Към съдържанието

Снимка

Българският рок от 60-те до днес, какво си заслужава да се чуе

• Please log in to reply
104 отговора на тази тема

#31 Тиходрагъ

Тиходрагъ

Ослушващ се

• Shit listed
  • Pip
  • 6 Мнения:
  • Инструмент:китара, бас

Публикувано 16 август 2017 - 22:50

Най-важното достойнство на българския рок от соц-а, според мен, беше фактът, че се изпълняваше на чист и образцов български език, което ни дава пълно основание да го причислим като неотменима част от българската култура и идентичност. В този смисъл идеологическата цензура, стрикно прилагана у нас, има само хубави страни, лично аз нищо вредно в нея не виждам - текстовете, да речем, бяха на изключително ниво, нямаше шанс някаква простотия в стил "Хиподил" или "Камъните падат" да се прокрадне. Убеден съм, че този период от българското музикално наследство ще остане завинаги в Златния фонд, ще слуша и изучава от бъдещите поколения, ако България оцелее като държава, разбира се, в което силно се съмнявам, като се има предвид накъде вървим като държава.

Днешните български рок групи не може да се считат за наследници на класическия български рок и част от българската култура, защото на практика всички пеят на аглийски (независимо колко зле звучат с типичния български акцент), което считам за сериозна грешка и съм сигурен, че нито една нашенска група няма да направи пробив в световен мащаб, а причината не е, че българите звучим много зле на аглскийски - Западният свят никога няма да ни приеме за част от тяхната културна вселена и това е особено валидно за рок музиката, която е доминирана от англосаксонците - единствено скандинавските страни са успели да се вредят като що-годе равноправни в този свят. Все пак у нас има едно изключение, това е групата Метълуингс - техен видеоклип вече има над 9 млн. гледания в Ютюб и това може да се счита за някакъв пробив, но по-скоро бих го определил като виртуален, защото за реален такъв те също нямат никакви шансове - на живо звучат просто комично.

Този пост е редактиран от Тиходрагъ: 16 август 2017 - 22:56

#32 CyberGene

CyberGene

Неспасяем

• Mods
  • 3321 Мнения:
  • Инструмент:пиано

Публикувано 16 август 2017 - 22:57

Извинявай, ама това са патриотарски изхвърляния, според мен :) За да пробие някаква група извън БГ, тя просто трябва да прави качествена музика, без значение от езика. Не мисля, че групите, които пеят на английски, го правят, защото искат да пробият. Може би просто им звучи по-добре, всеки сам си решава това.

#33 blr

blr

Неспасяем

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2459 Мнения:
  • Инструмент:bass

Публикувано 16 август 2017 - 23:13

Тиходрагъ,

Доста глупости си написал според мен. Никоя цензура, никога и никъде по света не би могла да има положителен ефект върху никое изкуство. Цензура с "хубави страни" е оксиморон! Относно езика и днес има много групи, които пеят на съвсем чист български, има и такива, които имат нелоши текстове и на английски. 

Кой кого и къде ще приеме зависи само от качеството на предлагания продукт. Ако български изпълнители правят качествена музика, никой англосаксонец няма да си запуши ушите само защото идва от балканите. Хората отдавна не са толкова примитивни, а и малко ги интересува кое къде е "произведено". 

ПП: Имам чувството, че този вид теми се политизират малко повече оът необходимото понякога.

#34 Тиходрагъ

Тиходрагъ

Ослушващ се

• Shit listed
  • Pip
  • 6 Мнения:

Публикувано 16 август 2017 - 23:24

Имахме супер качествени групи, дори и след 1989, но не знам някоя да е пробила в световен мащаб. Това просто няма как да се случи с българска група, а причината я изясних. Нека да сме реалисти и да си останем българи, вместо  се мъчим да се правим на англосакси. Не ни бива да правим западна музика - макар и в Европа, ние сме замесени от съвсем друго тесто, както се казва, и сме от коренно различен регион, който си има своята специфична културно-историческа съдба и път.  

Да си пожелаем само да сме живи и здрави поне още 50 години - към 2070 г. пак ще попитам в тази тема дали имаме група, която за този период е успяла да пробие на Запад или в световен мащаб изобщо. И отсега знам какъв ще е отговорът. 

:cheers2:

#35 CyberGene

CyberGene

Неспасяем

• Mods
  • 3321 Мнения:

Публикувано 17 август 2017 - 00:24

Smallman имат фенове и на запад. Не са "пробили", защото такава музика по принцип не пробива, тя не е масова. И между другото имат и две парчета на български, макар че разбрах това след известно време :D

#36 musicman

musicman

мракобесник

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6781 Мнения:
  • Инструмент:Китара

Публикувано 17 август 2017 - 10:07

Тони, най-официално те моля да престанеш с политиката. Ако пишеш - пиши за музика.

