Към съдържанието

Снимка

Българският рок от 60-те до днес, какво си заслужава да се чуе

• Please log in to reply
104 отговора на тази тема

#61 TONY

TONY

Metal Messiah

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 8497 Мнения:
  • Инструмент:китара, бас

Публикувано 07 септември 2017 - 11:57

Вчера бе денят, на който празнуваме Съединението.

За община Овча купел, музикалното оформление бе осъществено от Иван-Джон от бившата група Кукери.

Той озвучаваше събитието, а съпругата му Джина ( Трамвай номер 5)  и дъщеря му,

пяха известни български песни. Бях случайно там, но е добър повод да напиша повече за Кукери!

Групата е създена 71-ва. Първият албум е едноименият от 79-та. Преди това имат сингъли.

През 80-те имат цели 4 албума , също като при Щурците, това е силният период.

Албумите са Приказка от 81-ва, Кукери 83, 4 (85-та) и 5 (87-ма). псоледният им албум е Любовта от 97-ма.

Най-разпознаваемото им парче - Отвори ми, беше голям хит навремето.

Сега ми е кеф да я чуя и носталгично.

https://www.youtube....h?v=uwKANerwKvw

Човек не открива музиката, а открива себе си в музиката. А.Вайсенберг
РОДЕНИЯТ ДА ПЪЛЗИ, НЯМА КАК ДА ПОЛЕТИ!!!
IRON MAIDEN ,METALLICA,Judas Priest, Manowar, Deep purple,Mercyfull Fate,King Diamond, Whitesnake,Tarja, Kamelot, Angra ,Slayer,Satch,YJM,Tony MacAlpine,GaryMoore,Thin Lizzy,Ac/Dc,Rainbow, Cacophony,EVH,Aerosmith,Extreme,Scorpions,SymphonyX,Annihilator
Stop stealing and committing fraud, the Government hates competition.

#62 Лими

Лими

Heavy безПристрастен

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2134 Мнения:
  • Инструмент:Акуст. и ел китари, вокал

Публикувано 08 септември 2017 - 10:07

Припомних си весели случки от турне със "СЛАВЯНИ" .

Венци и Васко - китаристи, Славчо Битраков - барабанист, Яни - бас, а Дичо певец, аз озвучител. Пътуваме всеки ден от град на град чрез така съществуващата тогава - КОНЦЕРТНА дирекция.

Попадаме в едно малко градче, но не е Мездра. Залата пълна с народ от млади хора  и Дичо се изцепва: -"Здравей Мездра!" и очаква бум от овации, но ...

Залата занемява....! И тогава Дичо се усеща, че това не  е Мездра, а градче, което не си спомням, но близо до Мездра.

** Много ме мързи да пиша, но ако пропиша, ще разкажа още много весели случки от онези времена -!

Как Дичо пропадна до кръста в една счупена дъска на сцената, как аз заспах на пулта и оставих групата да свири само на монитори, и още и още случки с други групи от онова време! :slap: Леле какви времена бяха!!!

Този пост е редактиран от Лими: 08 септември 2017 - 10:26

Няма по-красива музика от изсвирената и изпята с талантлива човешка ръка и уста, с минимум компютърни подправки(преебавки)
Мои Видео уроци с Ак. китара , Yakety Axe My FusionRock Есенна импресия

#63 TONY

TONY

Metal Messiah

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 8497 Мнения:

Публикувано 08 септември 2017 - 12:33

София, братче е центърът на просфетата, пееше Тодор Колев.

А Васко Найденов - Кой, кой ще ми каже... :)

Самият Васко Найденов преди да започне соло кариера, е свирил в няколко рок групи.

Златни струни, Диана Експрес -Синева!, Тангра. изявявал се е и като клавирист.

Истината е, че добри групи има в цялата страна. Не малка част от тях, в някакъв момент стават

софийски, това е било и преди, така е и сега. Други си остават, от където са и така.

За извън софийските групи и сцена и добре да се включвате повече.

Бургас и неговоите трудови хора. Освен Тоника, Тончо и Ах, морето,

още 81-ва имат рок група Дъга. Май не оставят записи, но в последствие от нея

идват добре познатите Сънрайз и Фанданго.

Група Титаник 87-91, участвала по концерти, с парче в Блек топ-а на Емо Братанов.

Варна.

Луцифер, създадени през 80-та. През 94-та издават 2 концептуални албума -Живота и Смъртта, в демо вариант.

Д-р Дулитъл, вече ги споменах.

Хадес, спийд и траш от 86-та. Издават 3 албума, но чак сега - 2010,2012,2014-та.

