Jump to content
Българският форум за музиканти

Да избистрим стратегията ми за запис на групата


Recommended Posts

Между другото, Евто имам карта TC Electronic Desktop Konnekt 6.

sample rates up to 192kHz. но при ползване на ефекта тиси ривърб, е до 96 к.

Бях ти казвал за нея, да и намериш накакъв кабел.

 

Значи

Етап 1 - запис на барабани,  примерно при Владо

 

Етап 2 - запис на китари и бас. в репетиционата

Бас - DI трак / за мик трак, мога да сложа мик , който е за касата/ . Китарите - с хубав кондензаторен мик с лампов преам.

На първия запис при Жоро, ползвахме точно него.

Дали ще ползваме мултитракер или лаптоп с карта....ще решим

 

Етап 3 - вокали, микс и мастеринг, в подходящо студио.

 

Мисля, че концепцията се избистри.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Записа с барабани засега е на холд. надявам се да почнем другият месец.

 

Тези дни възнамерявам, с певеца да запишем едно демо в студио.

Искам да има аутотюн на антарес ( не знам дали мелодайна също върши работа),

аз съм подготвил демо трак, барабаните са от дръм машина.

Ще е добре, ако има възможност, по натам да ги заменим с изсвирени.

Какво искам да направя - хвърлям тракавете от дигиталният ми рекордер по скъзи или оптика.

Певеца си записва вокалите, обработка, микс мастеринг.

Това нещо да стане в рамките на 4-5 часа.

Очакванията ми, като запис, са примерно Живата вода на бившата ми банда Аквилон.

Искам да съм негър в Аламаба.

И двете са с дръм машина.

 

Така че , очаквам предложения къде, в кое студио да отидем, може и да ми се обадите от подходящо такова, също.

0886 608921, 0878 488986

 

ПС. Много важно е този, който ще ни записва, да не е тиквеник (разбирай симпатизант на Тиквун и мафиотската му партия), защото ще записваме демо на песента ми

Цъфнал гербер, вързал тиква!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тия Аутотюн и Мелодайн не са автоматично базаращи плъгинчета. Искат много време и познания, за приличен резултат. Ако искаш да ти го правят в студиото съответно се подготви за "солена глоба".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Снощи предгледах и открих, достатъчно студия в София, днес ще ги прозвъня.

Ако е пък толкова скъпо, ще наравя записа без тюн-нати вокали.

Преслушах си снощи бекин-га, правил съм го преди седмици.

Ще свърши работа за целта - прилично демо, постарал съм се повече от друг път.

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако е пък толкова скъпо, ще наравя записа без тюн-нати вокали.

 

Ако не намериш подходяща оферта - прати ми ги да ти ги оправя. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

16-битовият запис си е архаизъм, както и да го погледнем. Не виждам защо някой би искал да записва така. Директно на 16 бита може да записвам програма от УКВ тунера, защото аудиосигналът е доста компресиран, със сравнително високо ниво на шума и много предвидими пикове.

 

Въпреки че при един условно среден клас АЦП в процеса на 24-битов запис цели 5–6 от най-младшите разреди се рандомизират от термалния шум като естествен dithering, първият плюс е, че едни 18 бита полезен сигнал е по-добре от 16 при всички положения. Все пак един разряд дава с цели 6dB по-добро SNR в цифровия домейн. Това не е за пренебрегване, а 12dB е много, което позволява по-релаксирано ниво на запис, с известен резерв до 0dBFS без опасност от клип.

( Примерно моите Studio Konnekt 48 и Konnekt 24D на TC ги пиша към средния клас. SNR им е някъде 108dB. А за паралиите http://weiss.ch/products/adc2 )

 

Вторият плюс е, че за целите на смесване и мастеринг 24-битов файл осигурява пространство за работа без загуби при промени в нивото.

Отделно, повечето съвременни конзоли и процесори, в т.ч. софтуерните вътрешно си работят на 48 или 64 бита.

