, сърцето ми си остана в предкласиката. Вивалди, Бах, цигулки, клавесин, такива работи.

Някак подредена, логична и красива музика, все още много ме успокоява.

Не мога да цитирам кое произведение на кой е, освен безспорните класики (всякаквите там Годишни

времена например :) ). Може пък да съм наистина музикален инвалид, знае ли човек....

Обаче споделям един феномен напоследък: в колата вече почти непрекъснато слушам Алма Матер.

Не мога, ама не мога вече да издържам комерсиалното радио и телевизия, това е издевателство.

Дори рок радиата взеха да ме дразнят. Освен това усещането да караш наистина хубав

и нов автомобил (с марка и вид подходящ за мутра от средна величина) и да спреш на няко кръстовка

с отворени стъкла и надута класическа музика... е нема такива втрещени погледи от околните бабаити :) :)

Незаменимо, както се казва :)

FRONT.jpg

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни