Jump to content
Българският форум за музиканти

CyberGene

Класическа музика

Recommended Posts

Интересно ми е колко от вас харесват и слушат малко по-целенасочено класическа музика - вълнуват се, търсят си нови записи, запознати са с диригенти, изпълнители, сравняват интерпретации, ходят често на концерти, изобщо горят за тази музика :)

Имам усещането, че класическата музика вълнува все по-малко хора и май няма много места в българското онлайн пространство, където да се споделят отзиви за записи и изобщо да се говори за класическа музика. Едно време доста сериозно се пишеше в клубовете на дир.бг, докато не започнаха да влизат някакви анонимни класически музиканти и да тровят атмосферата с типично български междуличностни кавги и дребнотемия. И във Фейсбук има една група, в която основно се рекламират някакви пиана втора употреба от Австрия... За мое учудване открих няколко доста ерудирани членове в един затворен аудиофилски форум, но пък там основно и разбираемо се коментира техника и схеми, а музиката е оставена на един доста заден план - предимно като средство за тестване на кабели и DAC-ове :(

Та дали тук има скрити лимонки? Или си е наистина музика за пенсионери като мен :D

• Like 3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Харесвам класическа музика и често слушам, но съм много далеч от твоето ниво. Далеч не се интересувам толкова надълбоко от различни интерпретации и изпълнители. Започвайки своята "кариера" с класическо пиано, съм неразделно свързан с тази музика, но в 90-95% от времето слушам модерно творчество.

Ще се радвам, ако споделиш интересни албуми и изпълнения. С удоволствие бих чул. Но едва ли ще мога да се включа в разговора.

Поздрави!

• Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също съм започнал с класическа музика. Това е любов за цял живот. Никога няма да ми омръзне да я слушам, но за съжаление вече не и отделям времето, която тя и аз заслужаваме :). Не е проблем, че хората, които слушат класика са малко...няма как да е иначе. Трябва си подготовка и то не само музикална...културна, социално-икономическа и.т.н. И все пак класи

• Like 2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

класическата музика никога няма да е някъде в миманса. Имам един приятел класически музикант - Томислав Вичев. Пишеше доста интересни статии в списание " Музиката вчера и днес"..та покрай него прихващам по нещо "ново" въпреки,ч е голяма част от съвременната симфонична музика излиза под формата на филмова.  Хубава тема, поздравления :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз харесвам и слушам класическа музика, по-малко и не редовно.

Симфинична да, опери съм издържал само 3 Фауст, Кармен и Порги и Бест. Ораторията Кармина Бурана.

Естествено, има ли класическа китара, почти всичко ме кефи.

Последните 2 седмици по Мецо дават един струнен квартет, свирят предимно Бетовен. Страхотни са.

Има една жена в състава. Това е интерпретация, вкарват душата си не по-малко, от кой да е известен блусар.

По Мецо дават есенцията. Класически музиканти, свирещи механично не ме кефят. В скоро време ще пуснат роботите

и те ще се справят по-добре от хората в механичното свирене, без душа.

Снощи, докато по RCK даваха някакви тъпни, цъкнах на Мецо и попаднах на някаква авангардна опера от 2014-та.

Действието се равиваше на едно легло. Глaвният герой се бе излегнал по гръб, а примата, заела поза ездчка,

пееше арията на оргазма. После се размениха, мъжът попя, по едно време си пъхна главата в полата и, това сигурно по музикантски е конилингус виваче. А примата вече беше постигнала своя певчески Амбитус ( амбитус - интервала между най- ниският и най-високкият тон). Хвала на съвременият композер, който и да е той!

Редактирано от TONY
  • Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Класическата музика в последните години е нещо, което все повече ме завладява. Поздрав с нещо от един полски композитор, който наскоро открих за себе си.

https://youtu.be/xacflWZig8c

• Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Не го знаех този композитор, мерси, слушам го сега, много е хубаво! И аз така - в последните години все повече ме завлядява и мен. Започнах от дете да слушам покрай нашите, след това се бях отклонил в други посоки, без да спирам да слушам де, но в последните години имам някакво неутолима жажда за нея и се завръщам отново с голям хъс  :cheers2:

Радвам се, че се позавъртя разговорът. Ако потръгне, ще пускам разни отзиви за записи, препоръки. Основно слушам симфонична музика, но също и доста концерти и разбира се много пиано :) От известно време съм се вманичаил много по цигулката, на която като че ли досега не съм обръщал внимание, но всъщност е вероятно един от най-експресивните инструменти. По-нататък мога да пусна линк към мой плейлист (в Apple Music, но мога да го пресъздам и в Spotify), който проследява най-известните цигулкови концерти от Бах до началото на 20-ти век, с подбрани от мен интерпретации.