Не съм запознат, но вероятно двигател е Константин Джамбазов.

Константин Джамбазов e китарист и един от най-дейните и идейни български музиканти на метал сцената.

Свирил е, а и вероятно основател на някои от следните варненски банди - Одесос, Тотал, Джекил енд Хайд, Клиър ленд,

Аметист, Колобар, Върчуъл, общ проект с Павлин Нейчев( вокал), отделно има и самостоятелни инструментални албуми.

Мултиистументалист. Хеви метъл, спийд, траш, китарен шред, прогресив. Де да знам още в какви стилове се изявява.

Приятели сме във фейса, но не знам много за него. Гледал съм го с Тотал, началото на 90-те в София, помня, че си говорих с него тогава. Някъде 2000 и някоя бях видял, че записва солови неща и издава в Япония.

Но в същност преди година -две обърнах по сериозно внимание и осъзнах, колко много е направил и че е един от двамата български китаристи, които са ми като летва, нещо подобно като какво бих искал да правя и аз.

Тук не става дума, за много добри китаристи като Александър Мариновски, Васил Нешев, Николо Коцев и тн.

Тук имам на предвид, метъл китаристи, групари, със сериона концепция, включително и издаващи и соло албуми.

В София такъв е Драгомир Драганов, който се появи в началото на 90-те като китарист на Епизод.

А сега е китарист и идеолог на Еталон, Българи, ДВД и соло(инструментални албуми).

Одесос - 86-93, не знам после кои от авторските песни, се ползват в последвалите проекти на Джамбазов.

Тотал - 88-ма, Джамбазов влиза в групата през 90-та. Албуми, чак 2014, 2016-та.

Този пост е редактиран от TONY: 08 септември 2017 - 12:39

IRON MAIDEN ,METALLICA,Judas Priest, Manowar, Deep purple,Mercyfull Fate,King Diamond, Whitesnake,Tarja, Kamelot, Angra ,Slayer,Satch,YJM,Tony MacAlpine,GaryMoore,Thin Lizzy,Ac/Dc,Rainbow, Cacophony,EVH,Aerosmith,Extreme,Scorpions,SymphonyX,Annihilator

#64 TONY

TONY

Metal Messiah

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 8497 Мнения:

Публикувано 08 септември 2017 - 17:04

Сетих се за две групи със сплит албум.

Орион (прогресив) и Субдибула (софт-арт рок). Гледал съм ги и двете в края на 80-те.

Субдибула имат още 4 албума след това. Като и направиха известното навремето едноимено звукозаписно студио.

Орион се разпадат 90-та, след като 2-ма от групата при турне в Германия, остават там.

Имаше и още една яка банда в края на 80- те Окей Гърлс. И те така емигриха в Германия и изчезнаха като група.

Свиреха глем, бяха добра банда .За китариста им Христо се знае, че свири в германската банда Страйкър, а басиста им Анатоли - в доста известните Рамбъл Милишъ!

#65 Лими

Лими

Heavy безПристрастен

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2134 Мнения:

Публикувано 08 септември 2017 - 19:07

Да, помня ги Орион и ако не се лъжа мисля, че записваха в нашето студио "Дилема". А около 93-та се обединихме със "Субдибула" в едно студио, което не си спомням как точно се наричаше - "СубДилема" или "ДилемБула" или нещо друго!

:slap:  - Брей, колко много тогавашни добри групи минаха през това студио, вкл и "Драгстер" с Драго Блондо!! :recourse:

Най-великите записи според мен, направих с "Нова Генерация" и Митко Воев. :recourse: Но помня и записите с група "Соларис", "Алегро" и Оги(Орхан Мурад) с "Искам да съм негър в щата Алабама" (всъщност най-слабото парче от шест други, които записахме) ама стана хит тогава - ле-ле как свиреше хард рок това копеле и как премина на поп фолк! :slap:

Този пост е редактиран от Лими: 08 септември 2017 - 19:27

Няма по-красива музика от изсвирената и изпята с талантлива човешка ръка и уста, с минимум компютърни подправки(преебавки)

#66 Лими

Лими

Heavy безПристрастен

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2134 Мнения:

Публикувано 08 септември 2017 - 19:32

Искам да съм негър в щата Алабама

Барабаните съм ги програмирал с Alesis HR16, а китарата е през "Rock Men sustainor - Tom Scholz"

Този пост е редактиран от Лими: 08 септември 2017 - 19:48

#67 blr

blr

Неспасяем

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2459 Мнения:
  • Инструмент:bass

Публикувано 09 септември 2017 - 10:42

Като стана дума за Орион и Субдибула се присетих. От басиста на Орион (мисля, че се кзваше Иво) си купих първия що-годе хубав бас. Трябва да е било в края на 88-ма или самото начало на 89-та. С Петър Чухов от Субдибула се познавам, били сме в една компания навремето, въпреки че той е близо 10 години по-възрастен от мен. Спомням си първите стъпки на студиото , когато го правеха заедно с Клас... спомени.