 

Семплираща честота 96kHz, еле пък повече при този клас устройства не дава непременно по-добри резултати, понякога даже по-лоши.

Europe пък бяха записали поне един техен албум на 44.1

При ресемплиране не е нужно входната честота да е кратна на изходната. Важеше за старите конвертори. Днешните се справят практически без деградация.

 

Преди даване на материала за смесване или мастериране добре е да се оставят едно 6dB резерв за работа на инженера.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Duvioza kolektiv - вчера гледах едно интервю с тях. По Фрактура- интерсни неща казаха.

Конкретно за звукозаписа, засегнаха една такава тема - първо е било аналогово на 2 писти,

4 трака, 8 трака, сега е цифрово и в небесата. Казаха, че в крайна сметка няма толкова значение, колкото

музиката, която излиза, дали вълнува слушателя.

Говориха и за това, че няма голям смисъл да се изтъпанчиш на английски фестивал и да се опитваш да им свириш английска музика, нямаш шанс, защото там ще има поне 30 британски банди, изглеждащи и звучащи по британски.

 

Да се върна към моите опити в звукозаписа.

Вчера направихме опит за запис на вокали в репетиционна. Помещението е демпвано.

отделно ползвам Рефлекшън филтър про (върши работа), лампов микрофон и лампов преамп.

Доволен съм от постигнатото качество, за моите цели.

Отделен е въпроса, че певеца не е про и ще има да препява някои части.

Изясних си, че спрямо техниката, с която разполгам и нивото ни като музиканти, плюс

разлика в цени репетиция - звукозапис, по правилно и разумно е да тракваме в репетиционна.

В скоро време ще имам компютър - i5, 500 гб, 8 гб рам. С него ще си заменя скапания вече комп,

ще мога да правя домашни записи, ще хакна е-дръмс или нещо друго.

След това ще взема един лаптоп  - i7, 1 tB, 8 -16 ram, за мобилни записи.

Евто също има лаптоп, вчера се включи при записа на вокала, инженерно.

Смесване може да правим при него, като си направи ремонта или да търсим помещение,

разполагаме с монитори. Мастеринг онлайн.

 

Вярно, че така ще се мотаме във времето, резултатите в началото няма да  са бързи, като при запис в студио.

Колко добри, ще видим. Разлика в студиата, като качество също има. Но пък ще спестим пари.

Ако някога стигна до това, да имам собствена репетиционна, която да прерастне в студио...

 

 

Ако някоя банда реши да се записва демо и да ме ползва, ще е за тях евтин запис, за мен, трупане на опит.

Разполагам с 16 траково студио, записва 16 трака - 16 битов режим, 8 трака - 24 битов.

Имам сет микрофони за барабани, мисля, че и с 3-4 мика ще е достатъчно, за демо.

Микове за китари (може и ДИ) и вокала, баса - ДИ, може и него да тракнем с мика за касата.

Плащате си времето за репетиция, избирате в коя (софийска) репетицонна, е ще ми платите бензина,

записването е безплатно. Офертата е лимитирана, да кажем, ще важи този и другият месец.

Резултат - какъвто излезе. Самообучавам се.

Може да се наложи, да се обсъдят микрофонни стойки и микрофоните кабели.

Трябва да знам, какви имат налични в репетиционата. Естествено, добре е да е звукоизолирана, на

репетициони с голи стени (сигурно все още има такива) няма смисъл да се мъчим. Ако си имате собствена репетиционна... още по добре за Вас.

 

Ямаха, нака да поизмъча Стефчо с вокалите, пък ако се налага, ще те потърсим. Мерси, за предложението!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ямаха, нака да поизмъча Стефчо с вокалите, пък ако се налага, ще те потърсим. Мерси, за предложението!

 

Не го мъчи много. :singer:  Нека просто го изпее с чувство, а останалото се оправя - сам спомена, че музиката е по-важно да вълнува, отколкото да е нещо суперкачествено, но мърляво изпято. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам да има аутотюн на антарес ( не знам дали мелодайна също върши работа).