Опера така и не се научих да сушам и харесвам, някак си не ме докосва, макар че имам някои любими арии от отделни опери :)

• Like 2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето от мен едно линкче като за начало към композитор, който "преоткрих" наскоро, знам го като име отдавна, но никога не го бях слушал: Александър Глазунов, всъщност е сравнително известен руски симфоник, но не е от най-популярните симфоници в световен мащаб и негови записи се намират сравнително рядко. Последната му незавършена симфония, написал е само една част и то само за пиано, оркестрирана е от Гаврил Юдин:

https://www.youtube.com/watch?v=A1lH_j3Lpo0

Под диригентството на Кирил Ламбов и симфоничен оркестър на БНР.

Не го пускам като нещо супер важно, просто в момента съм на такава вълна :)

П.П. Глазунов е написал и първия в света концерт за (новия по онова време) саксофон и оркестър. Тогава се е смятало, че саксофонът няма хубав тембър за класическа музика и е по-скоро "втора класа" инструмент:

https://www.youtube.com/watch?v=XGL7cs8mf0A

Май така и не се налага като инструмент в класическата музика, знаем много добре къде е най-използван :D Но този прекрасен концерт, както и няколко други, показват, че защо пък не? ;)

• Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще преслушам с интерес. :)

Предлагам на вашето внимание едно видео, в което интересното е кой точно е автор на изпълняваното произведение. Затова изслушайте внимателно цялата встъпителна реч, заслужава си. ;)
Иначе Andre Rieu е холандски цигулар и диригент, чиито адаптации са доста захаросано-масови тип "Клайдерман", но жъне успех.

https://youtu.be/1LGVGekPSzo

• Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еха, браво бе, не съм предполагал какви скрити заложби има тоя човек (няма да казвам, да не развалям изненадата) :) Супер звучи тоя валс!

• Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още едно от "откритията" ми в сферата, за последните години.

https://www.youtube.com/watch?v=_fuIMye31Gw

"Ерик Сати (на френски: Erik Satie) (17 май 1866 - 1 юли 1925) е френски композитор и пианист, представител на авангардизма от началото на 20 век."

• Like 2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тонка станало е човек от тебе :).

• Like 2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, като ми писне от цигу-мигу, продължаваме с най-зловещи трясъци, и обратното... :greenangel:

• Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сати е много интересн композитор, на мен ми е познат основно с Гимнопедиите си, едната от които е в началото на този клип. Мисля, че е един от първите, които започват да ползват совобдно такива акорди, които в днешната музика са съвсем нормални, но по онова време никой не си е и помислял. Не знам кой е по-напред: дали той или Дебюси, но важното е, че и двамата са големи новатори :)

• Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм абсолютен лаик в сравнение с вас, ама да понапиша нещо :)

Баща ми е бивш цигулар и като малък ме мъкнеше здраво по концерти. Като всяко напънато нещо,

имаше скрита съпротива. Зала "България" ми беше като втори дом, но пък се научих да спя с отворени

очи (не се смейте, после съм го прилагал на пост като караулен в казармата) :)

Дотук с протеста, баща ми ме обяви по едно време за музикален инвалид и заряза инициативата,

аз така си и останах категоризиран. Тогава, естетсвеното любопитство се пробуди и аз пък взех да му

слушам (тайно, реноме имам все пак) колекцията от плочи.

Общо взето, сърцето ми си остана в предкласиката. Вивалди, Бах, цигулки, клавесин, такива работи.

Някак подредена, логична и красива музика, все още много ме успокоява.

Не мога да цитирам кое произведение на кой е, освен безспорните класики (всякаквите там Годишни

времена например :) ). Може пък да съм наистина музикален инвалид, знае ли човек....

Обаче споделям един феномен напоследък: в колата вече почти непрекъснато слушам Алма Матер.

Не мога, ама не мога вече да издържам комерсиалното радио и телевизия, това е издевателство.

Дори рок радиата взеха да ме дразнят. Освен това усещането да караш наистина хубав

и нов автомобил (с марка и вид подходящ за мутра от средна величина) и да спреш на няко кръстовка

с отворени стъкла и надута класическа музика... е нема такива втрещени погледи от околните бабаити :) :)

Незаменимо, както се казва :)

• Like 6

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.