#68 TONY

TONY

Metal Messiah

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 8497 Мнения:

Публикувано 09 септември 2017 - 10:46

Лими продължавай да се включваш с интересни истории, знам, че имаш много - това се отнася и за всички останали,

които има какво да кажат пък си мълчат.

Точно заради чалгата на Орхан Мурат, попрескочих група Лотос, но трябва да ги спомена, защото бяха готини.

Групата е от незрящи музиканти, което хич не им пречи да са много добри.

Както Лими каза, хита им беше - Искам да съм негър в Алабама. Групата съществува в периода 83-та - 92-ра.

Вчера по Хистори, гледх филмче със Ози и синът му, пътуваха по Мисисипи, посетха Сън студио, от където започва Рок ен рола. Имаше бъзици, кой как си продал душата на дявола и какъв контракт е подписал, сина се бъзикаше покрай историята на първият известен блусар Робърт Джонсън със баща си. Аз мога включа и българска следа,

като за мен в бг вариант е да продадеш душата си на Митко Пайнера, си е много по зле от това, да я продадеш на дявола за малко рок слава.  Въпрос на гледна точка ...

Колкото до просветата - явно, вчера сутринта ми се е спало. Предната нощ, до късно гледах Хедбенгър по RCK. Да се проветя с новите тенденции в тежкият метъл.

Гледам, че вече напира да се пише за 90-те.

Давайте още банди от 80-те и да минаваме напред.

Примерно Дисонанс си ги пазя за 90-те.

ПС - Лими, сигурно става дума за Враца, така поне си мисля, тя е наблизо.... А този Дичо, известният Дичо ли е? Пеял с ЕС, Рег Долс, Д2 и тн...

Този пост е редактиран от TONY: 09 септември 2017 - 10:56

#69 Лими

Лими

Heavy безПристрастен

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2134 Мнения:

Публикувано 09 септември 2017 - 13:28

Този Дичо не е известният Дичо и е някъде от Смолян.

Да си припомниме и група "Медикус", от която излезе Коцето- Калки. Те също записаха някои от първите си песни в студиото ми.

#70 Caprycorn

Caprycorn

Редовно навъртащ се

• Members
  • PipPipPip
  • 148 Мнения:
  • Инструмент:Guitar, Keyboards,Vocal

Публикувано 09 септември 2017 - 20:46

Бих искал да коригирам няколко неточности в предишните постове, а именно-
Стефан Широков не е музикант в Златни струни, а е продуцент на Сигнал. По-късно е продуцент и на Турбо.
Константин Марков не е свирил в Златни струни. Връзката между Тангра и Златни струни е Йордан Ганчев-Дани баницата, пианист на Златни струни от 1971 до 1973 и пианист на Тангра от 1983 до днешни дни.
Двойният албум на Щурците е Вкусът на времето 1982. А Мускетарски марш е единичен албум от 1987. В края на 1988 излиза и троен концертен албум Щурците 20 години по-късно.

#71 TONY

TONY

Metal Messiah

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 8497 Мнения:

Публикувано 15 септември 2017 - 10:43

Айсберг - Ихтиман.1987 - 96.

89-та Балкантон - едноименен албум, с кофти обложка, някаква акула, айсберг и нарисувана, все едно от някой ученик.

Добър метъл албум, не колкото Гладиатора и Похода, но да кажем, за онези времена е бил след тях.

После имат Айсберг 2 - 92, 94 и 96.

Много хора са свирили в групата, но основен е китариста и композитор Николай Балабанов.

Мисля, че по онова време е работил нещо в радиото.

С музикално образование, което си личи в композициите, които прави.

За мен стила е нещо като български Прити мейдс.

Певец е бил Константин Танев, по едно време беше направил група Айсрок,

в която съм свирил известно време. Та оттам знам за Балабанов повече и съм го оценил подобаващо.

Иначе си спомням онези времена от соц-а, когато бяхме гладни за метъл.

Бях ученик и бяхме хванали влака до Ихтиман, за да гледаме групата.

Дали сега са толкова ентусиазирани, младите фенове на рока...надявам се.