People who complain about problems don't change the world. People who fix problems do!

#37 TONY

TONY

Metal Messiah

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 8497 Мнения:

Публикувано 17 август 2017 - 11:01

Група Импулс, създадена 78-ма.

Първите записи са след 81-ва.

Първоначално, добре известният Веско Маринов е вокал на групата и според мен се справя много добре. Да кажем хард рок.

Има поне едно парче в тубата, преценете сами, самото парче не е лошо, но по натам Импулс правят доста по-качествени песни.

След това басиста Атанас Георгиев поема вокалите и стила отива към мелъди рок. Това е Импулс 1 условно казано.

https://www.youtube....h?v=m8pZCT2NOy8

Текста е един от много добри текстове на български песни. Автор - Евтим Евтимов.

После имаме метълски Импулс , и като състав и като музика, съвсем различен от първият.

https://www.youtube....h?v=pmmvPb1QrJ4

Има си критики и за видеата и за свирене на плейбещи, може такива са били и времената.

Но албумът Гладиатор, остава един от най-добрите български метъл албуми.

За мен, заедно с Похода на Ахат, това са емблематичните метъл албуми от този период.

После има и 3-ти период. Вокал отново е Атанас Георгиев.

Китарист е Митко Кърневски, с него звучат по-рокерски.

https://www.youtube....h?v=neX6YCUDooE

Това парче е за цензуриране, разбира се. Пеят срещу властта!

А Цензурата работи добре, включително и до ден днешен....

Илия Кънчев почива 2009, което е край на групата.

2012- има опит името Импулс да бъде присвоено от двама участвали в началните година - две, без да имат записи или принос за развитието и. Това са Васил Стоев Ампега и Пейо Пеев, които имат свои групи, съответно Моби Дик и Спринт, но не и права върху името и постиженията на група Импулс.

Този пост е редактиран от TONY: 17 август 2017 - 11:12

Човек не открива музиката, а открива себе си в музиката. А.Вайсенберг
РОДЕНИЯТ ДА ПЪЛЗИ, НЯМА КАК ДА ПОЛЕТИ!!!
IRON MAIDEN ,METALLICA,Judas Priest, Manowar, Deep purple,Mercyfull Fate,King Diamond, Whitesnake,Tarja, Kamelot, Angra ,Slayer,Satch,YJM,Tony MacAlpine,GaryMoore,Thin Lizzy,Ac/Dc,Rainbow, Cacophony,EVH,Aerosmith,Extreme,Scorpions,SymphonyX,Annihilator
Stop stealing and committing fraud, the Government hates competition.

#38 TONY

TONY

Metal Messiah

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 8497 Мнения:

Публикувано 22 август 2017 - 09:30

Една много важна, според мен, банда - Славяни.

Не се споменава, често това име.

•  1983 (Сингъл) - 2 песни, Вечер и Сняг
  • 1986-та участват в компилация - песни за Балчик
  •  1987 издават едноименен албум  Славяни   

• Защо да е важна. Доводът ми - от нея тръгват двама страхотни китаристи.
  • Само името на единият - Васил Нешев е достатъчно.
  • Не дело на Димитър Налбантов и не дело на Николо Коцев.
  • Най - добрият инструментален албум в българският рок е дело на Васил Нешев. ( за албума ще пиша допълнително -90-те)
  • Китарист, тръгнал от група Славяни.
  • Китарният тандем Васил - Венци, беше много добър.
  • Другият китарист, Венцислав Станев, в момента свири в група Карамел.
  • Карамел е групата на оригиналният басист на Сигнал -Румен Спасов. За нея по късно, края на 90-те.
  • Басист на Славяни е Яни. После свирил в Импулс и Акцент ( аз го помня от Акцент)
  • Клавирист е бил Драго Балджиев - много го познават, беше озвучител в Адамс и води трибют на Рамщайн.( през 90-те - група Михаела)

Този пост е редактиран от TONY: 22 август 2017 - 09:32

IRON MAIDEN ,METALLICA,Judas Priest, Manowar, Deep purple,Mercyfull Fate,King Diamond, Whitesnake,Tarja, Kamelot, Angra ,Slayer,Satch,YJM,Tony MacAlpine,GaryMoore,Thin Lizzy,Ac/Dc,Rainbow, Cacophony,EVH,Aerosmith,Extreme,Scorpions,SymphonyX,Annihilator

#39 TONY

TONY

Metal Messiah

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 8497 Мнения:

Публикувано 22 август 2017 - 12:07

Една група, която не се е докопала до студийни записи във вездесъщата Балкантон,

която си заслужава да се спомене. Юнона.

