Jump to content
Българският форум за музиканти

Избор на озвучителна система за домашни условия


pumpjjj

Recommended Posts

Здравейте,
Обръщам се към вас за съвет и насоки относно избор на озвучителна система за дома. Текущо разполагам с ел. китара, музикален интерфейс, amp modelling софтуер и бюджетно кубе. Идеята да използвам кубе + amp симулатор и звукова карта не смятам за удачна, за това бих искал да разуча други по-добри и смислени варианти и да заменя кубето.

 

Към момента се сещам за два варианта, а именно студийни монитори или стерео уредба. 

Споменавам, че все още съм далеч от професионално записване, мастериране и търсене на перфектния чист звук. В такъв случай, уредбата ли би била по-бюджетния вариант пред студийните монитори?

Също - какви други варианти биха били удачни? Pro's & Con's?

Благодаря за вниманието.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В случай, че не съм се изразил достатъчно ясно - под "озвучителна система за дома" имам предвид такава както за слушане на музика от PC, така и за свирене на ел. китара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Възможно и да има такава тема,потърси  ли  преди  това?

Прочетох няколко подобни, но не намерих точен отговор на въпросите, които съм задал тук. 

 

Коя тема визираш?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ти е много ясно запитването и оттам няма да получиш много ясни отговори.

За какво ти трябва тази "озвучителна система":

 

а) свирене (вероятно с електрическа китара) в домашни условия?

б) свирене + запис на китарата и последваща обработка, смесване .... ?

в) озвучителна система и стерео уредба ми звучи лично на мен в друга посока... или не?

 

И така. Систематизирай и стегни малко питането, да се опитаме да помогнем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  Здравей jabs,
"Озвучителна система" очевидно не е правилното наименование. Както споменах по-горе, трябва ми на 1) първо място за свирене на ел. китара в домашни условия и 2) слушане на музика през лаптопа. В момента разполагам с кубе, но предвид наличието на качествен музикален интерфейс + Amplitube / Gutiar Rig  смятам, че кубето е ненужно. 

a) и б) са покрити в първия пост. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Също - какви други варианти биха били удачни?

 

Ако вече имаш съответната външна звукова карта, най-лесният начин е направо да си включваш китарата към нея и да си инсталираш съотвената софтуерна среда, т.нар. DAW, където може да ползваш най-различни плъгини, ампови и кабинетни симулации, всякакви ефекти и т.н., съответно може на воля да експериментираш и да си записваш китарата, а за барабаните си има съответните плъгини. По-натам ще си купиш и бас китара, за да може да правиш инструментарли парчета. Ако пък решиш да пробваш и песни, ще ти трябва и микрофон. С други думи, ако вече имаш ел. китара и звукова карта, ще трябва да си купиш още бас китара и микрофон, за да можеш да правиш домашни записи на собствени песни, стига целите ти да са такива. Бюджетното кубе ще ти е излишно в този случай и по-добре го продай, няма да имаш полза от него.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съвсем сбит отговор тогава, не мисля че успешно ще съвместиш едното с другото.

Ако ще свириш през компютъра, със симулационен софт и искаш едновременно с това да слушаш и музика с добро качество,

според мен търси хубава звукова карта с хубави монитори. Или слушалки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В момента аз съм с  компютърна аудио система "Creative" + Guitar Rig 5+ Line 6 UX1.

Поносимо  ниво  на качество .

Но със студийни  монитори  ще  бъде  по-добре,примерно  5 ".

 

https://www.thomann.de/gb/line6_pod_studio_gx.htm?sid=89bce6147824715416b2b72761196ed9

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Не съм спец по уредбите. За мен хайфайто е замръзнало от времето когато си взех дивидито и рисийвъра.

Но общо взето ми се струва че всичко аудиофилско е предназначено за слушане на музика и съответно помпа определен тип звук.

Мониторите (трябва да) са по презумпция неутрални.

Освен това идея нямам как ще свържеш компютърна звукова карта с (условно казано) "уредба".

През някакъв Line изход ще е и става още по-голямо мазило.

Не случайно хубавите звукови карти са с основно предназначение "превод" на аудио от и към комп.

На тях закачаш директно монитори и пътя на сигнала е максимално прост и чист.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Моето скромно мнение е, че аудиофилските уредби са отживелица, в съвременния технологичен свят смартфоните вършат тази работа и качеството на звука е перфектно, стига да имаш подходящите висококачествени слушалки. Абсолютно излишно е да се хвърлят пари за някаква уредба за слушане на музика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Моето скромно мнение е, че аудиофилските уредби са отживелица, в съвременния технологичен свят смартфоните вършат тази работа и качеството на звука е перфектно, стига да имаш подходящите висококачествени слушалки. Абсолютно излишно е да се хвърлят пари за някаква уредба за слушане на музика.

 

Освен ако не си решил да иронизираш, спри се.

Аз съм с Naim - CD, предусилвател, тунер и тонколони, а грамофонът ми е Linn Sondeck LP 12. Очевидно нямаш ни най-малка идея какво значи да пуснеш диск или винил, и все едно оркестърът да ти свири в хола.

Имам и активни слушалки Bose, но тях ползвам само когато карам колело из града - никога вкъщи. Но пък е неземно да набиваш педалите, а Meshuggah да ти сцепва тиквата. :music: 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.