 

Естествено, че ще ти свърши. Даже ще е по-добре :)

 

Аз (и не само) бих ги степенувал така, ако имаш възможност да избираш:

 

1. ReVoice Pro (SynchroArts)

2. Melodyne (Cеlemony)

3. Auto-tune (Antares)

4. Tune (Waves)

 

Има нови на iZotope и други, но не съм ги чувал и не мога да споделя мнение.

 

Предполагам, че са добри. Но без съмнение (за мен) - RevoicePro е най-доброто за тази цел.

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

BTW, LogicPro X също има подобна функция (вградена) и в най-общи линии е същото като Мелодайн. Вече дали и колко по-добре/зле се справя не знам, вероятно има сравнения в нета. Но пак не става да цъкнеш два пъти и да ти оправи автоматично бъговете. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко може да свърши работа, ако човек знае какво иска.

 

Kакто се казва - зад всеки вокалист спечелил Грами има аудиоинженер който се подхилква (спомняйки си количестовото използван Мелодайн) :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко може да свърши работа, ако човек знае какво иска.

 

Kакто се казва - зад всеки вокалист спечелил Грами има аудиоинженер който се подхилква (спомняйки си количестовото използван Мелодайн) :P

 

:godbless:  :hooray: 

 

То само количеството да беше...понякога за 3 минутно пеене съм правил по няколко хиляди манипулации докато "нарисувам" гласа така както трябва да изглежда като височина на тоновете, динамика, глисанди, тембър, дикция, изграждане на мелодични линии и всякакви други неща, които реално пеещият е трябвало да направи. И това всичкото преди етапите на микса и мастера, които след завършването на предишния етап вече ми се виждат доста бързи за довършване. :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 months later...
Отговорено (Редактирано)

Гледам, колко вода е изтекло, а сме на същото място, поне откъм записи.

 

Целта е, да запишем едно парче, до края на този месец.

Бюджет - малък.

Как си го представям - запис на барабани, някъде.

2-3 часа макс, някаква обработка, така че да са прилични, без да се вманиячаваме.

Евто има лаптоп с добра карта, аз мултирак.

Не пречи да имаме барабаните примерно и набързо смесени и на лаптопа и на мултито.

Аз мога да драсна ДИ китари и бас на мултито.

В репетиционата ни, да запишем китари от ампове, евент. и вокал.

Ако се налага, вокала може да се тракне и там, където ще се смесва.

 

За вокала, имам интонатор на тс, а имам и мастеринг процесор.

Според Евто, това , вече е остаряло, сега ставало само на комп...

 

Към момента, обсъждаме къде да почнем с барабаните.

Ако някой, има идея къде в София да тракнем, евтино и качествено(прилично) барабани,

може да сподели.

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Снощи взех, че попреслушах продукцията на десетина студия, някои са в каквички.

 

Имена няма да споменавам, защото за добрите ще бъде безплатна реклама, а за другите повод

да си разваляме отношенията, няма смисъл.

Ще спомена само Renewsound, нещата изглеждат много претенциозни, техниката на ниво.

Да оставим настрана, че за да научиш цена на услугата, трябва да ги контактваш на имейл,

но да нямат поне един запис, при цялата фукария.....

 

От три студия, чух добри неща, които дет се вика и в чужбина да пуснеш, можеш.

Да не им пораснат ушите, не са конкуренция на западняшките продукции, но стават.

Две са ок по нашите стандарти, за непрофесионални рок групи.

Записите варират, някои стават, други имат известни проблеми.

Ако цените им са приемливи ( а те са), нещата са ок.

А има и такива, за които ми иде, да си запея една песен на Асен и Зимен дъжд - Много, Ви моля!

 

Много, Ви моля! Ама, Вие наистина ли искате пари, за такива записи !@? !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ако, някой има помещение и иска да се запише пробно,

аз също съм навит да се самообучавам на записи и то без да искам пари.

Предложението ми е валидино за София, записи без пари, но бензина е с пари.

(естествено, при наличие на свободно време и взаимни симпатии)

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.