Групата е създанена 74-та, В следващите десет години, групата натрупва внушителен авторски репертоар. Стиловата посока е арт-рок с текстове на български. През 1984 г. записват демо-версии на някои от парчетата си - "Слепият просяк", "Скитникът", "Клоунът", "Завръщане", "Въпрос"... Гледал съм ги по концерти. Запомнил съм ги....

Ако някой има демо записите, да ги постне в тубата. Защото сега като напишеш Юнона изкача някаква аренби чалгарка.

Като казвам вездесъщ Балкантон, записите навремето са се правели там най-вече.

Знам за частното студио на Илия Кънчев, който е бил софийски бохем, а парите от някакво наследство е вложил да си

направи студио. Където е записвал Импулс. В интервю, казва че Балкантон държали записите да са правени там.

И Илия след като Импулс записвали в Балкантон, подменял записите със собствените си.

В чест на истината, на Ахат записа, е малко по-добър. Но като за частно студио през 80-те и Кънчев е постигал добро качество. Кои други групи са записвали в студиото на Кънчев, не знам...

Братовчед ми Роби, басист на група Хан, също имаше многопистов Фостекс и домашно студио.

Записваше собствената си група, албума на Бисер Рачев - Скоростта на светлината. Може би един от албумите на Рич къмпани.

Вероятно е имало и други частни студиа. Помня, че през 90-те някаква младежка метъл банда си бяха накупили техника и си записаха албума, не помня името им, може да бяха от Мездра... някой вероятно ще се сети за тях.

#40 blr

blr

Неспасяем

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2459 Мнения:
  • Инструмент:bass

Публикувано 22 август 2017 - 15:38

Единствените професионално оборудвани студия в България до средата на 90-те бяха тези в Балкантон и БНР. През 80-те и ФСБ вероятно са имали студио или поне така пише на някои плочи (...записите са осъществени в студио ФСБ). Не знам обаче дали друг изпълнител е записвал там.

Това е съвсем нормално с оглед на тогавашния монопол на държавата върху издаването и разпространението на музика, както и на убийствените цени на професионалната многопистова техника и ограниченията за вноса и.

#41 TONY

TONY

Metal Messiah

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 8497 Мнения:

Публикувано 22 август 2017 - 16:46

Няма как да се съревноваваш с държавата по времето на соц-а, когато собственоста е държавна.

Все пак Илия Кънчев е вложил пари от един имот собствен за първото частно студио, което според мен си е било доста добро за годините. Човека вероятно е бил ларш, казват че и други групи освен неговата са се записвали там и то без пари.

Каква е истината, не знам.

ФСБ- Формация Студио Балкантон започва като трио.Бояджиев, Цеков и Бахаров. След взето решение да се създаде такава формация, която да обслужва нуждите на Балкантон и да записва песните на естрадните звезди. И покрай тази работа, хората си правят групата. Според мен. Ако някои запознати, контрират, съм ок.

Петър Славов и Иван Лечев се присъединяват по късно.

Дали е връзкарска история или щастливо стечение на обстоятелствата или съдбата избира сама точните хора не знам.

Но Формацията получава достъп до абсолютно всички модерни за времето си инструменти - родес, хамонд , каквито се сетите синтезатори и тн. Едни са войници на съдбата, други нейни галеници.

ФСБ са имали отделно помещение в Балкантон за нуждите на Формацията. Ако не греша,де.

Интересно е кой е прибарал разните Ниив конзоли и други благинки.

91-ва година вече ФСБ си имат свое собствено студио. Никаква идея нямам къде е и дали е наследило нещо от Балкантон.

Този пост е редактиран от TONY: 22 август 2017 - 16:49

#42 Hillbilly

Hillbilly

The Lord of the Flies

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5786 Мнения:
  • Инструмент:guitar

Публикувано 22 август 2017 - 16:55

Абе ,немало групи,като излезете малко от метъла - има,явно и студия има..,а и на български можело да се пее,аз като чух "Вълка е в храма" се Фанах за главата- дееа ингилизите,а то било на Нуфри- -на саунд и изпяване е страшно,въпреки,че се майтапи с диалектите на български е изпято и то добре.