#72 TONY

TONY

Metal Messiah

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 8497 Мнения:

Публикувано 15 септември 2017 - 12:03

Да завършим периода 80- 89 -та, с двата емблематични албума в българският рок и метъл.

Походът на Ахат, безспоред фаворит на повечето фенове

Гладиатор на Импулс, също с верни фенове.

Като сложим и 5-те велики албума на Щурците, другите на ФСБ, Диана Експрес, Сигнал, Фактор и тн,

за които също писахме, спокойно можем да кажем, че рок музиката през този период в България

(а и в глобално) беше във възход.

PS, искам да отворя скоба за бг попа, през соц-а.

Сан Ремо, е известен песенен конкурс от Италия.

Българската естрада бе силно повлияна от италианската, както и някакви руски влияния.

Това не значи, че е кофти. Мога да разбера феновете на кантарето.

Преди да почна с метъла, помня, че имах касета с Тоника СВ Приятели.

Васил Найденов, по мое време, вече станал Васко Кеца и от рок музикант - естраден такъв,

но песните му бяха готини. По първи петли - Адаптация, Спри не си отивай, Джули, С 100 килиметра в час.

Братя Аргирови бяха HUGE, (както се казва сега) в БГ Диското.

Дует Ритон, навремето бяха известни донякъде и заради Катя, която конкурираше Сабрина.

( забелязали ли сте - 80-тарското диско се диктуваше от буквата С - Сандра, Сабрина, СиСи Кеч, Саманта Фокс!)

Днес Ритон, правят БеГе Латино, което на мен ми допада. Защо нямаме много групи с латино влияние, сещам се за Ел Падре.

Една певица, която много харесвам - Нели Рангелова, страхотна е.

Мисля, че е време, да минаваме към годините на БеГе Рок-а, вече освободен от цензура,

без производствените мощности на Балкантон и с появата на доста банда, повечето аматьорски. 

#73 Hillbilly

Hillbilly

The Lord of the Flies

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5786 Мнения:
  • Инструмент:guitar

Публикувано 15 септември 2017 - 13:51

Е кой от кой го открадна,мигновена реакция с български текст 82г-

Цитат(Mark Avrelii @ Nov 7 2007, 10:25 PM)
Нищо не става колеги не разбрахте ли тук рок не вирее събрали сме се шепа ентусиасти и копаме на място.Правете си музиката за кеф и си намерете дохона работа не си късайте нервите.

#74 CyberGene

CyberGene

Неспасяем

• Mods
  • 3321 Мнения:
  • Инструмент:пиано

Публикувано 15 септември 2017 - 14:03

Като чета тая тема и оставам с впечатление, че все едно сме направили толкова много стойностна музика в рока през годините. Пък някак си реалността не е точно тази :D И се чудя дали просто не сме ги слушали тези групи, за които споменаваш, понеже не са ги въртели по радиата.

#75 TONY

TONY

Metal Messiah

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 8497 Мнения:

Публикувано 15 септември 2017 - 15:58

Ако перефразирам една англо-поговорка , красотата е в ушите на слушателя ( оригинално е" красотата е в ръцете на притежателя").

Аз самият слушам много повече англо-езичен рок ( независимо от каква националност).

Но харесвам и български рок (от преди да съм хванал китара), както харесвам и  банди, пеещи на руски, японски, сръбски, шведски и тн.

Както писах още в началото, имам познати, които не признават нищо различно от англоезичен рок. Тяхно си право.

Имам и познати, които покрай мен почнаха да прослушват и бг рок... което е радващо.

Ясно е, че не се сравняваме с големите в рока.

Дори и със страни с нашите размери, като Дания ( Кинг Даймънд, Мърсифул фейт, Прити мейдс) и Швейцария( Готхард, Коронер, Месая), няма как да се съпоставяме.             

Но пък БеГе рок-а си има своя чар, поне за тези, които го оценяват.

На мен положението с българският рок, до края на 89-та, ми изглежда  добро.

Постиженията се написаха вече.    

Оприличих го, като една добре построена къща, до първи етаж.

Последните 28 години, които като период, са почти толкова, колкото годините преди 89-та,

въпреки много, многото повече групи, постиженията не са особено впечатляващи, спрямо очакванията.

Предстои да пишем за нашето време и да видим, какво точно е направено за 28 години.

Може пък да се изненадаме положително.

Написани нещата, придобиват форма, изражение и значение. Човек си казва, да не сме били, чак толкова зле. 

Който иска, прави справки с записи, колкото ги има и си съставя сам мнение. Няма как да се покриват всички мнения.

2 потребител(и) четат тази тема

2 потребители, 0 гости, 0 анонимни

ultramega, Caprycorn