Цитат(Mark Avrelii @ Nov 7 2007, 10:25 PM)
Нищо не става колеги не разбрахте ли тук рок не вирее събрали сме се шепа ентусиасти и копаме на място.Правете си музиката за кеф и си намерете дохона работа не си късайте нервите.

#43 CyberGene

CyberGene

Неспасяем

• Mods
  • 3321 Мнения:

Публикувано 22 август 2017 - 17:18

Не мисля, че други музиканти в България биха могли да си служат с техниката, с която са разполагали ФСБ, по-добре от тях самите. Не знам по каква точно линия са попаднали в студио Балкантон, но със сигурност са били най-добрите за целта, така че едва ли е случайно. Най-вероятно просто са били най-кадърните момчета, които естествено са получили и възможността да имат пълен достъп до студиото и всичката техника. Мисля, че и в днешно време все още няма музиканти в България, които да съчетават толкова добре музициране, работа със студийна техника, както и перфектно владеене на звукозаписа.

ФСБ са уникална за България група и такива ще си останат. Бих споменал покрай тях група Акага в ранните ѝ години, предимно заради двигателя на групата Ясен Велчев, който се доближава композиционно и технически до звученето на ФСБ, но нямам представа дали е толкова навътре в техническите детайли на звукозаписа и мастерирането, каквито са Румен Бояджиев и Константин Цеков.

#44 TONY

TONY

Metal Messiah

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 8497 Мнения:

Публикувано 23 август 2017 - 12:01

Фактите са си факти, постиженията ясни.

Както бе споменато по рано, Симо Лазаров и Илия Фортунов също експериментират и творят със синтезатори.

Предполагам, че повечето музиканти, не са имали достъп или частичен такъв, до по- интересни инструменти.

Например Валди Тотев е имал някой друг хубав синтезатор.

Но хубава музика не е задължително да се прави с мууг. Като в случая с група Настинари, китариста им

не знам с какъв фъз е записвал, но е гот. В смисъл, дали се е докопал до някакъв английски или имал някой правеняк.

В крайна сметка, ако музиката, която си направил вълнува хората, няма значение, дали си ползвал нещо, за не знам си колко долари

или правен фъз във сапунерка ( сапунерки с копи-та на MXR distortion + бяха хита на битпазара в София в началото на 90-те)

Изслушах Нон стоп на ФСБ от 1977

Rumen Boyadzhiev - Moog model D synthesizer, EMS Sinthi synthesizer, AKS sequencer, acoustic guitars, Melotron 400, lead vocal, percussions and additional assorted percussions;
Konstantin Tzekov- piano, Fender Rhodes piano, Hammond organ, Melotron 400, Clavinet D6, Roland el. hrapsichord, Flanger piano, lead vocal, additional assorted percussions;
Alexander Baharov - electric basses, bass pedals, vocal, additional assorted percussions;

По натам сигурно ползват и още яки инструменти. Имах добра приказка с Петър Славов, той имаше някакъв уникален сет барабани.

За съжаление не съм го разпитвал много за ФСБ годините.

Добрата новина за феновете на групата е, че Бахаров ще свири на концерта. Предполагам и Ивайло Крайчовски.

Аз примерно през 80-те много се кефех на една унгарска банда - Соларис и албума им , Марсиански хроники.

Доста по-различни от ФСБ, но да кажем правенето на прогресив с електроника, е някаква допирна точка.

Още им има албума на плоча.

А банда с име Соларис имаме и ние.

Появиха се в края на периода за който говорим 1987.

Прогресив метъл.

Има албуми 2 през 90-те , 1994 и 1997. Прекъснаха и се появиха с нов  албум през 2007.

На тях също съм фен. Китариста им, Пламен, ми е приятел, в началото на 90-те ходех на уроци при него.

#45 TONY

TONY

Metal Messiah

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 8497 Мнения:

Публикувано 25 август 2017 - 11:29

Нещо доста необичайно за България - група Форте.

Ако не се лъжа, са свирили по студентски балове след 85-та.

Стил - диско, ню уейв, фънк, фюжън . От китариста им Кирил Пелтеков ( 3 албума, но не знам дали има с Форте), научих за Франк Гамбали в началото на 90-те, беше ми дал и методиката му за суип пикинга.  Амалия им е била певица в някакъв момент.Гледам 2012 са имали концерт с гост Амалия. Възможно е групата да се отнася повече към 90-те. Просто се сетих за тях, покрай друга тема.

2 потребител(и) четат тази тема

2 потребители, 0 гости, 0 анонимни

ultramega, Caprycorn